Reklama

Reklama

Kolekcjoner maszyn do pisania

Jest krewnym prezydenta Abrahama Lincolna. Producenci filmowi widzą w nim gwarancję sukcesu.

Filadelfia", "Bezsenność w Seattle", "Forrest Gump", "Masz wiadomość", "Cast Away - poza światem", "Terminal", "Wojna Charliego Wilsona"... W Hollywood mówią o nim, że jego udział w filmie jest gwarancją kasowego hitu. I aż trudno uwierzyć, że Tom Hanks (54) nigdy nie skończył żadnej szkoły aktorskiej.

Swoją przygodę z aktorstwem zaczął od występów w licealnym teatrzyku w Oakland. Jako nastolatek sprzedawał popcorn i orzeszki na stadionie Oakland Coliseum. Podczas studiów na Uniwersytecie Kalifornijskim pracował w hotelu jako chłopiec od bagaży, nosił walizki wielu sław, m.in Cher i pierwszego w historii czarnoskórego laureata Oscara - Sidneya Poitiera. Dziś zarabia minimum 18 mln dolarów za rolę. Ma dom w Malibu w Kalifornii i w Ketchum w Idaho. Jest wielkim fanem muzyki Elvisa Presleya, a jego ulubiony film to "Doctor Who".

Reklama

Maszyny do pisania

Kolekcjonuje stare maszyny do pisania. Ma ponad 100 egzemplarzy z różnych stron świata. Najstarsze z nich pochodzą z lat 30. XX wieku. Przyznaje, że na maszynę do pisania mógłby wydać fortunę, choć często się zdarza, że na przesyłkę wydaje więcej niż na kupiony antyk. Ostatnio np. nabył maszynę do pisania za 5 dolarów, ale za jej podróż powrotną z Australii do Stanów Zjednoczonych zapłacił 85!

Trudne dzieciństwo

Jego matka, Janet Marylyn Frager, pracowała w szpitalu. Ojciec, Amos Mefford Hanks, był kucharzem. Tom ma trójkę rodzeństwa: Sandrę, Larry'ego i Jima. O swoich rodzicach mówi, że "poświęcili życie udoskonalaniu procesów rozwodowych". W długich bataliach o prawo do opieki nad dziećmi wychowanie Toma teoretycznie przypadło ojcu, ale i tak aktor większość dzieciństwa od 5. roku życia spędził w rodzinach zastępczych.

Abraham Lincoln

Jest potomkiem urodzonego w 1686 roku Johna Hanksa, który był również prapradziadkiem 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna! Matka Lincolna nosiła nazwisko Hanks.

Ojciec planetoidy

13 kwietnia 1996 roku jeden z badaczy The University of Arizona odnalazł nie znaną dotychczas planetoidę, którą nazwał "12818tomhanks". Miał być to hołd dla Hanksa za doskonałe wcielenie się w rolę Jima Lovella w "Apollo 13".

Aktor przyznał, że to spełnienie jego dwóch największych "kosmicznych" marzeń. Drugie z nich, to lot na Księżyc. Chciałby wziąć udział w locie zaplanowanym na rok 2018. Szanse jednak ma niewielkie, bo jak twierdzą specjaliści, dyskwalifikuje go wiek (będzie miał wówczas 62 lata) i wzrost za wysoki na astronautę (185 cm).

Oscarowy mistrz

Jest jednym z dwóch aktorów, którym przyznano Oscara dwa lata z rzędu. Przed nim wymarzone przez wszystkich złote statuetki w 1937 i 1938 roku odebrał Spencer Tracy. Tom dostał Oscara w 1993i 1994 roku za filmy "Filadelfia" i "Forrest Gump".

Miłość

W miłości Hanks jest długodystansowcem. Obecną małżonkę, aktorkę Ritę Wilson, poślubił prawie 23 lata temu. Mają dwóch synów: 20-letniego Cheta i 15-letniego Trumana. Dla Rity Tom rozwiódł się z pierwszą, poznaną w czasach licealnych, żoną, również aktorką, Susan Jane Dillingham, znaną w show-biznesie pod imieniem i nazwiskiem Samantha Lewes.

Samantha zmarła na raka 14 lat po rozwodzie, osierocając dwoje dzieci z małżeństwa z Hanksem:

33-letniego dziś syna Colina i 28-letnią córkę Elizabeth. W tym roku Colin uczynił swojego ojca dziadkiem. Pierwsza wnuczka Hanksa, Olivia Jane, przyszła na świat 1 lutego.

RB

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: Tom Hanks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy