13 sposobów na użycie mielonego imbiru

Pamiętam, że kiedy zapoznawałam się z ziołami, z ekscytacją czytałam nowe przepisy i poradniki i zawsze potrzebowałam składników o egzotycznych nazwach, które trzeba było zamawiać w internecie. Pamiętam to uczucie frustracji, które wtedy mi towarzyszyło. Dziś chciałabym się z wami podzielić czternastoma sposobami na wykorzystanie mielonego imbiru, który można kupić w dziale z przyprawami w lokalnym sklepie. Najlepiej, abyś miała organiczny imbir, ale przepisy, które podaję, będą się sprawdzać z każdym dostępnym gatunkiem. Zanim zaczniemy, zróbmy mały przegląd korzyści zdrowotnych, jakie ma imbir. 1. Przeciwzapalne, pomocne w leczeniu reumatyzmu i artretyzmu, kiedy dodatkowo ogrzewamy obolałe miejsca. 2. Pomaga ogrzać i dodać energii ciału, kiedy jest wychłodzone i/lub ospałe. 3. Pomaga w grypie i przeziębieniu oraz zaparciach. 4. Doskonale wpływa na nasz stan w przypadku bólów brzucha, mdłości i wymiotów. Dobrze. Teraz, kiedy już znacie podstawowe informacje, zaczynajmy!

Imbir mielony właściwości
Imbir mielony właściwości© Photogenica

Herbata

Herbatka imbirowa
© Photogenica

Herbatę imbirową bardzo łatwo jest przyrządzić. Odmierz 1/4 łyżeczki zmielonego imbiru, wsyp do żaroodpornego kubka lub szklanki i wlej do niej 1 szklankę gotującej się wody. Przykryj spodeczkiem i pozostaw do momentu, kiedy będzie wystarczająco chłodna do picia przed przecedzeniem. (Robię pomocne sitko z filtra do kawy). Posłodź miodem lub cukrem, jeśli chcesz. Dawka dla dzieci: 1/4 szklanki co dwie do trzech godzin. Nie należy podawać jej więcej niż 1, 2 szklanki na dzień.

Kompresy

Kompresy, czy też okłady, są pomocne w przypadku bólów stawów, naciągnięć mięśni lub bólów brzucha. Przyrządź herbatę (patrz punkt 1), namaczaj w niej kawałek flanelowej szmatki przez 5 minut. Wykręć i od razu połóż na bolące miejsce. Pozostaw na 20 minut. W razie potrzeby powtarzaj.

Cukierki

Cukierki imbirowe
© Photogenica

Cukierki imbirowe są pysznym sposobem na pozbycie się mdłości, które niekiedy towarzyszą nam podczas podróży lub w ciąży.

Aby wykonać cukierki imbirowe, będziesz potrzebować: 1 szklankę herbaty imbirowej (możesz zwiększyć ilość imbiru, jeśli wolisz mocniejszy smak) oraz 1 1/2 szklanki cukru. Zmieszaj je razem na głębokiej, ciężkiej patelni. Gotuj na średnim lub dużym ogniu, nie mieszając, dopóki mikstura nie osiągnie temperatury 150 stopni Celsjusza.

Lubię używać domowej roboty foremek. Możesz dowiedzieć się więcej o tej metodzie i przepisie z mojego postu Dropsy z płatków róż i mięty pieprzowej. Jest to właściwie taki sam przepis, tylko „herbatę z płatków róży” zmieniamy na herbatę imbirową. Możesz wykorzystać tę metodę dla wszystkich ziół czy jadalnych kwiatów, jakie chcesz!

Piwo imbirowe

To zabawny napój, szczególnie dla dzieci. Zaparz herbatę według wskazówek w 1 punkcie, ale użyj dwa razy więcej imbiru. Tak więc będzie to stosunek 1//2 łyżeczki imbiru na 1 szklankę wrzątku. Gotuj na wolnym ogniu uzyskaną mieszankę przez 5 minut, aby zmniejszyć gorzki smak, a następnie odstaw na 10 minut zanim przecedzisz. Wmieszaj 2 łyżeczki cukru/miodu (do smaku), a następnie delikatnie dodawaj do 1/2 szklanki wody gazowanej. Wypij od razu, aby wykorzystać bąbelki. Możesz również nie dodawać cukru/miodu i zamienić wodę gazowaną na 1/2 szklanki piwa imbirowego lub wody mineralnej. (To szczególnie dobra opcja dla osób, które przyzwyczajone są do picia niegazowanych napojów, gdyż imbirowy napój wciąż zawiera cenne składniki).

Kąpiel stóp

Imbirowa kąpiel stóp
© Photogenica

Kąpiel imbirowa dla stóp dodaje energii! Pomaga rozgrzać i pobudzić całe ciało poprzez przyspieszenie krążenia w stopach i nogach. Osoby z neuropatią cukrzycową mogą skorzystać na takich kąpielach, jednak rozsądnie będzie skonsultować się z lekarzem.

Doprowadź litr wody do wrzenia, a następnie dodaj do niej 2 łyżki sproszkowanego imbiru i jedną garść lub dwie soli morskiej (opcjonalnie). Odczekaj chwilę, zanim przelejesz uzyskaną mieszankę do miski lub wanny, by twoje stopy mogły się poczuć komfortowo. Jeśli stosujesz po raz pierwszy imbirową kąpiel stóp, daj mniej imbiru, a potem możesz stopniowo zwiększać jego ilość. Mocz stopy przez dziesięć do dwudziestu minut.

Olej

Olej z korzenia imbiru można wcierać w bolące stawy, aby pomóc w łagodzeniu bólu związanego z artretyzmem. Kolejnym sposobem użycia jest dodanie 2 lub 3 kropli oleju z korzenia imbiru na wacik lub płatek kosmetyczny i włożenie go do bolącego ucha na kilka godzin. Lubię go też używać do maści i balsamów na bolące mięśnie.

Aby przyrządzić taki olej, umieść w małym słoiku kilka garści lub łyżek imbiru (nie musi to być dokładna ilość). Wylej oliwę z oliwek lub olej ze słodkich migdałów na przyprawę. Wstrząśnij dobrze i pozostaw na kilka tygodni w chłodnym, ciemnym miejscu. Codziennie wstrząsaj mieszankę, aby proszek nie zbił się w jedną kluskę na dnie słoika. Po około czterech do sześciu tygodni przecedź olej i przechowuj w sterylnym słoiku ze szczelną zakrętką. Taki olej zachowuje swoje właściwości do roku, jeśli jest odpowiednio przechowywany.

Maść

Maść imbirowa
© Photogenica

Chociaż można używać oleju z korzenia imbiru bezpośrednio, wygodniej jest go aplikować w formie maści (ponadto, narobimy mniej bałaganu). Aby wykonać maść z oleju, jaki przygotowałaś według punktu 7: odmierz 1 łyżkę oleju imbirowego i 1/2 łyżeczki wosku. Zmieszaj je w żaroodpornym słoiku. Włóż go do garnka napełnionego na kilka centymetrów wodą. Powoli podgrzewaj wodę (nie doprowadź do wrzenia!) do momentu roztopienia się wosku. Przelej do małych puszek 15g. Pozostaw do wystudzenia, zamknij, a następnie przechowuj w ciemnej, chłodnej szafce. Stosuj według potrzeb.

Kapsułki

Kapsułki z imbirem są świetne do zabrania ze sobą w podróż, jeśli masz chorobę lokomocyjną. Pomagają również, kiedy jest nam mdło, jesteśmy wykończeni lub mamy problemy z żołądkiem.

Często odzyskuję kapsułki z suplementami diety, kiedy chcę tylko trochę proszku znajdującego się wewnątrz. Nie lubię brać dużej ilości witamin czy minerałów, ponieważ jest to prosta droga do zaburzenia równowagi innych czynników; biorę minimalne dawki. Jeśli więc ktoś ma nie najlepsze samopoczucie, mieszam łyżkę miodu z nalewką lub odrobiną ziół, jak listek oliwny, a do tego dodaję szczyptę germanium. Zachowuję wszystkie te puste kapsułki i wrzucam je z powrotem do butelki. Otwieram je później i używam małej łyżeczki do odmierzania, aby napełnić je sproszkowanym imbirem. I oto mam łatwe do połknięcia tabletki idealne dla dzieci oraz osób, które mają problemy z połykaniem tabletek.

Nalewka

Syrop imbirowy przepis
© Photogenica

Nie mogę tu nie wspomnieć o nalewkach! Aby wykonać taką, należy wrzucić dużą garść lub dwie zmielonego imbiru do małego słoika, a następnie zalać co najmniej 80% wódką lub brandy. (Pokrojony świeży imbir będzie nawet lepszy, ale używamy, co mamy). Zamknij i mocno wstrząśnij, a następnie przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu, na przykład w szafce. Po około sześciu tygodniach przecedź nalewkę i przelej ją do wysterylizowanego słoika. Podpisz wyraźnie, zaznaczając również datę i składniki. Taka nalewka zachowuje świeżość co najmniej przez rok, a nawet dłużej.

