Tanie ogrzewanie domu. Będzie nawet o pięć stopni cieplej!

Wciąż rosnące rachunki na ogrzewanie niepokoi wiele osób. To sprawia, że szukamy alternatywnych patentów na podniesienie temperatury w domu. Z kryzysem energetycznym walczą również zachodni sąsiedzi. Wśród nich popularna stała się dość nietypowa metoda ogrzania gospodarstwa domowego. Na czym polega i czy jest bezpieczna? Czy w Polsce również stanie się powszechna? Wyjaśniamy.

Rachunki za ogrzewanie mogą przyprawić o zawrót głowy
Rachunki za ogrzewanie mogą przyprawić o zawrót głowy123RF/PICSEL

  • Sprawdź szczelność okien, by zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
  • Jedną z opcji przedstawia słynna tiktokerka. Metoda ta pozwala zaoszczędzić pieniądze, ale wymaga również ostrożności.
  • Polska ma najtańszą energię w Unii Europejskiej.

Rachunki za ogrzewanie rosną

Za oknem srogi mróz, a ty zastanawiasz się jak ogrzać mieszkanie? Oczywistością wydaje się włączenie kaloryfera. Niestety w związku z rosnącymi rachunkami liczy się każdy grosz. W pierwszej kolejności warto sprawdzić szczelność okien. To przez nie ucieka dużo ciepła, które lepiej zatrzymać w domu. Pamiętaj, by maksymalnie zmniejszyć ilość energii pobieranej przez grzejniki. Zakręcaj je, kiedy wietrzysz dom. Czynność tę powtarzaj często, ale krótko.

Czy ogrzanie domu świeczkami i doniczką jest możliwe?

Niedawno do sieci trafił filmik, w którym internautka dzieli się patentem na tanie ogrzewanie. Jak to robi? Wykorzystuje do tego ceramiczną donicę! Choć nie brzmi to wiarygodnie, patent naprawdę działa. Potrzebujesz tylko już wcześniej wspomniane donice z dziurką na dnie oraz podgrzewacze. Niezbędne będą również podstawki do przepływu powietrza.

Dla przykładu: do łazienki, która ma około sześciu metrów kwadratowych potrzeba dwóch średnich ceramicznych donic. Pod każdą z nich powinno znaleźć się koło pięciu świec. Zostawiając je na cztery godziny, temperatura może wzrosnąć nawet o 5 stopni Celsjusza! Dla bezpieczeństwa co kilkanaście minut kontroluj sytuację w pomieszczeniu. Patent możesz wykorzystać również w salonie czy sypialni.

Zachowaj ostrożność

Warto szukać innych rozwiązań, by ogrzać mieszkanie
Warto szukać innych rozwiązań, by ogrzać mieszkanie123RF/PICSEL

Chociaż w Polsce jeszcze mało powszechny pomysł, za granicą cieszy się sporą popularnością. Kluczowe jest, by prawidłowo zainstalować konstrukcję. W Niemczech były przypadki interwencji straży pożarnej z powodu pożaru wywołanego ceramicznym piecem. Dlatego warto zachować wszelkie środki bezpieczeństwa.

  • Nigdy nie zostawiaj tego typu ogrzewania bez nadzoru.
  • Nie ustawiaj donic blisko siebie. Temperatura w środku konstrukcji osiąga do 250 stopni Celsjusza!
  • Nie ogrzewaj dwóch pomieszczeń naraz, by mieć większą kontrolę nad sytuacją.
  • Bądź szczególnie czujny, jeśli masz zwierzęta lub dzieci!
  • Warto wykorzystywać podgrzewacze sojowe. Są lepsze dla naszego zdrowia.

Czy energia w Polsce jest droga?

Jak się okazuje, energia w naszym kraju należy do jednej z najtańszych. Dowodzą tego niedawne badania przeprowadzone przez think tank, czyli polski ośrodek analityczny. Wzięli pod lupę ceny SPOT dotyczące giełdy od początku 2022 roku. Dane mówią, że średni koszt energii elektrycznej za ten okres w Polsce to 168 EUR/MWh. Dla porównania W Grecji to 291 EUR/MWh, a we Włoszech EUR/MWh. Z czego to wynika? Między innymi z tego, że posiadamy własny węgiel kamienny. Ponadto znacząco zmniejszyliśmy eksport prądu, przez co jego ceny się wyrównały. Poza tym jak wiadomo, najszybciej drożejącym surowcem energetycznym jest teraz gaz. Jednak w Polsce używa się go na niewielką skalę.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas