10 niezwykłych właściwości zdrowotnych ogórka

Jeśli chcesz, by twoja dieta była zdrowsza i pragniesz dodać do niej więcej warzyw, nie zapomnij o ogórku. Są one szeroko używane w dietach tradycyjnych, jak również w kosmetyce z jednego powodu: korzystnie wpływają na nasze zdrowie. W niniejszym artykule zajmiemy się następującymi korzyściami: działanie przeciwcukrzycowe, przeciwutleniające, oczyszczające z toksyn i odpadów, działanie łagodzące podrażnienia skóry oraz przeciwdziałanie zaparciom. Oto 10 korzyści zdrowotnych ogórka w szczegółach.

Ogórek właściwości zdrowotne
Ogórek właściwości zdrowotne© Photogenica

Nawadnia

Ogórek właściwości lecznicze
© Photogenica

Ogórki w 95,2 procentach składają się z wody, co oznacza, że 150 g ogórka zawiera 142 ml wody. To już około 26 procent naszego dziennego zapotrzebowania na wodę przyjmowaną w pokarmach.

Korzystnie działa na pracę serca

Ogórki zawierają potas (152 mg na szklankę), co może pomóc w obniżeniu ciśnienia. Najnowsze badania nad przyjmowaniem potasu pokazują, że wyższe przyjmowanie tego składnika „związane jest z niższym odsetkiem udarów. Mogą też zmniejszać ogólne ryzyko chorób sercowo – naczyniowych”. Szacuje się, że zaledwie 2% dorosłych osób przyjmuje rekomendowaną dawkę dzienną 4 700 mg. Jedzenie ogórków jest łatwym sposobem na rozpoczęcie zwiększania konsumpcji potasu.

Chroń mózg przed chorobami neurologicznymi

Ogórek pielęgnacja skóry
© Photogenica

Zarówno w ogórkach, jak i w truskawkach i winogronach zawarta jest substancja przeciwzapalna o nazwie fizetyna. Ostatnio zauważono, że fizetyna odgrywa ważną rolę w pracy mózgu: „zmniejsza wpływ chorób neurologicznych związanych z wiekiem na funkcjonowanie mózgu”, a ponadto utrzymuje funkcje poznawcze u osób z chorobą Alzheimera.

Chroni skórę przed oznakami starzenia

Istnieje powód, dla którego ogórki stosowane są do pielęgnacji skóry: wykazują skuteczność w przeciwdziałaniu zmarszczkom w produktach kosmetycznych, chroniąc skórę przed procesami starzenia.

Walczy ze stanami zapalnymi w organizmie i zmniejsza ryzyko raka

Ogórek łagodzi stany zapalne
© Photogenica

Ogórki mogą pomóc w zmniejszeniu odpowiedzi organizmu na stan zapalny. Zawierają polifenole zwane lignanami, które mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów i chorób sercowo – naczyniowych. Zawierają również odżywcze składniki roślinne zwane kukurbitacynami, które mają właściwości przeciwnowotworowe: „Naukowcy orzekli już, że kilka różnych cech sygnalizujących rozwój i przetrwanie komórek nowotworowych może być zatrzymanych poprzez działanie kukurbitacyn”.

Łagodzi ból

Flawonoidy, substancje o działaniu przeciwzapalnym, oraz taniny zawarte w ogórku wykazują działanie blokujące uwalnianie wolnych rodników w organizmie oraz zmniejszanie bólu.

Jak mówi tradycja, spożywanie tego warzywa zmniejsza bóle głowy; jego nasiona mają działanie chłodzące i moczopędne. Sok z ogórka używany jest jako substancja odżywcza i łagodząca podrażnienie w tonikach przeciwtrądzikowych.

Łagodzi nieprzyjemny oddech

Ogórek na co pomaga
© Photogenica

Nieprzyjemny oddech spowodowany jest zwykle rozwojem bakterii w ustach. Warzywa bogate we włókna i wodę, jak ogórki, mogą zwiększyć produkcję śliny, co z kolei wspomaga wypłukanie bakterii powodujących brzydki oddech.

Chroni kości

Ogórki są dobrym źródłem witaminy K: jedna jego szklanka zawiera 22% rekomendowanej dawki spożycia tej witaminy. Jest ona ważna dla zdrowia kości, ponieważ jej niski poziom w organizmie związany jest z podwyższonym ryzykiem złamania kości. Witamina K jest również ważna we wspomaganiu absorpcji wapnia w kościach.

Przeciwdziała zaparciom

Ogórek zdrowe odżywianie
© Photogenica

Ogórki zawierają dużo wody, a w ich skórce znajdziemy włókna nierozpuszczalne w wodzie. Zarówno woda, jak i włókna wspomagają ruch pożywienia przez układ pokarmowy, pomagając w przeciwdziałaniu zaparciom.

Utrzymują odpowiednią wagę

Ogórki mają bardzo mało kalorii (16 na szklankę) i zawierają dużo błonnika pokarmowego w skórce. Produkty, które cechują te zalety, pomagają w utrzymaniu odpowiedniej wagi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas