Prorocze sny
Fascynacja snem jest stara jak, stara jest ludzkość. Głównym aspektem niezwykłości tego zjawiska jest to, że podlegamy mu wszyscy bez wyjątku.
Potęga snu
Biedni i bogaci, starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni, przedstawiciele wszystkich ras i wszystkich religii, noc w noc udają się w objęcia Hypnosa (grecki bóg snu). Sen daje nam ukojenie, regenerację, łagodzi stres pozwala oderwać się od fizycznej rzeczywistości i odpocząć w innym wymiarze.
Ci z nas, którzy mieli chociaż raz w życiu przewlekłe kłopoty z zaśnięciem wiedzą, jak koszmarny i wyczerpujący potrafi być kolejny dzień, którego nie poprzedziła chociażby krótka drzemka. Kłopoty z zaśnięciem często świadczą o głębokiej depresji lub innych zaburzeniach psychicznych.
Pozazdrościć można osobom, które nie mają zmartwień na sercu i sen przychodzi im łatwo, o nich mówi się, że: "śpi jak dziecko'', "śpi snem sprawiedliwego'', śpi jak kamień'' lub "śpi jak suseł''. Niestety w świecie, w którym narażeni jesteśmy na coraz większą ilość bodźców, dobry i zdrowy sen staje się luksusem. Dlatego zadbajmy o właściwą atmosferę w sypialni, a w szczególności o porządek wokół, dobre przewietrzenie pomieszczenia i czystą, estetyczną pościel, najlepiej bez krzykliwych wzorów.
Są osoby, które mówią, że nic im się nigdy nie śni, nie jest to prawdą. Sny lub inaczej marzenia senne, przychodzą do każdego z nas, jednak nie każdy je pamięta. Jeżeli chcemy wyczulić naszą pamięć na sny, wystarczy przed zaśnięciem przenieść swoją uwagę, na fakt, że oto za moment będziemy przenosić się w krainę snu, oraz wydać podświadomości polecenie: "Po przebudzeniu się, będę pamiętać wszystkie moje sny jasno i wyraźnie, oraz będę w stanie dobrze zinterpretować wskazówki dane mi przez podświadomość.''
Czym jest sen?
Tak naprawdę nie wiemy dokładnie czym jest sen i jaka jest jego geneza. Naukowcy wciąż pracują nad tym zagadnieniem - po wieloletnich badaniach osób śniących, podłączaniu encefalografu i rejestrowaniu fal mózgowych udało im się wyodrębnić kilka faz snu, jednak odpowiedź na to, co dzieje się w ludzkim umyśle pozostaje zagadką.
Według ezoteryków, sen jest rodzajem pomostu pomiędzy światem widzialnym i niewidzialnym, możliwością skontaktowania się z głębszymi warstwami własnej osobowości. Można powiedzieć, że jest to swoista rozmowa z własną podświadomością. Rozmowa, która poprzez bezustanną pracę umysłu, za dnia jest bardzo utrudniona.
Wiele osób zajmujących się duchowością twierdzi, że śniący ma możliwość wyjścia w wymiar astralny (świat emocji), gdzie może doznawać wielu przygód, romansów i duchowych doświadczeń, niezależnie od swojego życia w ciele fizycznym. W każdym razie ezoterycy, psychoanalitycy i naukowcy są zgodni co do jednego: w trakcie snu głębsza część osobowości, rozmawia ze świadomym "ja'' za pomocą obrazów symbolicznych.
Ponieważ ich właściwe zinterpretowanie może przynieść nam wiele ważnych odpowiedzi na nurtujące nas pytania, warto się tego nauczyć.
Rodzaje snów
Te osoby, które pamiętają swoje sny mogą posegregować je w następujący sposób:
Są sny, które są pozornie przypadkowym montażem fragmentów przeżytych w ostatnich dniach sytuacji, słów które usłyszeliśmy i emocji, których doświadczyliśmy. Te sny są sposobem na odreagowanie i oczyszczenie podświadomości. Poza relaksem ciała i regeneracją kory mózgowej nie wnoszą nic tajemniczego.
Są również sny, w czasie których przeżywamy coś bardzo intensywnie, obrazy są bardzo wyraźne a emocje skrajne, w czasie takich snów mamy wrażenie, że to dzieje się naprawdę, albo że jest to rzeczywistość dużo bardziej jaskrawa i prawdziwa niż ta codzienna, z którą mamy do czynienia w świecie fizycznym.
Te sny niosą nam bardzo ważny przekaz z podświadomości, mówią o istotnych zmianach, które czekają na nas w życiu oraz o tym, co tak naprawdę się dla nas liczy. Te sny pamiętamy bardzo długo i często od właściwego ich zinterpretowania zależy podjęcie słusznej decyzji.
Warto się wtedy poradzić fachowca lub zaczerpnąć wiedzy z dobrego sennika. W przypadku tych snów, podświadomość daje nam wskazówki, jak możemy zmienić nasze postępowanie, aby uniknąć błędu, który drogo by nas kosztował.
Są wreszcie sny prorocze, czy inaczej mówiąc objawienia. W trakcie tych snów oglądamy wydarzenia z przyszłości i poznajemy bieg wypadków dopiero mających mieć miejsce. Te sny można rozpoznać bez szczególnych kłopotów, ponieważ śniący ma wrażenie, że wydarzyło się coś niezwykłego i często po przebudzeniu się jest bardzo podekscytowany.
Tym snom towarzyszy często przeczucie, że "to musi się wydarzyć'' i zazwyczaj tak się dzieje... W przypadku snów proroczych przyszłość została już ukształtowana w konkretny sposób i bardzo trudno zmienić jej bieg. Przykładem najsławniejszych proroczych snów był między innymi sen Betty Copfield, która przed wejściem na pokład Titanic'a, ujrzała tonący statek i rozpacz uwięzionych na nim pasażerów. Posłuchała głosu podświadomości i zrezygnowała z rezerwacji, namawiając do tego także swoją przyjaciółkę Adele.
Zatem zanim szybko wstaniemy z łóżka warto poświęcić dwie, trzy minuty na to, aby przypomnieć sobie, co do ucha tej nocy wyszeptał nam Hypnos.
Tekst: Merkurja, Anna Grzywaczewska - Ciuciura