10 najlepszych przypraw do zup: Gwarancja smaku

Przyprawy cenimy głównie za smak i aromat, jaki nadają potrawom. Ich odpowiedni dobór często jest kluczem do kulinarnego sukcesu, zwłaszcza w przypadku zup. Zioła i przyprawy posiadają też wiele właściwości leczniczych i pozytywnie wpływają na nasz organizm. Wspierają układ pokarmowy, trawienny, krążeniowy, a nawet nerwowy. Dlatego warto wiedzieć, których przypraw powinniśmy używać najczęściej, a także w jaki sposób je łączyć i na którym etapie gotowania je dodawać, by nie straciły swoich właściwości. Zobacz dziesięć najlepszych przypraw do zup i sprawdź, w jaki sposób mogą ci pomóc.

Zioła idealne do zup
Zioła idealne do zup ©123RF/PICSEL
Chimichurri - wyborny argentyński sosInteria Kulinaria

Natka pietruszki

Natka pietruszki
©123RF/PICSEL

Natka oczyszcza organizm, poprawia kondycję cery, łagodzi nerwobóle i pomaga w leczeniu kamicy nerkowej. Jej intensywny smak i zapach nadają wyrazistości wielu potrawom. Koniecznie dodawaj ją do rosołu, zupy grzybowej, jarzynowej, pomidorowej, ziemniaczanej, a także do krupniku i żurku. Posypuj nią potrawy bezpośrednio przed podaniem. Pamiętaj, że mrożona natka nie traci wartości, a po dodaniu do zupy odzyskuje świeżość.

Bazylia

Bazylia
©123RF/PICSEL

Bazylia zachwyca wyjątkowym aromatem i podkreśla smak potraw. Do tego wspomaga pracę układu trawiennego, rozgrzewa organizm i działa jak naturalny antydepresant. Idealnie pasuje do zupy pomidorowej, grzybowej, jarzynowej oraz grochówki. Pamiętaj, żeby suszoną bazylię dodawać do zupy pod koniec gotowania, a świeżą podawać na potrawę bezpośrednio przed zjedzeniem.

Lubczyk

Lubczyk
©123RF/PICSEL

Lubczyk zyskał popularność jako naturalny afrodyzjak, ale dobrze wpływa też na układ trawienny i moczowy. Warto doprawiać nim barszcz czerwony, zupę grzybową, jarzynową, pomidorową, a także rosół i grochówkę. Dodawaj go do zup już na początku gotowania.

Liść laurowy

©123RF/PICSEL

Substancje znajdujące się w liściu laurowym mają wiele właściwości leczniczych – zmniejszają ryzyko cukrzycy i chorób serca, poprawiają kondycję stawów i dobrze wpływają na skórę. Przyprawa posiada intensywny smak i korzenny aromat. Wzbogaci smak kapuśniaku, grochówki, barszczu czerwonego i zupy jarzynowej. Powinno się ją dodawać na początku gotowania.

Ziele angielskie

©123RF/PICSEL

Charakteryzuje się cierpkim, gorzkim i ostrym smakiem, ale dodaje potrawom walorów smakowych. Jest też źródłem flawonoidów, witamin i składników mineralnych. Posiada właściwości przeciwzapalne, odkażające i reguluje gospodarkę wodną organizmu. Dodając je na początku gotowania, wzbogacimy smak zupy ziemniaczanej, rosołu, krupniku, kapuśniaku i barszczu czerwonego.

Koper włoski

©123RF/PICSEL

Ta orzeźwiająca przyprawa pomaga rozprawić się z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, a w medycynie naturalnej jest stosowana jako środek wykrztuśny, poprawiający funkcjonowanie układu oddechowego. Dodawaj ją tuż przed zjedzeniem do zupy pomidorowej, jarzynowej, ogórkowej, kalafiorowej i grzybowej.

Tymianek

©123RF/PICSEL

Tymianek wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga w walce z infekcjami gardła i jamy ustnej. Łagodzi także podrażnienia układu pokarmowego i bóle reumatyczne. Będzie świetnym dodatkiem do zupy fasolowej, grochowej, a także pomidorowej i cebulowej. Najlepiej dodać go pod koniec gotowania. Nie powinno się go łączyć z majerankiem.

Majeranek

©123RF/PICSEL

Ta aromatyczna przyprawa wspiera organizm w walce z katarem i kaszlem. Pomaga oczyścić zatoki, poprawia trawienie, wzmacnia serce i przyspiesza metabolizm. Świetnie pasuje do ciężkostrawnych potraw. Majeranek warto dodawać pod koniec gotowania do zup fasolowych, grochowych, kapuśniaku oraz barszczu.

Kminek

©123RF/PICSEL

Kminek ma świetny wpływ na układ pokarmowy i trawienny. Pomaga na wzdęcia, zaparcia i bóle brzucha. Poprawia apetyt i łagodzi objawy choroby wrzodowej. Idealnie komponuje się z żurkiem i kapuśniakiem. Wzmocni też smak zupy grzybowej i jarzynowej.

Oregano

©123RF/PICSEL

Ta przyprawa pomaga zwalczać bakterie i grzyby, jest też cenna w leczeniu schorzeń układu trawiennego. Posiada silne właściwości antyoksydacyjne, co jest niezwykle istotne w profilaktyce nowotworów i chorób układu krążenia. W dodatku ma intensywny aromat i dodaje potrawom smaku. Świetnie pasuje do zupy pomidorowej, jarzynowej, idealnie komponuje się z kremami na bazie dyni, cukinii i pora.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas