Co dodać do ciasta naleśnikowego zamiast mleka?
Naleśniki to wspaniała propozycja zarówno dla koneserów wyszukanej kuchni, jak i tych, co cenią sobie prostotę. Kluczem do ich serwowania jest farsz, który - w zależności od preferencji - może być słodki albo wytrawny. Jednak sekretem dania jest oczywiście usmażone ciasto. Tradycyjnie powstaje ono z mleka, ale można je zastąpić innymi składnikami. Jakimi? Poznajmy, co można dodać do ciasta naleśnikowego zamiast mleka.
Ciasto bez mleka
Co zrobić w przypadku, kiedy uwielbiamy naleśniki, ale z jakichś względów nie mamy pod ręką mleka? Oczywiście, rozwiązaniem mogłaby być szybka przebieżka do sklepu, jednak nie warto marnować czasu na wycieczki i zrobić ciasto na naleśniki z wodą zamiast mleka! Oczywiście, różni się ono w smaku, ale konsystencją i sposobem smażenia nie odbiega ono od swojego mlecznego odpowiednika. Jak zrobić ciasto naleśnikowe z wodą zamiast mleka? To banalne! Wystarczy wymieszać ze sobą wodę gazowaną i mleko w proporcjach 1:1 i dodać do mieszanki jedno jajko. Po dokładnym wymieszaniu składników, całość musi poleżeć na przynajmniej pół godziny, po czym można zabrać się za smażenie naleśników.
Takie naleśniki są lekkie, sprężyste i idealnie nadają się do zawijania wymyślnego farszu. Jaką wodę dodać do naleśników zamiast mleka? Może to być zwykła, przegotowana kranówka, ale lepsza będzie gazowana. Jej dodatek sprawi, że naleśniki będą bardziej puszyste.
Naleśniki z "mlekiem"
Jeśli marzą nam się naleśniki bez mleka krowiego, warto sięgnąć po jego wegański zamiennik, czyli napoje roślinne! Nieważne, którego użyjemy, kokosowego, migdałowego, owsianego czy sojowego, każde sprawi, że naleśniki wyjadą smaczne. Niestety, trzeba pamiętać, że napoje roślinne mają intensywny smak, więc do takich naleśników nie każdy farsz będzie pasował idealnie. Jak zrobić ciasto naleśnikowe z napojem roślinnym zamiast mleka? Wystarczy - podobnie jak w przypadku wody - wymieszać je z mąką w proporcji 1:1 z dodatkiem jajka.
Naleśniki z kefirem
Kefir jest tym rodzajem nabiału, który jest bezpieczniejszy dla alergików, ponieważ podczas fermentacji laktoza jest neutralizowana. Dlatego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić nim mleko w cieśnie naleśnikowym. Jednak trzeba uważać w czasie łączenia składników, ponieważ ciasto musi być rzadsze, niż w przypadku tradycyjnych naleśników. Oczywiście, przepis można zmodyfikować tak, aby zrobić... naleśniki amerykańskie! Te grubsze placuszki są bardziej sycące i mogą napełnić puste brzuchy starszych i młodszych. Wystarczy dodać do ciasta łyżeczkę proszku do pieczenia!