Klątwa Oscarów: Czy laureaci mają się czego obawiać?
Od lat po Hollywood krąży legenda o klątwie, która dotyka zdobywców złotej statuetki. Możemy usłyszeć różne jej wersje: od dramatycznego końca kariery po pewny rozwód lub rozstanie. Jedna mówi, że dotyczy ona wyłącznie aktorki, a inna, że płeć nie ma znaczenia. Sprawie postanowili przyjrzeć się naukowcy. Co odkryli?
Michael Jensen i Heeyon Kim jako pierwsi przyjrzeli się klątwie Oscarów z naukowej perspektywy. W 2015 r. opublikowali w Organization Science wyniki swoich empirycznych badań. Ich punktem wyjścia było założenie, że otrzymanie złotej statuetki ma negatywny wpływ na późniejszą karierę zawodową oraz życie osobiste.
Zawodowa klątwa: prawda czy mit?
Poczatkowo uważano, że otrzymanie Oscara to początek końca kariery aktorskiej. Humphrey Bogart powiedział swojego czasu:
- Widziałeś, co dzieje się z niektórymi zdobywcami Oscara? Resztę życia spędzili, odrzucając scenariusze i czekając na wielką rolę. Do diabła, mam nadzieję, że nigdy nie zostanę nominowany ponownie.
Każdego roku media opisują przypadki aktorów i aktorek, o których świat zapomniał po zdobyciu wymarzonej statuetki lub zaczęli grać w filmach poniżej swoich możliwości. Wystarczy wspomnieć chociażby Louise Fletcher, która otrzymała nagrodę za rolę siostry Ratched w "Locie nad kukułczym gniazdem", czy Adriena Brody'ego z Oscarem za rolę w filmie "Pianista".
Badacze nie znaleźli jednak żadnych dowodów na negatywny wpływ nominacji czy otrzymania statuetki na dalszy przebieg kariery zawodowej. Wniosek ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyniki badań pokazały jednoznacznie, że laureaci Oscara pojawiają się średnio w większej liczbie filmów niż nominowani do Oscara. Z kolei nominowani występują w większej liczbie filmów niż aktorzy bez nominacji.
Innymi słowy, zawodowa klątwa Oscara to jedynie hollywoodzki mit.
Miłosna klątwa: zaskakujące wnioski
Określenie "klątwa Oscarów" w kontekście życia osobistego po raz pierwszy pojawiło się w 2010 r., kiedy kilka dni po otrzymaniu statuetki rozpadło się małżeństwo Sandry Bullock. Wyszły wtedy na jaw zdrady jej ówczesnego męża Jesse'ego Jamesa, a gazety rozpisywały się o ich rozstaniu, ilustrując artykuły zdjęciem Bullock z Oscarem w ręku i niewiernym małżonkiem u boku.
Ludzie przypomnieli sobie, że to niejedyna sytuacja, w której ona dostała Oscara za najlepszą rolę pierwszo- lub drugoplanową, a on wdał się w romans lub z innego powodu spakował walizki i zniknął. Niedługo po zdobyciu upragnionej statuetki rozpadły się też małżeństwa Halle Berry, Reese Witherspoon, Julii Roberts, Kim Basinger, Susan Sarandon, Hilary Swank i Kate Winslet.
Co więcej, wyszło na jaw, że "klątwa" uderzyła po raz pierwszy o wiele wcześniej. Zapoczątkowała ją Claudette Colbert, która rozwiodła się z mężem w 1935 r., kilka miesięcy po otrzymaniu Oscara za rolę w filmie "Ich noce".
Michael Jensen i Heeyon Kim stawili czoło legendzie, mówiącej, że miłosna klątwa dotyka wyłącznie aktorki. Przeanalizowali dane o ilości rozstań i rozwodów wśród osób nominowanych i laureatów Oscara, a wyniki okazały się zaskakujące!
Statystyka nie zostawiła suchej nitki na tezie o miłosnej klątwie: wśród nominowanych i nagrodzonych kobiet ilość rozstań nie tylko się nie zwiększyła, ale w niektórych przypadkach wręcz zmalała.
Powód do niepokoju powinni mieć natomiast panowie. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości: otrzymanie złotej statuetki przez mężczyznę istotnie zwiększa prawdopodobieństwo rozwodu lub rozstania. Co ciekawe, sama nominacja wydaje się nie mieć wpływu na dalsze szczęście w związku.
Jakie zatem wnioski płyną z przeprowadzonego badania? Zwycięstwo (ale też sama nominacja) może pomóc w karierze, ale również zrujnować małżeństwo - jeśli laureatem zostanie mężczyzna.
Oscary 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Niektóre gwiazdy mogą mieć poważne powody do niepokoju. Czy wraz ze złotą statuetką dotknie je miłosna klątwa?