Zaczynam ząbkować
Wyrzynanie się mleczaków to zazwyczaj niezwykle trudny czas dla niemowlęcia. Sprawdź, co możesz zrobić, by złagodzić objawy związane z pojawieniem się u maluszka pierwszych ząbków.
Niemowlęta rodzą się bez ząbków, jednak ich zawiązki tkwią w małych dziąsełkach już od pierwszych tygodni życia płodowego. Gdy maluch ma 5-6 miesięcy, mleczaki zaczynają przebijać się na zewnątrz. Czasem dzieje się to już w 3., ale niekiedy dopiero w 11. miesiącu.
Pierwszy ząbek to duma każdej mamy, ale często i przyczyna płaczu dziecka. Ząbkowanie to bowiem bolesny proces. Na szczęście możesz łatwo złagodzić jego przykre objawy. Ból i swędzenie dziąsełek Aby ząbek pojawił się w buzi malca w postaci małej białej kreseczki, musi przebić się przez ukrwione i unerwione tkanki oraz śluzówkę.
Dziąsło staje się rozpulchnione i czerwone, ponieważ dochodzi w nim do stanu zapalnego. Malec odczuwa wtedy ból i swędzenie. Dlatego wkłada do ust rączki i inne przedmioty, by się nimi "drapać".
Nasza rada: Aby złagodzić przykre objawy ząbkowania, posmaruj dziąsła smyka niewielką ilością żelu, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, czyli zapobiega rozwojowi bakterii. W aptece bez recepty dostępne są np. Bobodent, Calgel, Dentinox N. Jeśli zauważyłaś, że ssanie piersi jest dla dziecka bolesne, stosuj żel tuż przed karmieniem.
Możesz też delikatnie masować dziąsła maluszka palcem lub rogiem tetrowej pieluchy zmoczonej w przegotowanej zimnej wodzie. Do tego zabiegu świetnie nadaje się też specjalna silikonowa nakładka na palec z wypustkami do masowania. Ulgę cierpiącemu niemowlęciu z pewnością przyniesie też specjalny gryzak żelowy, które chłodzi się w lodówce. Zmniejsza on ból, opuchliznę i uczucie swędzenia.
Jednym z głównych objawów ząbkowania jest wzmożona produkcja śliny. Stan zapalny dziąseł pobudza bowiem działanie gruczołów ślinowych. Wówczas maleństwo nie nadąża z połykaniem i dlatego ma mokrą buzię oraz ubranko, a na podrażnionej brodzie - bardzo często wysypkę.
Nasza rada: Zaczerwienioną skórę wokół ust smyka przemywaj przegotowaną wodą, a potem dokładnie osuszaj. Kilka razy w ciągu dnia smaruj też buzię malca kremem dla niemowląt, który złagodzi zaczerwienienie i pieczenie. Zamiast stale przebierać dziecko, załóż mu bawełniany śliniaczek, który po zamoczeniu można łatwo i szybko zmienić.
Z powodu stanu zapalnego malec może mieć też podwyższoną temperaturę. Zazwyczaj nie jest ona bardzo wysoka (dochodzi do 38°C) i spada, kiedy ząbek się przebije. Pojawienie się gorączki może też świadczyć o rozpoczynającej się infekcji. Podczas ząbkowania odporność malucha bowiem słabnie i staje się on podatny na wirusy.
Nasza rada: Podawaj malcowi syropy przeciwgorączkowe zawierające paracetamol (np. Calpol, Pedicetamol, Paracetamol) lub ibuprofen (np. Ibum, Nurofen, Ibufen). Gdy ząbkowaniu towarzyszy gorączka powyżej 38°C lub stan podgorączkowy utrzymuje się przez kilka dni - zgłoś się z brzdącem do pediatry.
Podczas ząbkowania niemowlę może popłakiwać, być niespokojne, a także często wybudzać się ze snu. W ten sposób maleństwo reaguje na uporczywe swędzenie i odczuwany ból.
Nasza rada: Jeśli maluszek jest marudny i rozdrażniony, przygotuj mu do picia ziołową herbatkę uspokajającą (np. z melisy) lub przeciwzapalną (np. z rumianku). Po konsultacji z lekarzem możesz zaaplikować dziecku także uspokajający czopek homeopatyczny Viburcol. W trudnych dla malucha chwilach staraj staraj się nie tracić cierpliwości do marudzącego maluszka.
Dużo przytulaj dziecko, by czuło się bezpiecznie, i baw się z nim, by odwrócić jego uwagę od bólu. Jeśli jeszcze karmisz niemowlę piersią, podawaj mu ją często. Jeżeli zaś malec pije sztuczną mieszankę lub w ogóle nie ma apetytu - proponuj mu do picia chłodne płyny - wodę lub owocową herbatkę.
Niechęć do jedzenia nawet ulubionych potraw wynika z bólu odczuwanego podczas ssania piersi czy żucia pokarmów (te czynności podrażniają opuchnięte i bolące dziąsła maluszka).
Nasza rada: Nawet jeśli twój malec potrafi już gryźć, w okresie wyrzynania się kolejnych zębów podawaj mu papki, np. zgniecione warzywa, utarte jabłko, zmiksowane zupki. Nie zmuszaj też dziecka do jedzenia. Brzdąc zapewne odzyska apetyt wkrótce po tym, jak ząb się już wyrznie. Jeśli jeszcze karmisz malucha piersią, a on nie chce jej ssać, odciągaj swój pokarm i podawaj go maleństwu łyżeczką.
Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Magdalena Kowalska-Sokołowska