Żelazo w diecie dziecka
Wystarczy dobrze obserwować dziecko, by zauważyć, że jest apatyczne, nie ma siły na zabawę, a jego skóra przybrała blady odcień. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
Najprawdopodobniej anemia. By potwierdzić nasze przypuszczenia, konieczne jest zrobienie morfologii krwi obwodowej. Wyniki dostarczą niezbędnych informacji dotyczących liczby czerwonych krwinek, poziomu hemoglobiny i hematokrytu. Pokażą też pozostałe parametry.
Lekarze podkreślają, że anemię, zwaną również niedokrwistością, może wywołać utrata krwi, upośledzenie wytwarzania erytrocytów, lub skrócony czas życia erytrocytów.
U dzieci najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza w organizmie.
Żelazo to pierwiastek, który wchodzi w skład hemoglobiny, barwnika czerwonych ciałek krwi, które transportują tlen w organizmie. Pierwiastek ten jest niezbędny także do prawidłowego rozwoju układu nerwowego organizmu. W skrajnych przypadkach niedobór żelaza może zahamować rozwój intelektualny.
Niemowlęta są najbardziej narażone na anemię pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia. Jest to tak zwana anemia fizjologiczna, kiedy zapasy zgromadzone podczas żywienia w łonie matki kończą się.
Starszaki zapadają na niedokrwistość głównie z powodu złej diety. Dlatego przygotowując posiłki dla dzieci, pamiętajmy, by znalazły się w nich produkty bogate w żelazo. Jakie? Przede wszystkim mięso, jaja i ryby. W nich bowiem znajduje się żelazo w postaci hemowej, które organizm przyswaja najłatwiej. Co jeszcze powinno znaleźć się na talerzu dziecka? Indyk, kurczak, królik i wołowina. Jeśli rodzina jest na diecie wegetariańskiej, posiłki dla najmłodszych powinny być konsultowane z lekarzem pediatrą bądź dietetykiem.
Zwykłe jajko zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm człowieka nie wytwarza. 2/3 składu żółtka to lipidy, czyli tłuszcze, dokładniej: trójglicerydy, fosfolipidy oraz cholesterol. Ponadto w żółtku znajdziemy witaminy: A, D, E, K , które są rozpuszczalne w tłuszczach. Niestety, zdarza się, że dziecko jest uczulone na kurze jajka. Wtedy nie może skorzystać z dobrodziejstw tego produktu.
Najbardziej bogate w żelazo są zielone warzywa, takie jak: szpinak, kapusta, sałata, brokuły. Zawierają one także kwas foliowy, którego niedobory również mogą być jedną z przyczyn anemii. Co jeszcze maluch powinien znaleźć na talerzu? Buraczki, paprykę, fasolę, szczypiorek, czy natkę pietruszki. By lepiej przyswoić żelazo z produktów roślinnych, warto pamiętać o witaminie C. Znajdziemy ją chociażby w kiszonkach, białej kapuście, papryce, pomidorach, cebuli, szczypiorku. A także w owocach: jabłkach, porzeczkach, malinach, truskawkach i cytrusach.
Obowiązkowo pamiętajmy o kaszach bogatych w żelazo - gryczanej, jaglanej, czy perłowej i pieczywie - zwłaszcza żytnim, razowym, bądź grahamie. Gdy maluch skończy rok, można oswajać go z takimi smakami.
Dobrze skomponowana dieta nie tylko chroni dziecko przed anemią, ale wzmacnia też system immunologiczny.