10 tak zwanych “zdrowych” produktów spożywczych

Bardzo łatwo dać się zwieść napisami na etykietach i uwierzyć, że coś jest zdrowe, podczas gdy wcale takie nie jest. Kto pomyślałby, że coś, na czym napisano “zawiera prawdziwe owoce” albo “niska zawartość tłuszczu” nie jest dobre dla naszego zdrowia? Niestety producenci często nie zamieszczają na etykietach całej prawdy. Nie piszą na przykład “zawiera prawdziwe owoce, ale bardzo niewiele w porównaniu z ilością dodanego cukru” albo “niska zawartość tłuszczu, więc musieliśmy dodać więcej soli i / lub cukru, aby wzbogacić smak”. Większość ludzi nie ma czasu, aby sprawdzać wszystkie składniki kupowanych produktów spożywczych, warto więc zapoznać się z poniższą listą dziesięciu “zdrowych” artykułów, które w rzeczywistości mogą okazać się NIE tak zdrowe jak mogło ci się wydawać.

Produkty spożywcze
Produkty spożywcze© Photogenica

Mieszanka przekąsek

Mieszanka przekąsek
© Photogenica

Wydawało ci się, że mieszanka przekąsek to całkiem zdrowa opcja, ale niestety bardzo często tak nie jest. To prawda, mieszanki najczęściej zawierają orzechy, ale większość z nich zawiera również słodycze lub smażone na głębokim tłuszczu kawałki banana. Wystarczy, że zjesz dwie garści przekąsek złego typu, a dostaniesz ponad 500 kalorii, węglowodany i tłuszcze trans w pakiecie.

Sok owocowy

Sok pomarańczowy
© Photogenica

Jeśli wydaje ci się, że wszystkie soki owocowe są dobre dla zdrowia, to bardzo się mylisz. Po pierwsze, większość soków dostępnych w sklepach została poddana procesowi pasteryzacji, więc sporo jego naturalnego dobra zostało utracone. Po drugie picie zbyt dużej ilości soku prowadzi do skoków poziomu cukru we krwi, co może prowadzić do otyłości. Tylko pomyśl – kiedy wypijasz jedną szklankę soku pomarańczowego, to tak jakbyś zjadł cztery-sześć pomarańczy. Jeśli wypijasz kilka szklanek dziennie to już bardzo dużo pomarańczy!

Masło orzechowe o obniżonej zawartości tłuszczu

Masło orzechowe
© Photogenica

Nie tylko w tym przypadku napis “obniżona zawartość tłuszczu” może być bardzo myląca. Możliwe, że zawartość tłuszczu rzeczywiście została obniżona, ale nie aż tyle, aby producent musiał o tym wspominać na etykiecie. Masło orzechowe o obniżonej zawartości tłuszczu zazwyczaj ma prawie taką samą ilość tłuszczu, co zwykłe masło orzechowe, a do tego dodatkową porcję cukru oraz soli, które mają zamaskować ubytek tłuszczu.

Mrożony jogurt

Mrożony jogurt
© Photogenica

Mrożony jogurt wydaje się być świetną alternatywą dla lodów, ale czy tak rzeczywiście jest? Nie ma wątpliwości, że mrożony jogurt zawiera mniej tłuszczów nasyconych od tradycyjnych lodów, ale kiedy przyozdobisz go wszystkimi ulubionymi dodatkami, zawartość cukru i kalorii będzie praktycznie taka sama.

Chipsy warzywne

Chipsy warzywne
© Photogenica

Co może być złego w przekąsce z marchewki, rzepy czy buraka? Nie myśl, że słowo ‘warzywne’ sprawia, że chipsy warzywne są zdrowsze od zwykłych chipsów. Kupione w sklepie chipsy warzywne są tak jak chipsy ziemniaczane pełne tłuszczu i soli. Jedynym sposobem, aby mieć całkowitą pewność, że twoja przekąska jest zdrowa jest samodzielne wykonanie jej w domu. Wtedy sam zdecydujesz ile soli dodasz.

Płatki śniadaniowe o wysokiej zawartości błonnika

Płatki śniadaniowe
© Photogenica

Możesz uwierzyć, że dane płatki śniadaniowe są super zdrowe, tylko dlatego, że na opakowaniu znajdziesz napisane dużymi literami “wysoka zawartość błonnika”. Próżno jednak szukać na opakowaniu informacji, że zawierają one również około łyżeczki cukru na porcję. Nawet te płatki, do których nie dodano cukru i tak go zawierają, ponieważ kryje się on w suszonych owocach, będących ich składnikiem.

Mięso z indyka

Burger z indyka
© Photogenica

Wybór burgera zawierającego mięso z indyka nie zawsze okazuje się zdrowszą opcją. Naturalne mięso z indyka rzeczywiście charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu, ale ma również mało smaku. Burgery, kiełbasy i wędliny powstałe z przetworzonego mięsa indyczego zazwyczaj zawierają dodatek soli, cukru, a nawet tłuszczu – wszystko to w celu wzbogacenia smaku.

Orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne
© Photogenica

Większość orzechów zawiera mnóstwo minerałów, błonnika i witamin, ale w przypadku paczkowanych orzeszków ziemnych należy uważać. Orzeszki większości marek dostępnych na rynku są prażone i to zazwyczaj z wykorzystaniem niezdrowych tłuszczy. Zawierają również sporo soli. W orzeszkach ziemnych znajduje się dużo kwasów tłuszczowych omega-6, które spożywane w nadmiarze mogą prowadzić do cukrzycy. Łączy się je również z chorobą Alzheimera.

Dietetyczne napoje gazowane

Napoje gazowane
© Photogenica

Dzięki dietetycznym napojom gazowanym twoja waga nie tylko nie spadnie, ale właśnie wzrośnie. Naukowcy z Texas Health Science Centre przeprowadzili badanie, z którego wynika, że im więcej dietetycznych napojów gazowanych pijesz, tym większe prawdopodobieństwo, że przybierzesz na wadze. Sztuczne słodziki znajdujące się w takim napoju mogą zakłócić naturalną umiejętność organizmu do regulowania spożycia, co w rezultacie doprowadzi do zwiększonego przyjmowania produktów słodkich i wzrostu wagi.

Suszone owoce

Suszone owoce
© Photogenica

Wydaje ci się, że zjedzenie garści suszonych owoców będzie korzystne dla twojego zdrowia. Musisz jednak pamiętać, że suszone owoce zostały pozbawione wody, więc cały znajdujący się w nich cukier ma teraz formę skoncentrowaną. Dlatego też jedząc suszone owoce spożywasz więcej cukru niż ci się wydaje. Do suszonych owoców często jeszcze dodaje się cukier, twoje zdrowie skorzysta wiec o wiele bardziej, jeśli po prostu zjesz świeży owoc.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas