Wyklejają portretami dach Sali Kongresowej. W akcję zaangażowała się Anja Rubik

Tej soboty Warszawa będzie wyglądać nieco inaczej niż zwykle… Na dachu Sali Kongresowej oraz na płycie głównej Pałacu Kultury i Nauki umieszczone zostaną prawie dwa tysiące czarno-białych portretów. To akcja Inside Out Project, w którą zaangażowała się polska modelka, Anja Rubik. Całość ma zwrócić uwagę na potrzebę powszechnej i rzetelnej edukacji seksualnej.

Anja Rubik osobiście zaangażowała się w akcję Inside Out Project
Anja Rubik osobiście zaangażowała się w akcję Inside Out Projectmateriał partnera

Anja Rubik znana jest nie tylko z sukcesów w modelingu, ale również ze swej działalności społecznej. Gwiazda od lat walczy o dostępną, powszechną i rzetelną edukację seksualną. Założona przez nią Fundacja SEXED.PL, współpracując z ekspertami z zakresu seksuologii, psychologii i praw człowieka, prowadzi działania edukacyjne, głównie za pośrednictwem kanałów internetowych. Organizacja angażuje się również w projekty wydawnicze, warsztatowe i akcje w przestrzeni publicznej.

1600 osób za edukacją seksualną

Właśnie do tych ostatnich należy przedsięwzięcie, które w tę sobotę można podziwiać na ulicach Warszawy. Już od rana, przed Pałacem Kultury i Nauki oraz na dachu Sali Kongresowej praca wre: w obu przestrzeniach powstaje instalacja z 1600 czarno-białych portretów, które zostały nadesłane przez Polki i Polaków ze wszystkich zakątków kraju. To osoby, które podpisały się pod manifestem akcji, wspierając walkę o dostęp do rzetelnej, otwartej edukacji seksualnej.

"Ciężko wyobrazić sobie zdrowe społeczeństwo, w którym nie uczymy się o naszej tożsamości, ciałach,  granicach, świadomej zgodzie i bezpiecznym seksie. To z natury kwestie bardzo osobiste, a mimo to stanowią podstawowe elementy życia każdego z nas. Podpisując się pod tymi słowami Fundacja SEXED.PL, dzięki współpracy z Inside Out Project chce pokazać, że wartości, które niesie za sobą edukacja seksualna są nam bliskie. Że każdy ma prawo poszukiwać i wyrażać siebie tak, jak chce. Że wszyscy jesteśmy różni, a w tej różnorodności podobni, bo zwyczajnie ludzcy. Edukacja seksualna to nasze podstawowe prawo. Jest o nas i dla nas. I pora mówić o tym głośno" - tłumaczą organizatorzy akcji.

Zdjęciami z "placu budowy" Anja Rubik podzieliła się na swoim Instagramie.

Inside Out Project – o co chodzi?

Inside Out Project to inicjatywa francuskiego artysty, posługującego się pseudonimem JR. W jej ramach każdy może zrealizować akcję społeczną drukując czarno białe portrety i przyklejając je w przestrzeni publicznej, zgodnie z techniką wypracowaną przez artystę. To prosty, ale efektowny sposób na wyrażenie swojego poparcia wobec danego manifestu, konceptu czy idei. Projekt objął już blisko pół miliona ludzi w 138 krajach na wszystkich kontynentach, stanowiąc pretekst do rozmowy o różnorodności, feminizmie, rasizmie czy prawach człowieka. Polska dołączyła do niego po raz pierwszy.

Sobotnia akcja potrwa do godz. 18, a jej efekty będzie można podziwiać z na płycie głównej PKiN oraz z tarasu widokowego od strony Sali Kongresowej. Całość zostanie też sfilmowana z drona i sfotografowana.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie sexed.pl.

Anja Rubik znana jest nie tylko z sukcesów w modelingu, ale również ze swej społecznej działalności
Anja Rubik znana jest nie tylko z sukcesów w modelingu, ale również ze swej społecznej działalnościSamir Hussein/WireImageGetty Images

Zobacz również:

"Wydarzenia": Kardynał Stefan Wyszyński będzie błogosławionym. Jutro w Warszawie uroczysta beatyfikacjaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas