Trzy dekady bujnego wzrostu. Straci jeden kwiat? Zaraz pojawi się nowy
Szukasz efektowej rośliny, która oszałamiająco wygląda i jest nie do zdarcia? Liliowce spiszą się na medal. Nie dość, że w jednym miejscu rosną nawet 30 lat, to są praktycznie bezproblemowe i zawsze wyglądają jak z obrazka. Co zrobić, żeby w naszym ogrodzie liliowiec przyciągał oko? Oto praktyczny przewodnik

Gdzie najlepiej sadzić liliowce?
Chcemy burzę kwiatów w ogrodzie? Liliowiec spełni tę naszą zachciankę bez problemu. Wystarczy umieścić roślinę w silnie nasłonecznionym miejscu, który jest gwarantem przepięknego wyglądu tej byliny. Co z wymaganiami glebowymi? Co prawda liliowce najlepiej rosną na glebach żyznych i próchniczych, ale gdyby był problemy z takim miejscem, to nie trzeba zbytnio się przejmować, ponieważ nawożeniem możemy wspomóc prawidłowy wzrost liliowca.
Liliowce doskonale wyglądają w ogrodzie, ale jeśli chcemy uzyskać czarujący efekt, warto troszkę poeksperymentować: wystarczy zestawiać je różnymi odmianami kolorystycznymi.
Uprawa liliowca w ogrodzie? Żaden problem

Jeśli znajdziemy odpowiednie miejsce dla liliowca w ogrodzie, to już połowa sukcesu. Jednak przez pierwsze trzy lata należy pamiętać, że podczas suszy rośliny wymagają chociaż sporadycznego podlewania. Z czasem możemy zaniechać tej czynności, ponieważ liliowce tworzą bardzo głębokie systemy korzeniowe.
Czy liliowce wymagają nawożenia? Tak, ale wyłącznie wtedy, kiedy rosną na nieurodzajnej glebie. W takim wypadku trzeba sięgnąć po wieloskładnikowe preparaty, które dozujemy wraz z wodą.
Co jeszcze musimy wiedzieć, kiedy uprawiamy liliowca w ogrodzie? Trzeba pilnować, aby na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany. Co więcej, kwiat liliowca pojawiają się na łodydze tylko na jeden dzień. Nie trzeba się jednak martwić, ponieważ bardzo szybko uzupełnia swoje braki i od maja do września są ciągle widoczne pomiędzy liśćmi.
Liliowiec do zadań specjalnych. W ogrodzie spełni należytą rolę

Wiemy już, że liliowce to bardzo niewymagające rośliny, które doskonale sprawdzają się w ogrodzie. Oczywiście, najlepiej, gdy są w nasłonecznionych miejscach, ale można troszkę eksperymentować z miejscem. Mamy oczko wodne w ogrodzie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić liliowce w jego pobliżu.
Nie mamy ogrodu albo działki? Nasłoneczniony taras albo balkon mogą być ozdobione liliowcami. Wystarczy zapewnić roślinie dużą doniczkę. Trzeba równocześnie pamiętać, że liliowce są rozłożyste i osiągają metr wysokości oraz szerokości.
Zobacz także: Ogród w cieniu? Ta roślina zmieni go nie do poznania