Wzór na mamę idealną...
…tak naprawdę nie istnieje. Jeśli jednak poznasz temperament swój i dziecka, łatwiej unikniesz wychowawczych wpadek.
Zastanawiasz się, dlaczego metody wychowawcze, które tak świetnie sprawdzają się u innych, u ciebie nie działają? Odpowiedź jest prosta: bo każdy jest inny. Każde dziecko, każda mama, i każda relacja mamy z dzieckiem. Te zależności opisuje amerykańska ekspertka w dziedzinie rozwoju niemowląt, Megan Faure, w swojej bestsellerowej książce "The BabySense Secret" (na razie niedostępnej w polskiej wersji).
Autorka przekonuje, że - aby wypracować swoją idealną rodzicielską strategię - najpierw musisz zrozumieć naturę własną oraz dziecka. Potem zastanowić się, jak humory malucha wpływają na twoje nastroje i uczucia. To pomoże ci odkryć, w jakich sytuacjach mogą powstać problemy, ale również przekonać się, kiedy wasze temperamenty dobrze ze sobą współgrają. Potraktuj nasz test jako podpowiedź.
Odpowiedz szczerze na te pytania, by dowiedzieć się, jaka jest twoja rodzicielska osobowość.
A) Zapraszam grupę przyjaciół na kolację.
B) Gotuję swoje ulubione danie i biorę kąpiel - takie rytuały mnie uspokajają.
C) Daję się spontanicznie wyciągnąć znajomym z domu.
D) Spędzam wieczór z moim partnerem, oglądając film na DVD.
A) Spędzam w sklepie dwa razy więcej czasu niż powinnam, bo co chwilę kogoś spotykam i wdaję się w rozmowę.
B) Zawsze jadę do tego samego sklepu, z dokładną listą w dłoni.
C) Nie robię cotygodniowych zakupów, po prostu wpadam do sklepu wtedy, kiedy coś mi się kończy.
D) Robię je przez internet.
A) organizatorka imprez specjalnych albo wesel; wiesz dobrze, jak powinno wyglądać doskonałe przyjęcie.
B) księgowa; jesteś królową excela, robisz tabelki na każdą okazję.
C) właścicielka SPA; wiesz, jak stworzyć naprawdę relaksującą atmosferę.
D) wolny strzelec, pracujący z domu; te zatłoczone biura, gdzie nie można się skupić, doprowadzają cię do szału.
A) właśnie spróbowałaś czegoś nowego, przekroczyłaś jakąś barierę. W końcu o to w życiu chodzi, prawda?
B) wszystko z twojego kalendarza jest załatwione na czas, a hydraulik właśnie kończy naprawiać kran, który wczoraj zaczął przeciekać.
C) możesz robić to, co chcesz i jak chcesz, nikt nie wydaje ci poleceń.
D) możesz spędzić trochę czasu, nie ruszając się z domu.
A) Dzwonisz do przyjaciółki i jej męża, zapytać, czy możecie dołączyć do nich w tym domku nad jeziorem, który wynajęli na dwa tygodnie.
B) Jesteś smutna i zła. A potem zaczynasz całe planowanie jeszcze raz.
C) Wybierasz szybko jakąś ofertę last minute. Skoro poprzedni wyjazd został odwołany, to tak miało być.
D) Zostajesz w domu i zadręczasz się myślami o waszym pechu. Straciłaś ochotę na jakąkolwiek podróż.
Uwielbiasz ludzi i nowe sytuacje. Macierzyństwo oznacza dla ciebie zupełnie nowe, absolutnie fascynujące doświadczenie. Oczywiście, z maleńkim dzieckiem trudno jest żyć równie aktywnie jak przedtem. Twoim kołem ratunkowym może być grupa dla mam w pobliskim domu kultury lub klubiku malucha. Nie ma takiej? To tylko kwestia czasu - pewnie już wkrótce to właśnie ty ją założysz!
Jesteś osobą rzetelną, niezawodną, odpowiedzialną i przewidującą. Na co dzień lubisz działać według wcześniej ustalonego schematu. Bałagan, chaos oraz nieprzewidywalność związane z pojawieniem się dziecka mogą być dla ciebie bardzo męczące. Wiedz, że im szybciej wprowadzisz w życie malca stały rytm dnia i rytuały, tym łatwiej będzie ci cieszyć się macierzyństwem.
Radośnie podążasz za dzieckiem (np. śpisz wtedy, kiedy ono śpi), nieustannie zaspokajasz jego potrzeby i odpowiadasz na nastroje. Dzięki temu nie jesteś sfrustrowana i wykończona. Pamiętaj jednak, że to ty - a nie dziecko - jesteś szefem i że nie wolno ci zaniedbać tak ważnych spraw jak szczepienia, terminy kolejnych wizyt u lekarza czy też wprowadzanie nowych produktów do diety malca.
Bycie ze swoim niedawno urodzonym maleństwem w domu to dla ciebie całkowite spełnienie marzeń o spokojnym życiu w gniazdku, które wijesz z takim zapałem. Dla własnego dobra jednak spróbuj wyzwolić się z przytłaczającej presji bycia mamą doskonałą. Ciesz się macierzyństwem i pogódź się z tym, że każdy maluch podczas zabawy po prostu... bałagani!
Przeczytaj poniższe opisy i zastanów się, który z nich najlepiej oddaje charakter twojego dziecka.
Ten maluszek może wydawać się wstydliwy, ale jest spokojny tak długo, jak rodzice są obok. Czasami masz wrażenie, że przyciąga je do ciebie niewidoczny magnes; nawet w wieku przedszkolnym najchętniej siedzi mamie lub tacie na kolanach. To dziecko uwielbia powtarzalny rytm dnia, małe rytuały, czuje się najlepiej, gdy wszystko działa według ustalonego schematu. Bez tego stałego planu staje się płaczliwe i niespokojne. W nowych sytuacjach raczej się wycofuje niż z ciekawością sprawdza, co one oznaczają. Potrzebuje długiej rozgrzewki, ale kiedy już przyzwyczai się do nowych osób i miejsca, nie ma problemu z byciem w centrum uwagi. Oczywiście, reagując bardzo ostrożnie na wszystkie nowości oraz zmiany.
Jeśli twoje dziecko wydaje się znacznie spokojniejsze i bardziej wyluzowane niż inne maluchy, prawdopodobnie jest po prostu stabilnym dzieckiem. Z łatwością wchodzi w stały rytm dnia już w wieku kilku tygodni, ale też bez większych problemów przyjmuje zmiany w tym rytmie. Je i śpi bez problemu, w wózku, łóżeczku, na kanapie u znajomych... To właśnie stabilne dzieci zwykle najwcześniej zaczynają przesypiać całe noce. Ich rozwój może być jednak nieco wolniejszy niż innych; nie spieszą się, by zacząć raczkować, w pełni wystarcza im bowiem siedzenie w wózku i oglądanie świata z tej perspektywy. Są szczęśliwe, gdy nikt niczego od nich nie wymaga i mogą np. obserwować latającą muchę.
Wszystko, co dzieje się wokół, ma na to dziecko ogromny wpływ; temperatura, głosy ludzi, faktura ubranka... Jest mu najlepiej we własnym domu, w swoim łóżeczku czy leżaczku. Zwykle zajmuje mu wiele czasu wejście w stały rytm dnia, jest też bardziej grymaśne niż inne dzieci. Bycie rodzicem takiego dziecka może być prawdziwym wyzwaniem. Nie umie samo się uspokoić, zająć zabawką czy ssaniem palca. Trzeba być przy nim wytrwałym i spokojnym. W zamian dostaje się naprawdę niezwykłą więź z dzieckiem, które czuje się bezpiecznie tylko przy swojej mamusi.
Opracowanie: Liliana Fabisińska