5 korzyści, jakie może nam przynieść picie kawy espresso

Każdy wie, jak przyjemny przypływ energii daje nam wypicie kawy z kofeiną. Szczególnie ceni się pod tym względem espresso, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że ten rodzaj kawy może nam przynieść jeszcze wiele innych korzyści. Dla osób, które chciałyby poznać inne powody, dla których warto pić espresso, przygotowaliśmy listę pięciu największych zalet picia tej aromatycznej i mocnej kawy. Wpływa ona na wiele funkcji naszego organizmu, na poprawę pamięci i szybszą utratę wagi.

espresso
espresso© Photogenica

1. Poprawia pamięć długotrwałą

kawa esspreso
© Photogenica

Opanowanie sztuki przyrządzania doskonałego espresso jest warte wysiłku, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż odpowiednia ilość kofeiny może wpłynąć korzystnie na działanie pamięci długotrwałej. Badania wykazały, iż picie dwóch espresso dziennie działało wzmacniająco na procesy pamięciowe u badanych osób. Jak dotąd nie wiemy, czy inna ilość espresso wypita w ciągu dnia może wpływać na te procesy, dlatego warto pić właśnie dwie filiżanki tej mocnej kawy.

2. Poprawia koncentrację

Wiele osób zaczyna swój dzień od filiżanki espresso. Kofeina zmniejsza oznaki zmęczenia, jednocześnie wpływając korzystnie na koncentrację. Działanie to zachodzi dzięki interakcjom neurochemicznym. Kawa pozwala na utrzymanie większego stężenia dopaminy, szczególnie w tych miejscach mózgu, które związane są z koncentracją. Korzyści te jednak są krótkotrwałe i nie należy przesadzać z ilością wypitych kaw. Nadmiar kofeiny może wywołać uczucie roztrzęsienia, które z kolei utrudnia koncentrację.

3.Wspomaga odchudzanie

kawa esppreso
© Photogenica

To, co wyróżnia espresso spośród innych napojów, jakie można kupić w kawiarni, to jego niska zawartość kalorii. W 30 g tej aromatycznej kawy znajdują się tylko 3 kalorie, oczywiście o ile nie dodamy do niej śmietanki czy cukru. Ponadto, espresso może wzmocnić działanie aktywności fizycznej. Badania wykazały, że kofeina sprawia, iż treningi sportowe są mniej wyczerpujące; obniża poziom wysiłku nawet powyżej 5%. Kawa zmniejsza także ból mięśni, jaki może pojawić się podczas ćwiczeń. Wypicie dwóch lub trzech filiżanek espresso na godzinę przed trzydziestominutowym treningiem pozwoli na włożenie większego wysiłku, jaki potrzebny jest podczas ćwiczeń.

4. Zmniejsza ryzyko udaru mózgu

kawa zalety
© Photogenica

W szwedzkich badaniach odkryto, że picie co najmniej jednej filiżanki espresso dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu. Uważa się, że zawdzięczamy to właściwościom przeciwutleniającym kawy. Badanie obejmowało grupę kobiet i trwało 10 lat. Okazało się, że picie co najmniej 1 filiżanki kawy dziennie zmniejszało ryzyko wystąpienia udaru mózgu o 25%. Inne badanie miało podobne wyniki, jednak dotyczyło palaczy płci męskiej, u których ryzyko to zmniejszało się o 21% przy piciu co najmniej 8 filiżanek kawy dziennie.

5. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy

W innych badaniach naukowcy wykazali, że zwiększona konsumpcja kawy może prowadzić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Badanie trwało 4 lata i objęło zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jego wyniki pokazały, że u osób, które zwiększyły codzienne spożycie kawy o więcej niż jedną filiżankę, zmniejszyło się ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o 11%. Oczywiście, zwiększenie ilości wypijanej kawy jest tylko jednym z czynników, które mogą wpływać na poziom zagrożenia cukrzycą, dlatego warto przy tym zachowywać aktywność fizyczną i kontrolować wagę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas