Jak oszczędzać pieniądze?

Ponoć gdy jest ich w nadmiarze, jest źle. Gdy ich nie ma, jest gorzej. Masz problemy z oszczędzaniem? Zastanawiasz się, jak efektywnie oszczędzać pieniądze? Przeczytaj kilka naszych porad, a zobaczysz, jak to zrobić w praktyce.

Oszczędzanie
Oszczędzanie©123RF/PICSEL

Zbieraj rachunki

Rachunki
©123RF/PICSEL

Nic tak nie motywuje, jak wizja oszczędzenia kilku groszy na wymarzony wyjazd, nowy telefon lub po prostu drobne przyjemności. Najłatwiejszym sposobem jest prowadzenie zeszytu naszych wydatków.

Pierwszy miesiąc będzie miesiącem kontrolnym. Kupuj tak, jak do tej pory i zbieraj wszystkie rachunki. Pod koniec dnia usiądź do zeszytu i zapisz w nim wszystkie wydatki z dnia. Po miesiącu przejrzyj zeszyt i oceń, na co najwięcej wydajesz. Zastanów się nad tymi wydatkami i oceń, czy rzeczywiście były potrzebne. Czy czasem nie jest tak, że wydajesz pieniądze na rzeczy, których nie używasz lub których nadużywasz.

Sprawdzaj oferty większych sklepów

Sklepy
©123RF/PICSEL

Z wygody kupujesz w małej sieciówce lub osiedlowym sklepiku? Poszukaj w swojej okolicy większych sklepów i porównaj ich ofertę z ofertą sklepu, gdzie kupujesz dzisiaj. Z perspektywy kilku dni, różnica w cenie może okazać się niewielka, jednakże po miesiącu może się okazać, że słono przepłacasz za swoje zakupy.

Bank też może pomóc!

Bank
©123RF/PICSEL

Sprawdź usługi twojego banku. Być może twoje konto posiada funkcję oszczędzania drobnych sum, o której nie wiesz! Taka funkcjonalność jest szczególnie przydatna, kiedy po miesiącu spisywania swoich wydatków w zeszycie, podejmiesz decyzję o oszczędzaniu na pewnych sferach swojego życia.

Funkcja oszczędzania w banku pozwoli ci na odkładanie ustalonej sumy pieniędzy, co dany okres.

Świnka skarbonka

art
©123RF/PICSEL

Pamiętasz ją z dzieciństwa? Również i teraz może okazać się bardzo przydatna! Najlepiej wybrać taką, którą trzeba rozbić zanim wyciągnie się z niej pieniądze. Skarbonka z otwieranym dnem, będzie nas kusiła do wyciągania monet czy banknotów w "kryzysowych sytuacjach". Świnka całkowicie zabudowana może okazać się świetnym motywatorem do oszczędzania!

Programy lojalnościowe

art
©123RF/PICSEL

W nauce oszczędzania najważniejsza jest cierpliwość i sumienność. Tankujesz samochód? Kupujesz w dużej sieciówce? Korzystasz z usług fryzjerskich, kosmetycznych, itd? Zapytaj o program dla stałych klientów!

Często, dzięki uczestnictwie w programie lojalnościowym, przysługują nam specjalne zniżki, punkty, które można później wymienić na nagrody t.j bony pieniężne, itd. Ta metoda oszczędzania wymaga od nas trochę wysiłku, jednakże jest bardzo efektywna w dłuższej perspektywie czasu!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas