​Tina Turner ma 80 lat

Najczęściej nagradzana artystka rockandrollowa w historii przemysłu fonograficznego, laureatka aż siedmiu nagród Grammy. Tina Turner, która swą karierę muzyczną zaczynała na początku lat 60., 26 listopada obchodzi 80. urodziny.

Obecnie Tina Turner mieszka w Szwajcarii, gdzie znalazła ukojenie i odpoczynek
Obecnie Tina Turner mieszka w Szwajcarii, gdzie znalazła ukojenie i odpoczynekEastNewsEast News

Tina Turner, właściwie Anna Mae Bullock, jest nie tylko piosenkarką soulową i rockowa oraz autorką tekstów, ale i choreografką, tancerką, aktorką. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie upłynęła jej kariera, dziś posiada obywatelstwo Szwajcarii.

Ilu fanów artystki, tyle i ulubionych hitów w wykonaniu Tiny Turner. Jej charakterystyczny, chropawy głos znają wszyscy. "We Don't Need Another Hero", Private Dancer", "Tonight", "Simply the Best", "What's Love Got To Do With It", "Rolling on the River" - żeby wymienić tylko kilka z jej przebojów. A tak na marginesie, czy ktoś wyobrażałby sobie czołówkę filmu z Bondem "GoldenEye" bez niezwykłego głosu Tiny Turner?

Dla wielu Tina Turner jest także bohaterką, która potrafiła się wyrwać spod wpływu toksycznego męża, Ike'a Turnera. "Przejął całkowitą kontrolę nad moim nazwiskiem, pieniędzmi i nade mną" - wspomina artystka w jednym z wywiadów. Tina Turner, nie chcąc znosić dłużej przemocy, odeszła od męża.

Rozpoczęła karierę solową, która zaprowadziła ją na sam szczyt. Niektóre źródła podają, że liczba sprzedanych przez Tinę płyt wynosi nawet 200 mln egzemplarzy. To ona zdefiniowała główny nurt rocka lat 80. XX wieku. Jest jedną z najbardziej dochodowych artystek pod względem sprzedaży koncertów na świecie i jednym z najpopularniejszych artystów w historii. W 2010 roku została uznana przez czasopismo "Rolling Stone" za jedną ze 100 najwybitniejszych artystów wszech czasów.

W 2007 roku Tina Turner zaprzestała koncertowania. Pytana, czy nie wróci do koncertów, mówiła, że przecież jest wiele jej nagranych występów sprzed lat, które fani mogą oglądać. "Mogą oglądać mnie na nagraniach. Ja też, oglądając te filmy, podskakuję i tańczę, więc cieszcie się nimi, ale ja już skończyłam z występami" - mówiła.

Obecnie Tina Turner mieszka w Szwajcarii, gdzie znalazła ukojenie i odpoczynek. "Gdy siedzę nad jeziorem, czuję ogromny spokój. Żadnych problemów. Miałam naprawdę trudne życie. Nie obwiniam o to nikogo. Przetrwałam to, przeżyłam. Teraz jestem szczęśliwą osobą" - mówiła w wywiadzie.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas