Cieciorka w roli głównej

Dla wegetarian ciecierzyca jest chlebem powszednim, w jadłospisie wszystko jedzących gości niezwykle rzadko. Próżno jej szukać w menu mięsożerców - warto to zmienić, bo cieciorka to nie tylko wartościowe białko, ale też wiele innych wartości odżywczych i smak, którym możemy dopieszczać kubeczki smakowe na wiele różnych sposobów.

Można kupić gotowy, ale hummus własnej roboty jest po prostu najsmaczniejszy
Można kupić gotowy, ale hummus własnej roboty jest po prostu najsmaczniejszy123RF/PICSEL

Najczęstszym sposobem na serwowanie tego wartościowego warzywa jest hummus - pyszna pasta, której możemy użyć do smarowania pieczywa, wytrawnych naleśników czy jako nadzienia pierogów. Hummus bez trudu przygotujemy w warunkach domowych. Co będzie potrzebne?

Składniki

- 250 gramów suchej ciecierzycy;

- 150 gramów pasty tahini;

- 2 łyżki kminu rzymskiego;

- sok z jednej cytryny;

- 3 ząbki czosnku;

- 1/3 szklanki lodowatej wody z kranu;

- łyżeczka sody oczyszczonej;

- 1/3 łyżeczki soli.

Przygotowanie hummusu jest proste i wcale nie tak pracochłonne, jak się wydaje, choć z uwagi na namaczanie ziaren i ich długie gotowanie - rozciągnięte w czasie. Zarówno niepowtarzalny smak, jak i wysoka wartość odżywcza hummusu skłaniają, by pokusić o tę przygodę kulinarną. Co trzeba zrobić? Opowiemy krok po kroku.

Namaczanie

Odmierzoną porcję cieciorki wsypujemy do szklanej miski, zalewamy kranówką, wsypujemy sodę oczyszczoną i odstawiamy na około dwanaście godzin - najlepiej na noc. Rano po zlaniu wody płuczemy nasiona, przesypujemy do garnka, zalewamy świeżą zimną wodą i bardzo powoli doprowadzamy do wrzenia.

Wytrawne naleśniki "na słono" z hummusem? Niebo w gębie!
Wytrawne naleśniki "na słono" z hummusem? Niebo w gębie!123RF/PICSEL

Długie gotowanie

Jeśli ktoś boryka się z jelitem drażliwym, albo po prostu boi się sensacji trawiennych (w końcu cieciorka jest dumnym przedstawicielem roślin strączkowych) warto, by jeszcze dwukrotnie zmienił wodę i łącznie aż trzy razy doprowadził warzywo do wrzenia. To skutecznie niweluje ryzyko zbędnych atrakcji jelitowych.

Lodowata woda sekretem aksamitnej konsystencji

Ugotowaną i przestudzoną cieciorkę przesypujemy następnie do wysokiego szklanego naczynia, dodajemy pastę tahini, sok z cytryny, czosnek, sól, uprażony na suchej patelni i zmielony w młynku do kawy kmin rzymski i blendujemy na gładką masę. Wodę wstawiamy na kilka minut do zamrażalnika, ten prosty trik zaowocuje aksamitną konsystencją i dobrą smarownością hummusu. Dolewamy mocno schłodzoną wodę i ponownie blendujemy, aż uzyskamy kremową pastę. Gotowy hummus, według uznania, wzbogacamy kilkoma łyżkami oliwy z oliwek i drobno posiekaną nacią pietruszki lub suszonym czosnkiem niedźwiedzim.

Hummus jest nieocenionym dodatkiem do chleba, ale z powodzeniem możemy wykorzystać go do przygotowania wegańskich burgerów czy tortilli
Hummus jest nieocenionym dodatkiem do chleba, ale z powodzeniem możemy wykorzystać go do przygotowania wegańskich burgerów czy tortilli123RF/PICSEL

Hummus to dopiero początek przygody z ciecierzycą. Warto spróbować chrupek z cieciorki, a także łączyć ją w różnych zestawach warzywnych. Zyskamy smaczne sałatki, które dostarczą nam cennego białka roślinnego, witamin, składników mineralnych i błonnika.

Ewa Koza, mamsmak.com

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas