Whoopi Goldberg zagra wszystko

Aktorka Whoopi Goldberg należy do elitarnego grona 15 laureatów EGOT, czyli Emmy, Grammy, Oscara i Tony. Świetna w rolach komediowych i dramatycznych, jest także piosenkarką, scenarzystką, reżyserką i producentką. 13 listopada skończyła 64 lata.

Whoopi Goldberg jest jedną z najbardziej lubianych aktorek
Whoopi Goldberg jest jedną z najbardziej lubianych aktorekJackie Brown/Splash NewsEast News

Whoopi Goldberg, a właściwie Caryn Elaine Johnson urodziła się 13 listopada 1955 r. w Nowym Jorku. Aktorka ma na koncie wszystkie znaczące nagrody: Emmy, Grammy, Oscara i Tony. Po sukcesie filmu "Uwierz w ducha", gdzie za rolę drugoplanową zdobyła Oscara, stała się jedną z najlepiej zarabiających aktorek Hollywood. Whoopi do symbol kolorowej Ameryki i "american dream". Była drugą w historii Afroamerykanką, która zabrała do domu Oscara, a także pierwszą kobietą, która samodzielnie poprowadziła oscarową galę. Zresztą, tę galę prowadziła czterokrotnie.

Ten jej amerykański sen to nie była wcale droga usłana różami. Na początku była ucieczka z domu, nieudane małżeństwo, narkotyki. Zresztą, późniejsza gwiazda Hollywood otwarcie mówiła, że "odbiła się od dna".

- Sprzątałam toalety - opowiadała w "People". - Wszystkie pieniądze, które zarobiłam, wydawałam na narkotyki, heroinę, kwasy czy co tam akurat było. Moi przyjaciele z tamtych czasów nie żyją. Wszyscy ludzie, którzy robili to samo, co ja, umarli. To oni mnie uratowali. Powiedzieli: - To nie jest życie dla ciebie. Musisz przestać.

Po odwyku postanowiła zostać aktorką, przyjęła wówczas pseudonim Whoopi Goldberg.

Whoopi Goldberg przeszła wiele w życiu
Whoopi Goldberg przeszła wiele w życiuAFP PHOTO / Kyle GrillotEast News

Jej role z lat 80. to w większości kobiety o wyrazistych i mocnych charakterach. Były to głównie role komediowe, jak we "Włamywaczce", "Śmiercionośnej ślicznotce", "Jumpin' Jack Flash", ale także role w dramatach - jak w "Sercu Klary".

Ogromną sławę przyniosła jej oscarowa rola w filmie "Uwierz w ducha", gdzie Goldberg zagrała spirytystkę Odę Mae Brown. I rzeczywiście, w tej roli aktorka pokazała pełnię swego komediowego talentu jak i nieprawdopodobnie plastycznej mimiki.

Widzowie pokochali Whoopi także za rolę śpiewającej i tańczącej zakonnicy w filmach "Zakonnica w przebraniu" (1992) i "Zakonnica w przebraniu 2". Wielbiciele jej talentu mogli się przekonać, że jest aktorką utalentowaną muzycznie, czującą zarówno gospel jak i rocka...

To aktorka, która zagrała również w kultowych produkcjach jak "Star Trek" (2002), a także w serialu "Star Trek: Następne pokolenie". Aktorka i scenarzystka, stworzyła także własny serial komediowy "Whoopi" (2003-2004), złożony z 22 odcinków.

Czy do swojego bogatego portfolio aktorka może dołożyć coś jeszcze? Widzowie czekają na jej kolejne wcielenia, niekoniecznie komediowe. Whoopi Goldberg zagrać potrafi wszystko, nawet... Boga - jak w filmie "Odrobina nieba" ("A Little Bit of Heaven").

Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF od 2003 roku, ma dla innych przesłanie, wynikające w jakimś sensie z jej życiowego doświadczenia.

- Każdy z nas jest tu nie bez przyczyny. Wierzę w to, że jednym z powodów jest możliwość przekazywania ludziom małych pochodni, które pomogą im znaleźć wyjście, gdy zagubią się w ciemności - mówiła Whoopi Goldberg w jednym z wywiadów.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas