7 warzyw i owoców, których skórki i liście powinieneś wykorzystać

Może warto pomyśleć dwa razy zanim wyrzucisz skórki z twoich owoców i warzyw. Nauka od dawna mówi nam, że jest to najbardziej wartościowy element pożywienia, ponieważ zwykle znajduje się tam najwięcej składników odżywczych. Przedstawiam ci 7 owoców i warzyw, które powinieneś wykorzystać w pełni i regularnie dodawać je do swojej diety.

warzywa ze skórką
warzywa ze skórką© Photogenica

Zewnętrzne liście kapusty

liście rzodkiewki
© Photogenica

Im ciemniejsza zieleń na liściu kapusty, tym więcej witamin i minerałów ona zawiera. Zewnętrzne liście kapusty maja tych witamin i minerałów najwięcej, a duża grupa z nas je po prostu wyrzuca. Ze względu na budowę ciężko jest wykorzystać takie liście lecz wystarczy na przykład je drobno pokroić i dodać do frytek, zapiekanek, zup itd. Mogą być również cennym składnikiem koktajli, lub jako urozmaicenie do sałatek.

Rzodkiewki

Większość ludzi wyrzuca liście rzodkiewki, lecz są one jadalne i smaczne. Już jeden liść rzodkiewki może dodać twojej sałatce niepowtarzalnego smaku.

Skórka z ziemniaków

brokuły
© Photogenica

W całym ziemniaku ze skóra znajduje się więcej substancji odżywczych niż w ziemniaku bez skóry. Pozostaw skórę ziemniaka podczas pieczenia lub gotowania- co pozwoli zachować więcej składników odżywczych, oraz zapobiegnie ich wypłukiwaniu. Ziemniak zawiera około 2 gramów włókien, z których większość znajduje się w skórce. Skórka ziemniaka zawiera dodatkowo witaminy B, C, żelazo, wapń i potas. Jak przygotować? Po prostu umyj ziemniaki i usuń wszystkie wady przed gotowaniem. Pozostałe czynności już znasz.

Liście i łodygi brokuła

Brokuł pochodzi z rodziny krzyżowych i doskonale nadaje się do utrzymania zdrowia Twojej wątroby. Różyczki i łodygi brokuła są bardzo zbliżone jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych. Ilościowy stosunek witaminy B i włókien są podobne w liściu jak i w kwiecie, dlaczego więc wyrzucać połowę cennego jedzenia, za które płacimy? Największa różnica występuje w przypadku beta-karotenu ponieważ jest go o około siedem razy więcej w różyczkach niż w łodydze. Ciemniejsze różyczki brokuła zawierają również większą ilość chlorofilu, który jest niezwykle cenny dla organizmu. Ponieważ łodygi gotują się trochę dłużej niż kwiaty, warto zacząć je gotować wcześniej- dwie minuty wydaje się być wystarczające. Liście brokuła są również doskonałym źródłem składników odżywczych. W rzeczywistości posiadają one większą ilość beta-karotenu niż różyczki. Możesz również je posiekać i dodać do smażenia, zup, grilla, szaszłyków, ananasa i papryki.

Skórki cytrusa

zdrowe kiwi
© Photogenica

Istnieje ponad 60 różnych flawonoidów w owocach cytrusa takich jak cytryna. Najwyższe stężenie flawonoidów wypada właśnie na skórkę. Naringina to flawonoid, który jest silnym przeciwutleniaczem. Naringina może nasilać działanie niektórych leków, dlatego należy skonsultować to z lekarzem, jeśli przyjmujesz leki, a chcesz regularnie korzystać z tych produktów. Hesperydyna, jest kolejnym flawonoidem, znajdującym się w wewnętrznej warstwie skórki cytryn i wykazano, że hamuje ona spadek utraty masy kostnej i lipidów w osoczu i wątrobie. Około grama skórki z owoców cytrusowych zawiera więcej witaminy C i błonnika niż owoce.

Kiwi

Skórka kiwi jest całkowicie jadalna i sprawia, że owoc ten jest jeszcze bardziej wartościowy. Jedzenie kiwi ze skórką zwiększa ilość błonnika. Tak jak każdy świeży owoc lub warzywo należy umyć przed spożyciem. Od długich stuleci owoc ten był spożywany ze skórką bez żadnych negatywnych skutków.

Liście buraka

liście buraka
© Photogenica

Oprócz dostarczania ogromnych ilości białka, fosforu i cynku, są doskonałym źródłem błonnika, co jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Dodatkową zaleta jest duża ilość antyoksydantów, które opóźniają proces starzenia się organizmu oraz chronią komórki przed atakami szkodliwych organizmów. Witamina B6, magnez, potas, miedź i mangan są uzupełnieniem wspaniałej całości. Liście z buraka mogą śmiało spożywać osoby mające problem z nadwagą lub chorobami serca, ponieważ zawiera małą ilość tłuszczy i cholesterolu. Zawartość witaminy K w tych zielonych liściach pomaga regulować procesy związane z krzepnięciem krwi, jest skuteczna w walce z osteoporozą i współpracuje z wapniem w celu zwiększenia masy kostnej oraz jej wytrzymałości. Liście buraka mają wyższą zawartość żelaza niż szpinak i wyższą wartość odżywczą niż same buraki. Zawartość witaminy A pomaga organizmowi utrzymać zdrowy układ odpornościowy i stymuluje produkcję przeciwciał i białych krwinek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas