Dlaczego w Andrzejki warto spać nago? Najlepsze wróżby andrzejkowe

Aktualizacja

Andrzejki to wieczór przepełniony magią, najczęściej spędzany w gronie przyjaciół. Zgodnie z tradycją, z okazji imienin Andrzeja w wielu domach organizuje się imprezy, na których nie może zabraknąć wróżb andrzejkowych. Do tych najpopularniejszych od wieków należy lanie wosku przez klucz, jednak warto poznać również inne zwyczaje andrzejkowe. Podajemy więc najciekawsze zabawy i z myślą o zapominalskich przypominamy, kiedy wypadają Andrzejki 2022.

Lanie wosku jest jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najstarszych wróżb andrzejkowych
Lanie wosku jest jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najstarszych wróżb andrzejkowychAdam StępieńReporter

Andrzejki to listopadowe święto, które dla wielu osób może być ostatnią okazją do zorganizowania klimatycznej imprezy jeszcze przed rozpoczęciem adwentu.

Osoby, które w tym roku planują zaprosić do siebie znajomych, na pewno zdążyły już zorientować się, kiedy wypadają Andrzejki 2022 i przygotowały własną listę najlepszych wróżb andrzejkowych. Jednak, jeśli ktoś jeszcze nie zdążył zagłębić się w temat, powinien zrobić to jak najprędzej.

Na szczęście u nas znajdziecie wszystko, co koniecznie musicie wiedzieć o obchodach wigilii świętego Andrzeja. Jak obchodzi się Andrzejki w różnych krajach i czy Andrzejki są pogańskie? Wyjaśniamy poniżej.

Kiedy wypadają Andrzejki 2022? Wigilia świętego Andrzeja już niedługo!

Datę Andrzejek wyznaczają imieniny świętego Andrzeja, które zawsze obchodzimy pod koniec listopada. W tym roku Andrzejki 2022 przypadają na noc z 29 na 30 listopada (z wtorku na środę).

Zgodnie z tradycją to właśnie wtedy powinniśmy odprawić wróżby andrzejkowe. Ponieważ jednak wigilię świętego Andrzeja obchodzimy w środku tygodnia, wielu Polaków na pewno zdecyduje się zorganizować imprezę w weekend poprzedzający święto -  26-27 listopada. Również nie ma w tym niczego złego.

Andrzejkowa impreza jest okazją do dobrej zabawy. To świetny czas, aby powróżyć z dłoni lub fusów
Andrzejkowa impreza jest okazją do dobrej zabawy. To świetny czas, aby powróżyć z dłoni lub fusów123RF/PICSEL

Czy andrzejki są pogańskie? Symbolika i historia święta

Historia Andrzejek jest dość zawiła. Najczęściej uznaje się, że to typowo pogańskie święto, które w XVI wieku przywędrowało do nas ze starożytnej Grecji.

Dowodem na to mogłaby być etymologia imienia Andrzej, który w języku greckim oznacza mężczyznę lub męża (gr. Andress, andros), a także fakt, że był on tam uznawany za patrona małżeństw. Trzeba również zaznaczyć, że Andrzej stanowił obiekt kultu także dla plemion starogermańskich i celtyckich. Tam był przede wszystkim patronem urodzaju i płodności. 

Są badacze, którzy uważają, że Andrzejki wywodzą się z chrześcijańskiej tradycji obrzędu. Święty Andrzej był bowiem jednym z 12 apostołów. Dodatkowo data święta wypada tuż przed rozpoczęciem adwentu, który symbolizuje początek nowego roku kościelnego. Jest to więc ostatnia okazja do hucznej zabawy przed okresem zadumy i refleksji, mającym przygotować nas na narodzenie Jezusa Chrystusa.

Niezależnie jednak od tego, jaka dokładnie jest historia Andrzejek, w dawnej Polsce obchody tego święta uznawane były przede wszystkim za szansę dla panien, aby poznały swoją przyszłość w aspekcie miłosnym. Młode kobiety wierzyły, że w andrzejkowy wieczór najprędzej dowiedzą się, czy niedługo wyjdą za mąż. Przelewały wosk przez klucz, bo uważały, że jego kawałki zastygłe na tafli wody oznaczają dla nich szybką zmianę stanu cywilnego.

Lanie wosku w Andrzejki miało ujawnić prawdę o przyszłym mażonku
Lanie wosku w Andrzejki miało ujawnić prawdę o przyszłym mażonku123RF/PICSEL

Wróżby andrzejkowe to nie tylko lanie wosku. Najciekawsze zwyczaje

Andrzejki dziś nie mają już zbyt wiele wspólnego z religijnym obrzędem. Są przede wszystkim okazją do spędzenia czasu w gronie bliskich osób, a andrzejkowe wróżby traktuje się z przymrużeniem oka.

Nie oznacza to jednak, że nie warto urozmaicić obchodów wigilii świętego Andrzeja, różnorodnymi zabawami. W końcu lanie wosku każdemu w końcu się znudzi. Oto najciekawsze wróżby andrzejkowe:

  • losowanie przedmiotów

Znaną i lubianą wróżbą andrzejkową jest losowanie przedmiotów, które mają symbolizować przyszłość. Zwyczaj ten polega na tym, iż kładziemy na stole cztery filiżanki. Jedna z nich jest pusta, a do trzech pozostałych wkładamy przedmioty takie jak: liść, obrączka i moneta. Naczynia trzeba wymieszać tak, aby nie było wiadomo, co jest pod spodem, a później wybiera się jedno z nich.

Osoba, która wylosuje listek, wkrótce wyjdzie za mąż, przy obrączce czeka ją wielka miłość, a pieniądz oznacza rychłe wzbogacenie. Do przedmiotów można dołożyć również klucze oznaczające szybką zmianę miejsca zamieszkania, cukier jako symbol słodkiego życia i sól na kłopoty. Niekiedy dodaje się również różaniec jako zapowiedź głębokiego życia duchowego.

  • obieranie jabłka

Kolejna wróżba andrzejkowa to obieranie jabłka tak, aby powstała, jak najdłuższa skórka. Osoba, która wygra, będzie miała najbardziej udany związek.

W drugiej wersji tej zabawy skórkę należy rzucić za siebie, a litera, którą będzie przypominać, oznaczać będzie pierwszą literą imienia naszego przyszłego partnera. Jeszcze inny wariant mówi, że obrane jabłko należy podarować sympatii i jeżeli przyjmie ona owoc, to znak, że jest tym jedynym. 

  • ustawianie butów 

W tym przypadku osoby obecne na przyjęciu muszą zdjąć buty i ustawiać je po kolei od strony okna, aż do drzwi wyjściowych. Osoba, której obuwie dotknie drzwi, pierwsza zmieni stan cywilny. 

  • rzucanie monetą

Rzut monetą to wróżba andrzejkowa idealna dla każdego, niezależnie od płci. Jest bardzo prosta. Wystarczy pomyśleć życzenie i rzucić monetę o dowolnym nominalne do miski z wodą z odległości kilku metrów. Jeżeli ktoś trafi, to wówczas jego życzenie się spełni.

  • papierowe łódeczki na wodzie

Ostatnią wartą uwagi wróżbą andrzejkową, idealną na imprezę, jest puszczanie papierowych łódeczek z imionami uczestników do wanny lub jeziora, (o ile jest taka możliwość). Jeżeli dwie łódeczki zetkną się, osoby te czeka wspólna przyszłość w miłości lub długotrwałej przyjaźni.

Co się robi na Andrzejki w innych krajach? Nie tylko Polacy je obchodzą

Nie tylko Polacy obchodzą wigilię świętego Andrzeja. Warto więc dowiedzieć się, co się robi na Andrzejki w innych krajach.

  • Niemcy – chodzili spać... nago

Dawniej w andrzejkowy wieczór nasi zachodni sąsiedzi chodzili spać jak najwcześniej. W dodatku nago, marząc o tym, aby przyśnił im się przyszły małżonek. Niemcy wierzyli również, że jeśli sen zostanie przerwany przez szczekanie psów, to ukochany przybędzie pewnego dnia ze strony, z której dochodzi hałas.

  • Austriacy – rzucali czary pod wpływem alkoholu

W Austrii niezamężne kobiety obchodziły Andrzejki, racząc się kieliszkiem wina. Jednocześnie rzucały "zaklęcia", mające przyciągnąć do nich potencjalnego kandydata na męża. Prośby te kierowane były do świętego Andrzeja.

  • Czesi – piekli ciastka z karteczkami

W Czechach panny w Andrzejki przygotowywały tradycyjne ciastka, które przypominały nieco nasze pączki. Zamiast marmolady, do środka wkładały jednak karteczki z imionami kandydatów na męża. Papierek, który jako pierwszy wypływał na powierzchnię podczas smażenia, miał symbolizować imię przyszłego współmałżonka.

Czytaj również:

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas