Błędy, które powoli niszczą twoją zmywarkę. O czym musisz pamiętać?

Niedomyte naczynia, zacieki na szklankach, charakterystyczny, nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza... Nie, nie zakupiliśmy wadliwej zmywarki. To raczej sygnały, że w niewłaściwy sposób eksploatujemy urządzenie i że powinniśmy szybko zmienić błędne nawyki. Tym bardziej że skutkują one nie tylko naszym poirytowaniem, ale również… powoli uszkadzają naszą zmywarkę.

Naszą zmywarkę możemy niszczyć zupełnie nieświadomie
Naszą zmywarkę możemy niszczyć zupełnie nieświadomie 123RF/PICSEL

Artykuł z ekspozycją partnera

Nikt nie lubi czytać instrukcji obsługi. Zwykle napisane są niezrozumiałym językiem i swoją objętością przypominają książki. W efekcie nie zawsze wiemy, jak prawidłowo i w zgodzie z intencjami producentów korzystać z zakupionych sprzętów AGD. Choć wydawać się może, iż nie ma nic prostszego niż wrzucenie brudnych naczyń do zmywarki - nic bardziej mylnego!

O ile w przypadku np. telewizora niedokładne zapoznanie się z instrukcją sprawi jedynie, że nie skorzystamy ze wszystkich jego funkcji, o tyle jeśli chodzi o zmywarki - skutki mogą być dużo poważniejsze. Postępowanie w zgodzie z intencjami producentów to nie tylko dokładnie umyte naczynia, ale też większa żywotność sprzętu. Oto błędy, które powoli niszczą nasze zmywarki.

Niewłaściwie układanie naczyń i przeciążanie zmywarki

Załadowanie zmywarki wydaje się banalnie proste. Pozory jednak często mylą, czego efektem może być przeciążenie urządzenia. Innymi słowy, ułożenie w niej zbyt dużej ilości naczyń, z jednej strony utrudni (lub wręcz uniemożliwi) swobodny przepływ wody i powietrza we wnętrzu, z drugiej - może skutkować przegrzaniem i wyłączeniem. Wszystkie niezbędne informacje o maksymalnej ładowności zmywarki znajdziemy w instrukcji obsługi i warto ich przestrzegać, aby uniknąć konieczności naprawy.

Naczynia w zmywarce należy układać w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, ale jednocześnie tak, aby strumień wody mógł swobodnie przepływać. Większe naczynia (talerze, duże miski, garnki) powinny być umieszczane w dolnej części zmywarki, a mniejsze (miseczki, filiżanki, kubki) w górnej. Ponadto kubki warto ustawiać do góry nogami, a talerze - poziomo.

Płukanie naczyń i pozostawianie resztek jedzenia

Opłukiwanie naczyń niemal do czysta zupełnie mija się z celem. Po pierwsze dlatego, że większość nowoczesnych zmywarek wyposażona jest w specjalny czujnik, regulujący pracę urządzenia w oparciu o to, jak bardzo zabrudzone są naczynia. Po drugie, nie po to kupujemy zmywarkę, by samodzielnie czyścić naczynia. Po trzecie, zastosowany do mycia detergent zwyczajnie się zmarnuje. Niemniej jednak większe resztki jedzenia zdecydowanie trzeba usunąć. Choć zmywarki mają wbudowane filtry, z czasem pestki cytryny z niewypłukanych kubków czy inne zabrudzenia mogą je przytkać, powodując zastój wody.

Stosowanie środków czyszczących słabej jakości

W sklepach znajdziemy mnóstwo najróżniejszych środków czyszczących. Zwykle nie przykładamy do tego wagi, wybierając to, co akurat znajduje się na promocji bądź jest po prostu najtańsze. Tymczasem wybierane produkty przekładają się nie tylko na lepiej domyte naczynia, ale i kondycję zmywarki oraz jej dłuższą żywotność.

Pewnym uchybieniem będzie też zwracanie uwagi wyłącznie na parametry czyszczące wybieranych detergentów. Tymczasem na rynku znajdziemy produkty, które łączą w sobie oba aspekty i gwarantują zarówno doskonałą czystość naczyń, jak i ochronę zmywarki.

To kapsułki 4w1, łączące w sobie zalety zwykłych tabletek z dodatkowym zabezpieczaniem urządzenia. Przykładowo kapsułki Somat Excellence 4w1 niwelują ryzyko osadzania się kamienia, powstawania korozji i chronią wnętrze urządzenia. To szczególnie ważne w przypadku twardej wody.

Zapominanie o filtrze i innych trudno dostępnych miejscach

Mogłoby się wydawać, że skoro podczas zmywania urządzenie wypełnia się wodą i detergentem czyszczącym, to nie trzeba go dodatkowo myć. Takie podejście jest niestety błędne. To tylko kolejny przykład na to, że zdroworozsądkowe myślenie często nas zawodzi. Filtr należy regularnie czyścić i opróżniać go z resztek jedzenia. Warto ponadto od czasu do czasu załączać specjalny program czyszczenia zmywarki.

Regularne czyszczenie wnętrza zmywarki to kolejny aspekt, który przełoży się na jej dłuższe działanie. Pamiętać należy zwłaszcza o takich elementach, jak dysze, pompa czy węże. Tutaj warto stosować profesjonalne środki, ponieważ są to miejsca trudno dostępne, a ich czystość ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania zmywarki. Z myślą o ich czyszczeniu powstał Somat Intensive Machine Cleaner, który zapobiega ponadto osadzaniu się kamienia, a tym samym - dodatkowo wydłuża żywotność urządzenia. Wystarczy raz na trzy miesiące umieścić produkt do góry dnem w opróżnionej zmywarce i uruchomić program mycia w temperaturze 65°-75°C.

Niestosowanie soli zmiękczającej wody

Sól do zmywarki nie tylko zapobiega powstawaniu zacieków na naczyniach, ale również kamienia w trudno dostępnych miejscach zmywarki. Oznacza to, że całkowita rezygnacja z soli do zmywarki to zdecydowanie zły pomysł, który prędzej czy później doprowadzi do całkowitego zapchania filtra. Efekt? Konieczna wymiana na nowy.

To, w jaki sposób użytkujemy naszą zmywarkę i jakie środki czyszczące wybieramy, przekłada się zarówno na dokładność mycia naczyń, jak i żywotność urządzenia. O tym drugim aspekcie w codziennym zabieganiu zdarza nam się zapominać.

A przecież zmywarka, oprócz zapewnienia nam wygody i podniesienia komfortu życia, pozostaje jednocześnie inwestycją, która powinna się zwrócić. Musi więc przez możliwie najdłuższy czas pozostawać w dobrej kondycji. Zamiast stać przy zlewie, lepiej usiąść na kanapie i zająć się czym przyjemniejszym, prawda? Na szczęście dla nas w tym przypadku sprawdza się popularne powiedzenie: "Jak dbasz, tak masz".

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas