Zadbaj o siebie
Rodzicielstwo to zajęcie całodobowe, które (obok wielu swych niezaprzeczalnie jasnych stron) potrafi także nieźle dać w kość i wystawia na próbę wytrzymałość psychiczną niejednej mamy lub taty.
To wtedy właśnie w głowie mogą pojawić się myśli: "dość, dłużej nie dam rady", pragnienie by gdzieś się schować lub uciec. Bezradność, lęk, złość i inne negatywne emocje przejmują nad nami na jakiś czas kontrolę utrudniając racjonalne działania.
Takie chwile zna dobrze wielu rodziców, każdy z nas miał kiedyś gorszy dzień.Szczególnie trudno może być jednak tym z rodziców, którzy wychowują dziecko przejawiające przewlekłe problemowe zachowania albo trudności przystosowawcze. Trudne chwile przeżywają też częściej ci z nas, którzy mają wiele problemów osobistych, są przemęczeni pracą zawodową, albo nie mają wsparcia bliskich i przyjaciół.
Nie jest łatwo dobrze wypełniać funkcję rodzica, zadbać o potrzeby dziecka jeśli sami borykamy się z wieloma trudnościami i nie wiemy jak sobie radzić z codziennym stresem. Od rodzicielstwa nie da się wziąć wolnego - pójść na zwolnienie lub urlop i o "wszystkim" zapomnieć, ale przerwa jest potrzebna każdemu. I lepiej z nią nie czekać, aż siły całkiem opadną, albo zareagujemy zbyt ostro i nerwowo, raniąc tych, których kochamy. Przyjrzyj się swojemu stylowi życia, być może warto wprowadzić tu pewne zmiany, które uchronią cię przed rodzicielskim kryzysem. Zadbaj o regularny sen i zdrową dietę. Niby nic takiego, ale wypoczęty organizm zdecydowanie lepiej radzi sobie z codziennymi wyzwaniami. Wygospodaruj też trochę czasu na aktywność fizyczną. Możesz zapisać się na fitness, albo wyjść na rower lub basen.
Wyjścia z domu bywają czasami kłopotliwe, bo trzeba zorganizować opiekę nad dziećmi. Ale nie rezygnuj z nich, to ważne, aby wyrwać się choć na godzinę z domu, zająć myśli czymś innym, zrobić coś co lubisz.
Ustal z mężem "dyżury" przy dzieciach, tak aby każdy z was mógł gdzieś raz na jakiś czas wyjść, aby np. rozwijać własne zainteresowania. Jeśli to niemożliwe, poproś o pomoc krewnych, albo zatrudnij opiekunkę. Naucz się korzystać ze wsparcia społecznego i prosić o pomoc, gdy tego potrzebujesz.
Spotykaj się z ludźmi, nawiązuj bliskie relacje z sąsiadami i krewnymi, pielęgnuj przyjaźnie. Opowiadaj bliskim o tym co przeżywasz i o swoich problemach. Wymiana doświadczeń z innymi rodzicami pomoże ci nabrać dystansu, uzyskać wskazówki do rozwiązania trudności wychowawczych. Możesz się zapisać do grupy wsparcia dla rodziców i na różne treningi umiejętności wychowawczych.
Znajdź czas tylko dla małżonka. Koncentrując się na dzieciach zaniedbujemy czasem relacje z partnerem i zapominamy o tym, jak miło jest pobyć we dwoje. Warto zaplanować raz na jakiś czas wyjścia bez dzieci - to może być koncert, kino, lub choćby zwykły spacer. Specjalny czas dla dziecka to także ważny punkt programu, który pomoże ci budować więź z dzieckiem i sprawi, że w waszych wzajemnych relacjach będzie mniej problemów. Naucz się relaksacji. Po ciężkim dniu warto posłuchać kojącej muzyki, wziąć gorącą kąpiel, albo wykonać ćwiczenia oddechowe i rozluźniające mięśnie.
Autor: Małgorzata Kamińska