Naukowcy odkryli kota o lukrecjowym futerku. Piękny i wyjątkowo rzadki
Zespół naukowców z Helsinek odkrył nowy gatunek kota o pięknym, lukrecjowym futerku. Badania wykazały, że za jego oryginalnym ubarwieniem stoi genetyka. Salmiaków jest tak mało, że podejrzewano nawet, że są bezpłodne.

Historia salmiaków zaczęła się w Petäjävesi, niewielkiej fińskiej gminie. W 2007 roku doszło tam do zdarzenia, które przyciągnęło uwagę naukowców z całego świata. Wśród kotów domowych, mieszkających w Petäjävesi pojawił się nosiciel nowej mutacji genetycznej. Z powodu podobieństwa do popularnej w Finlandii słonej lukrecji (po fińsku salmiakki), biolodzy nazwali kota salmiakiem i zaczęli poszukiwania jego braci.
Zobacz również: Jak długo kot może być sam w domu? Właściciel może się zdziwić
Odkryli kota o wyjątkowym futerku. "To naprawdę ekscytujące"
Salmiak to pozornie dwukolorowy kot, nazywany czasem tuxedo (ang. smoking), choć różniący się od niego jedną, zasadniczą cechą. Na poszczególne włosy salmiaków nałożony jest gradient, co oznacza, że włosy na karku są czarne u podstawy, a później, bliżej ogona, stają się jaśniejsze. Końcówki ogonów tych kotów mogą być już całkowicie białe. Salmiaki mogą też "nosić smokingi" - posiadają wtedy biały pyszczek, brzuch i łapy, niekiedy z plamami w ich obrębie.
Salmiaki zbadała Heidi Anderson z ośrodka Mars Petcare Science & Diagnostics w Helsinkach - celem naukowczyni i jej zespołu było ustalenie, które geny odpowiadają za ich pojawienie się.
Naukowcy opracowali test genetyczny, mający potwierdzić, że mutacja odpowiada za lukrecjowe futerko. Test wykonany został dla 181 kotów - tylko trzy z nich okazały się być salmiakami.
Badanie potwierdziło, że wariant genetyczny, zmieniający futerko kotów jest recesywny. Oznacza to, że kot musi odziedziczyć go po obojgu rodzicach.
- To futro od lat budziło ogromny podziw. To naprawdę ekscytujące, że mamy teraz pewne genetyczne wyjaśnienie tego zjawiska - powiedziała Heidi Anderson.
Co wiemy o kotach-salmiakach?
Ponieważ w całej kociej populacji salmiaki były zjawiskiem bardzo rzadkim, przez lata podejrzewano, że mogą być one niepłodne. Hipoteza ta została jednak finalnie obalona.
Salmiaki mają zielone lub żółte oczy, a swoje nietypowe umaszczenie zachowują przez całe życie. Nowo zidentyfikowany wzór futra kotów, zwany "słoną lukrecją" został oficjalnie wpisany do rejestru naukowego.