Wyprawka dla malucha
Jak wybrać spośród setek produktów dla niemowląt rzeczy, które są naprawdę potrzebne? Nie wpadaj w panikę, ułatwimy ci to trudne zadanie.
Narodziny maluszka coraz bliżej, czas wyruszyć na pierwsze zakupy. Zanim wybierzesz ubranka, akcesoria i kosmetyki, przeczytaj nasz poradnik.
Zrób wywiad
Pomyśl o wyprawce dwa, trzy miesiące przed wyznaczonym terminem porodu. Będziesz miała wystarczająco dużo czasu (i sił!), by zapoznać się z ofertą sklepów. Zdążysz porównać ceny i wybrać to, co naprawdę ci się podoba (czekając do ostatniej chwili, musisz liczyć się z tym, że kiedy będziesz na porodówce, zakupy zrobi twój mąż). Wybieraj produkty znanych producentów - rzeczy dla noworodka muszą być solidnie wykonane, w dobrym gatunku. Wszystkie akcesoria potrzebne do wyprawki znajdziesz na sklepowych półkach. Zanim jednak wydasz na nie fortunę, sprawdź, jak zadbać o domowy budżet. Przeprowadź rekonesans wśród zaprzyjaźnionych mam. Zapytaj, jakiej marki produkty polecają i czy nie mają np. niepotrzebnych ubranek po swoich maluszkach. Noworodki błyskawicznie wyrastają z rozmiaru 56, więc ich pierwsza garderoba wygląda jak nowa. Dowiedz się, co postanowili sprezentować maluszkowi dziadkowie. Być może chętnie kupią wskazany przez ciebie wózek albo zestaw ubranek. Koniecznie odwiedź komisy z używanymi akcesoriami. Często są prawie nowe, a ich cena znacznie niższa. W ofercie komisów są m.in. wózki, łóżeczka oraz ubranka. Jeśli korzystasz z internetu, odwiedź popularne serwisy aukcyjne. Kiedy dzieci dorastają, rodzice pozbywają się dziecięcych gadżetów. Jeśli będziesz miała szczęście, kupisz nowy, firmowy wózek za połowę ceny (zdarza się, że rodzice dostają zdublowane prezenty). Wybieraj oferty tylko tych sprzedawców, którzy mieszkają w twojej okolicy. Dzięki temu jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji będziesz mogła osobiście sprawdzić stan techniczny sprzętu. Jeśli chcesz znać opinię o wybranym modelu, przejrzyj internetowe fora dla rodziców. Ich zdanie o używanym na co dzień produkcie to dla ciebie najlepsza rekomendacja. Przygotowaliśmy spis ubranek, akcesoriów i kosmetyków, które najlepiej zgromadzić jeszcze przed urodzeniem maluszka,i tych, które spokojnie możesz kupić później lub w ogóle z nich zrezygnować.
Lista obowiązkowa
Te rzeczy potrzebne są już od pierwszych dni życia dziecka.
ubranka Najlepiej białe (barwniki mogą uczulać), bez sztywnych metek i wstawek - drażnią skórę. Body, śpiochy, pajacyki powinny być rozmiar większe, by nie krępowały ruchów dziecka. Kompletując ubranka, wybieraj te wykonane z dobrej jakości bawełny - nie uczulają i nie podrażniają delikatnej skóry dziecka. Dobra jest bawełna organiczna (Clean Globe), doskonała zwłaszcza dla dzieci ze skłonnością do alergii. Surowiec ten jest uprawiany i produkowany w naturalnych warunkach, bez pestycydów i środków chemicznych (ubranka z tej bawełny można kupić np. w sklepach Smyk).
wózek Koniecznie z obszerną gondolą (bez względu na porę roku), dużymi kołami (łatwiej go prowadzić) i amortyzacją. Najpraktyczniejszy jest wózek dwufunkcyjny ze zdejmowaną gondolą, którą można potem zamienić na spacerówkę. Dobrze, jeśli na stelażu wózka da się zamontować fotelik samochodowy. Taka opcja przydaje się np. na krótkie zakupy. Sprawdź, czy wózek ma parasolkę (od słońca), folię przeciwdeszczową oraz torbę na akcesoria potrzebne na spacerze (jeśli nie ma ich w zestawie, możesz je dokupić).
fotelik samochodowy Niezbędny wydatek dla zmotoryzowanych rodziców. Najlepiej kupić fotelik z grupy 0+ (do 13 kg) z wkładką dla noworodka - przyda się na dłużej.
łóżeczko Wybierz standardowe o wymiarach 120 cm x 60 cm - będzie służyło malcowi co najmniej dwa lata. Powinno mieć regulowaną wysokość materaca. Dobrze, by miało opuszczane boki (będziesz mogła przystawić je do łóżka i wygodnie wyjmować maleństwo do karmienia), przyda się także szuflada na pościel.
materac Piankowy, kokosowy lub z trawy morskiej. Polecane są zwłaszcza materace piankowo-kokosowe. Nie odkształcają się, są optymalnie miękkie dla plecków dziecka.
przewijak Możesz kupić go oddzielnie (pokryty ceratą, montowany na łóżeczku) albo wybrać komodę z przewijakiem. Choć komoda to duży wydatek, na pewno przyda się na lata.
wanienka Dobrym pomysłem jest też dokupienie stojaka - nie będziesz musiała pochylać się, kąpiąc malucha.
rożek Przyda się już na porodówce. Musi być usztywniany - dzięki temu bezpiecznie podniesiesz noworodka do karmienia.
ochraniacz do łóżeczka Rosnący maluch nie będzie dotykał główką szczebelków.
kocyk Kup dwa - jeden cieplejszy z polarku i lżejszy, bawełniany.
ręczniki Miękkie frotté do wycierania maluszka po kąpieli. Najlepiej z kapturkiem (2 sztuki).
termometr do wody Dzięki niemu można dokładnie ustalić temperaturę wody do kąpieli.
pieluchy tetrowe Niezbędne! Położysz na nich dziecko podczas przewijania, wytrzesz mu buzię, ochronisz swoją garderobę w czasie "odbijania" (ok. 20 sztuk).
kołderka Ze sztucznym wkładem (nie z pierza!). Rolę kołderki spełni też lekki, bawełniany śpiworek.
pościel Koniecznie dwa bawełniane komplety. Kup też 2-3 prześcieradła (są sprzedawane osobno).
kosmetyki Na początek tylko mydełko dla niemowląt - nadaje się też do mycia główki, oliwka, krem przeciw odparzeniom. Na spacery przyda się preparat z filtrem UV na lato lub ochronny przed mrozem na zimę.
pieluszki jednorazowe Sprawdzą się te ze specjalnym wycięciem na kikut pępowiny.
chusteczki nawilżające. Najlepiej dodatkowo nasączone oliwką lub balsamem.
myjka, miękka szczotka do włosków i nożyczki do paznokci (koniecznie z zaokrąglonymi końcami).
apteczka 70-procentowy spirytus do przemywania kikuta pępowiny, patyczki jednorazowe oraz sól fizjologiczna (przyda się np. do przemywania oczek).
proszek do prania ubranek niemowlęcia Nie zawiera wybielaczy i substancji zapachowych, które mogłyby podrażnić skórę dziecka.
Lista dodatkowa:
Jeżeli nie musisz oszczędzać, zafunduj sobie i malcowi wyprawkę luksusową. Niektóre akcesoria zostały wymyślone po to, by ułatwić mamom życie.
kołyska - możesz ją kupić zamiast łóżeczka na pierwsze 2-3 miesiące życia dziecka.
elektryczna niania - przyda się tylko wówczas, jeśli masz duże mieszkanie lub dom.
sterylizator do butelek i smoczków Niezbędny, jeśli zamierzasz karmić malca mlekiem modyfikowanym.
podgrzewacz - przydaje się zwłaszcza w nocy. Możesz trzymać w nim ciepłą wodę do przygotowania mieszanki.
poduszka do karmienia - podtrzymuje karmionego malca, odciążając kręgosłup mamy.
huśtawka elektryczna - można jej używać, gdy malec skończy dwa miesiące. Ma ona formę leżaczka, a specjalne urządzenie wprawia ją w lekkie kołysanie.
chusta - ułatwia poruszanie się z maluszkiem po domu i wykonywanie codziennych domowych czynności.