Dawka dla dorosłych wynosi zwykle 3 jednostki zawarte w kroplomierzu, trzy razy dziennie, połowę lub mniej takiej dawki w przypadku dzieci. Zwykle daję dzieciom 3 lub 4 krople w jednej dawce. Dobrze jest podawać nalewkę w szklance piwa imbirowego. Możesz jednak również zmieszać ją z łyżką miodu. Odważni mogą nawet przyjąć dawkę zawartą w kroplomierzu bezpośrednio do ust, popijając szybko wodą.

Syrop imbirowy

Zanim dowiedziałam się o mojej nietolerancji glutenu, niemal zawsze źle się czułam. To było jak wspomnienie z czasów, gdy byłam w ciąży, kiedy od rana miałam mdłości. Przez kilka lat Maalox ratował mi życie i piłam butelkę za butelką. (Fuj! Wiem!). Potem zaczęłam bardziej dbać o zdrowie i przerzuciłam się na maleńkie, drogie buteleczki z syropem imbirowym, które kupowałam w sklepach ze zdrową żywnością. W końcu odkryłam, że jedzenie może być źródłem moich wielu chorób, przestałam jeść produkty zawierające gluten i moje mdłości przeszły do historii! Wiem też teraz, że mogłam zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, robiąc swój własny syrop.

Istnieje kilka metod przyrządzania syropu imbirowego, a ja przedstawię wam łatwy sposób, w którym będziemy potrzebować miodu.

Po pierwsze, zaparz bardzo mocną herbatę (patrz przepis w 1 punkcie). Użyj podwójną porcje imbiru i połowę wody – możesz poeksperymentować, jak mocna herbata ci odpowiada, ale to jest dobry punkt wyjścia.

Następnie odmierz dwa lub trzy razy więcej miodu, ile jest herbaty. Najlepszy byłby nieprzetworzony miód z lokalnej pasieki, ale używamy to, co mamy. Do ciepłej herbaty delikatnie wmieszaj miód.

Kiedy składniki będą dokładnie połączone, wlej syrop do wysterylizowanego słoika. Przechowuj przez około miesiąc w lodówce. (Dodaj kilka łyżek wódki lub brandy, aby przedłużyć jego termin ważności o kilka miesięcy). Dawkowanie: 1 do 2 łyżek dla dzieci powyżej 1 roku życia, 1 łyżka dla dorosłych do pięciu razy dziennie, według potrzeb.

Maść

Miód z imbirem właściwości
© Photogenica

Kiedy byłam dzieckiem, rodzice mieli w domu jasnozielony, pachnący miętą alkohol, który wcierałam w nogi, kiedy mnie bolały. Teraz wiem, że był to płyn do nacierania i łatwo jest zrobić go samemu w domu. W zależności od tego, jakiego zioła użyjesz, twój płyn do nacierania będzie chłodzący lub rozgrzewający. Płyn imbirowy jest rozgrzewający i przyspiesza przepływ krwi, jak również łagodzi ból i napięcie – szczególnie, jeśli dyskomfort ten spowodowany jest zimną pogodą.

Aby przyrządzić płyn do nacierania: wsyp kilka szczypt mielonego imbiru do słoika. Zalej alkoholem do wcierania (możesz również użyć ekstraktu z orzechów lub octu), a następnie zakręć słoik. Pozostaw w szafce na kilka tygodni, co jakiś czas potrząsając słoikiem. Po upływie tego czasu przecedź i wyrzuć imbir. Przelej płyn do (najlepiej ciemnej) butelki. Podpisz wyraźnie i zaznacz, że płyn jest wyłącznie do użytku zewnętrznego i że należy chronić go przed dziećmi. Jeśli obawiasz się, że dzieci będą miały dostęp do płynu, użyj octu jako rozczynnika zamiast alkoholu do nacierania. Wcieraj płyn w naciągnięte mięśnie i bolesne miejsca dotknięte artretyzmem.

Mieszanka miodowa

Ostatni sposób na wykorzystanie imbiru, jaki chciałam przedstawić, jest najszybszy, najłatwiejszy i należy do moich ulubionych. Do szklanki lub małej miseczki z herbatą dodaj łyżkę miodu, wrzuć małą szczyptę imbiru, wymieszaj i zjedz! Nie może być nic prostszego! (Pamiętaj, dzieci nie powinny jeść miodu przed ukończeniem pierwszego roku życia).

Mam nadzieję, że tych czternaście sposobów na wykorzystanie zmielonego imbiru, jaki możemy zakupić w sklepie, sprawi, że nie będziecie kupować drogich składników o egzotycznych nazwach, ale że zaczniecie eksperymentować z ziołami. Użyj tego, co masz pod ręką, już teraz!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas