Konstantyn II nie żyje. Był ostatnim królem Grecji i ojcem chrzestnym księcia Williama

Z Grecji nadeszła informacja o śmierci Konstantyna II - ostatniego króla tego kraju. Mężczyzna przez wiele lat mieszkał w Wielkiej Brytanii, przyjaźnił się z obecnym królem Karolem III oraz był ojcem chrzestnym księcia Williama. Były monarcha zmarł w wieku 82 lat w Atenach.

Zmarł były król Konstantyn II. Zdjęcie z listopada 2011 r.
Zmarł były król Konstantyn II. Zdjęcie z listopada 2011 r.ADRIAN DENNISAFP

Zmarł Konstantyn II, były król Grecji

W wieku 82 lat zmarł Konstantyn II. Ostatni król Grecji miał zostać przyjęty do szpitala w Atenach w związku z problemami z oddychaniem w zeszłym tygodniu. Personel prywatnej placówki Hygeia w stolicy kraju potwierdził, że mężczyzna zmarł po leczeniu na oddziale intensywnej terapii.

Nie wiadomo, jaka była bezpośrednia przyczyna zgonu, jednak jego stan pogorszył się po przebytym udarze mózgu i ciężkim zapaleniu płuc. Podczas swojego ostatniego wystąpienia publicznego w zeszłym roku w Atenach poruszał się na wózku inwalidzkim. Konstantyn II ma zostać pochowany w stolicy Grecji na terenie dawnego letniego pałacu jego rodziny.

Życie rodzinne Konstantyna II

Konstantyn II był synem Fryderyki Hanowerskiej i Pawła I Glucksburga. Jego siostrą jest Zofia, była królowa Hiszpanii, a także księżniczka Irena. Były monarcha Grecji poślubił Annę Marię, księżniczkę Danii, siostrę obecnej królowej tego kraju, Małgorzaty II. Para doczekała się piątki dzieci.

Mężczyzna był również blisko związany z Wielką Brytanią, w której mieszkał przez ponad 40 lat. Przyjaźnił się z obecnym królem brytyjskim, Karolem III. Konstantyn II był jednym z sześciorga rodziców chrzestnych księcia Williama.

Konstantyn II z żoną Anną Marią, siostrą królowej Danii
Konstantyn II z żoną Anną Marią, siostrą królowej DaniiJulian Parker / ContributorGetty Images

Konstantyn II jako król Grecji

Konstantyn II był królem Grecji (oficjalnie Hellenów) w latach 1964-1973. Wkrótce po koronacji popadł w konflikt o kontrolę nad armią z premierem Georgiosem Papandreou. Polityk ustąpił ze stanowiska, jednak zapoczątkowało to wielki kryzys państwowy.

Ostatecznie, po kilku referendach monarchia w Grecji została zniesiona, a ostatni król tego kraju wyjechał na emigrację do Londynu. Przez wielu rodaków był uznawany jako odpowiedzialny za kryzys polityczny. W 2013 roku po wielu latach spędzonych w Wielkiej Brytanii Konstantyn II wrócił z żoną do ojczyzny.

Michał Szczygieł wyznał, czego nie akceptuje.Zdanowicz pomiędzy wersamiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas