Czy kleszcze mogą wejść do domu? Groźne pajęczaki chowają się w tych miejscach
Kleszcze to stworzenia, na które najczęściej można się natknąć w lasach, na łąkach czy w parkach. Okazuje się jednak, że owe pajęczaki często bytują również w naszych domach. Gdzie najczęściej się chowają i w jaki sposób można się ich pozbyć? Odpowiadamy.

Spis treści:
Czy w domu mogą być kleszcze? W tych miejscach chowają się najczęściej
Choć kleszcze przeważnie bytują w wysokich trawach, zdarza się, że można zaobserwować je w domach lub mieszkaniach. Do środka przedostają się najczęściej przez otwarte okna lub drzwi bądź na sierści zwierząt wychodzących. Na "inwazję" tych stworzeń najczęściej narażeni są mieszkańcy domów położonych nieopodal terenów podmokłych.
Kleszczebytujące w domach chowają się w rozmaitych kryjówkach. Z reguły można je zaobserwować w różnego rodzaju szparach przy podłogach i ścianach, pod tapetami bądź na zasłonach. Najbardziej lubią wilgotne i ciepłe miejsca, w których to mogą składać niewielkie jajeczka przypominające małe kuleczki koloru brązowego bądź czarnego (czasem są również przezroczyste).

Jak wytępić kleszcze w domu? Potrzebne będą odstraszacze
Jeżeli zaobserwujemy wyżej opisane jajeczka kleszczy w domu, należy działać szybko. Przede wszystkim, trzeba pozbierać i wyrzucić owe kuleczki (czynność należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych). Jeżeli wróciliśmy z lasu, to warto od razu wyprać odzież w wysokiej temperaturze. Może się bowiem zdarzyć, że nieświadomie przynieśliśmy kleszcze na ubraniu.
W pozbyciu się kleszczy z domu pomogą profesjonalne środki odstraszające dostępne w sklepach. Można również użyć naturalnych preparatów na bazie olejków eterycznych. W tym przypadku pomocny okaże się olejek rozmarynowy, cytrusowy, miętowy bądź lawendowy. Ich intensywny zapach skutecznie odstraszy nieproszonych gości.
Jak długo kleszcze mogą przeżyć w domu bez żywiciela? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta - wiele zależy od gatunku pajęczaków oraz warunków, w jakich bytują. Istotny jest także ich cykl życiowy. Przyjmuje się, że kleszcze w domu mogą przeżyć od kilku dni do nawet kilku lat.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Kleszcze mogą przenosić groźne dla zdrowia ludzkiego choroby. Prawdopodobnie najpowszechniejszą jest choroba z Lyme, czyli borelioza. Jej symptomy to zmiany skórne, gorączka czy bóle mięśni i stawów. Wraz z rozwojem owego schorzenia, chory może zacząć odczuwać objawy neurologiczne lub sercowe.
Jakie jeszcze choroby odkleszczowe zagrażają osobom, które miały kontakt z owymi pajęczakami? Oprócz boreliozy możemy wyróżnić także anaplazmozę, babeszjozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną.
Z uwagi na zagrożenie wynikające z kontaktu z kleszczami, po każdym spacerze do lasu warto dokładnie się obejrzeć. Dobrze również stosować opryski na bazie wcześniej wymienionych olejków, które odstraszają rzeczone pajęczaki. Lepiej też unikać wysokich traw i zarośli - to właśnie w tych miejscach najłatwiej o kontakt z kleszczami.