Chleb mięciutki jak chmurka. Długo zachowuje świeżość

Uważasz, że nic nie może równać się ze smakiem domowego pieczywa? Być może przywykłeś do chleba z chrupiącą skórką, więc czas na kulinarny eksperyment. Japoński chleb mleczny ma lekki i puszysty miąższ, który porównać można do chmurki na talerzu. Zachowuje swoje właściwości przez kilka dni, choć ma pewną wadę – jest tak smaczny, że błyskawicznie znika z zapasów.

Jak zrobić japoński chleb mleczny?
Jak zrobić japoński chleb mleczny?CanvaProINTERIA.PL

Alternatywa dla zwykłego pieczywa. Poznaj chleb mleczny

Sekretem wypieku jest tangzhong — masa przyrządzana z mleka i mąki pszennej. Dodana na odpowiednim etapie przyrządzania chleba odpowiada za niezrównane walory smakowe. Chleb mleczny dzięki niej zyskuje leciutką strukturę. W Japonii bywa określany frazą fawa fawa, którą można przetłumaczyć jako coś mięciutkiego, puszystego, puchatego. Wypiek, znany też jako shokupan, rozpływa się w ustach i zachowuje świeżość nawet przez cztery dni.

Jest popularny w Kraju Kwitnącej Wiśni, w jego wypieku specjalizują się zwłaszcza piekarnie na wyspie Hokkaido. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest typowo japońskim specjałem, a do stworzenia receptury przyczyniły się wpływy amerykańskie.

Chleb mleczny zachowa pełnię swoich walorów nawet przez cztery dni
Chleb mleczny zachowa pełnię swoich walorów nawet przez cztery dni123RF/PICSEL

Japoński chleb mleczny — przepis

Receptura nie jest skomplikowana, lecz wymaga pewnej dozy cierpliwości oraz uwagi. Podejrzewamy jednak, że szybko ją opanujesz, a do chleba mlecznego będziesz wracać często. Pracę zacznij od przyrządzenia tangzhong. W tym celu do niedużego garnka wlej 80 ml mleka, a następnie wsyp dwie łyżki mąki. Gotuj na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Masa będzie gotowa, gdy jej konsystencja stanie się podobna do budyniu. Odstaw do ostygnięcia.

  1. Kiedy masa "odpoczywa", możesz zająć się kolejnymi etapami przygotowania przysmaku. Zacznij od zaczynu. 10 g świeżych drożdży rozpuść w 150 ml ciepłego mleka. Wsyp jedną łyżkę cukru i jedną łyżkę mąki pszennej. Wymieszaj i odstaw w ciepłym miejscu.
  2. Czas na wyrabianie ciasta na chleb. 350 g mąki, jedną łyżkę cukru i szczyptę soli wsyp do głębokiej miski. Dodaj jajko, zaczyn i jedną łyżkę miękkiego masła. Wyrabiaj ręcznie lub przy użyciu miksera. W międzyczasie małymi porcjami dodaj przygotowany wcześniej tangzhong. Całość powinna leżakować w cieple przez godzinę.
  3. Ciasto podziel na trzy części. Każdą z nich rozwałkuj na długi i wąski pasek, następnie zwiń w rulon. Ułóż je w formie do pieczenia jeden obok drugiego w taki sposób, aby stykały się ze sobą. Odstaw do wyrośnięcia na kolejną godzinę.

Piekarnik rozgrzej do temperatury 170°C, uruchamiając tryb grzania "góra-dół". Pieczenie chleba mlecznego potrwa 30-35 minut.

Mięciutki chleb mleczny idealny na śniadanie | Fot. laurence soulez
Mięciutki chleb mleczny idealny na śniadanie | Fot. laurence soulez123RF/PICSEL

Pomysł na słodkie śniadanie

Z degustacją poczekaj do momentu, aż chleb mleczny ostygnie. Ten czas możesz przeznaczyć na wybór dodatków. Delikatny wypiek doskonale komponuje się ze słodkimi produktami. Do chleba japońskiego pasują wszelkie konfitury i dżemy. Miód, domowy krem czekoladowy lub orzechowy też będą jak znalazł. Smakosze szukających nietuzinkowych połączeń zestawiają go również z wytrawnymi produktami, np. jajkiem, tuńczykiem i majonezem.

„Ewa gotuje”: Szybki chlebek bez glutenu i cebula z patelniPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas