To jej sprzyja los. W Polsce imię to obecnie nosi ponad 5000 kobiet
Wiele polskich imion, w których kryją się cechy charakteru, pochodzi z tradycji starosłowiańskiej. Nadawanie imion u Słowian następowało najczęściej w trakcie obrzędu postrzyżyn albo zaplecia – wówczas dziecko otrzymywało imię nawiązujące do cech, którymi się wyróżnia albo do cech, które były społecznie pożądane. Poznaj znaczenie najciekawszych damskich imion związanych z osobowością.

Dobromiła - klasyk wśród imion kojarzonych z cechami
Dobromiła to znane staropolskie imię, które pojawia się w polskich źródłach już od XII wieku. Składa się z dwóch członów: "dobra" i "miła", przez co oczywiście jest pozytywnie nacechowane - oznacza bowiem kobietę, która jest dobra i miła.
W rejestrze PESEL występuje 480 kobiet o takim imieniu, zaś w 2024 roku nazwano tak tylko 2 dziewczynki.
Sprawdź także znaczenia swojego imienia w imienniku
Bogumiła - kobieta, której sprzyja los
Imię Bogumiła również pochodzi ze staropolskiej tradycji i oznacza tę, która "jest miła Bogu". Można to interpretować rozmaicie - kobieta o tym imieniu może być wybrana przez Boga do szczególnej misji albo mieć w życiu niebywałe szczęście. Nadanie tego imienia dziewczynce mogło dawniej wiązać się także z jej przywiązaniem do wiary i obrzędów.
W rejestrze PESEL widnieją ponad 53 tys. Bogumił, zaś w 2024 roku nazwano tak tylko 14 dziewczynek.

Ludmiła - ta, którą uwielbia tłum
Ludmiła to staropolskie imię, które występowało na całej Słowiańszczyźnie - w średniowieczu szczególnie upodobały je sobie czeskie szlachcianki. Składa się z dwóch członów "lud" oraz "miła", co oznacza, że jest to kobieta, za którą przepadają ludzie. Ludmiły chętnie angażują się w działalność charytatywną, służą dobrą radą i są oparciem dla potrzebujących. Cenią sobie życie rodzinne i dbają o relacje międzyludzkie.
W Polsce imię to obecnie nosi ponad 5800 kobiet, zaś w 2024 roku nazwano tak 2 dziewczynki.
Mieczysława - mało popularne imię dla silnej kobiety
Imię Mieczysława pochodzi z tradycji staropolskiej i składa się z dwóch członów: "miecz" oraz "sława". W dosłownym tłumaczeniu może oznaczać kobietę, która zdobędzie sławę, władając mieczem - na przykład na wojnie. W przenośnym znaczeniu Mieczysławom można przypisać takie cechy charakteru jak odwaga, waleczność i dążenie do celu.
Obecnie w Polsce jest ponad 12 tys. kobiet o tym imieniu, natomiast w 2024 roku nie nazwano tak żadnej dziewczynki.
Współcześnie imiona nadaje się, kierując gustem czy też modą, zmieniającą na przykład pod wpływem trendów z social mediów. Do lamusa odchodzą staropolskie słowiańskie imiona, które nadawano z myślą o pożądanych czy też mile widzianych ludzkich cechach.
Źródło: gov.pl