Co dodać do sałatki jarzynowej, żeby była idealna na święta?
Sałatka jarzynowa to jedno z tych dań, które goszczą w tysiącach polskich domów i to nie tylko od święta. Choć większość doskonale zna recepturę tej tradycyjnej potrawy, to często okazuje się, że u każdego smakuje inaczej! Skąd ten fenomen? Wszystko wynika z tego, że składniki mogą się delikatnie różnić. Co gorsza, niekiedy do sałatki jarzynowej dodawane są warzywa, które wzbudzają zdziwienie, a nie raz i nie dwa są tematem dyskusji. Zatem, co dodać do sałatki jarzynowej, żeby była idealna? Przekonajmy się.
Co musi znaleźć się w sałatce jarzynowej?
Wydawać by się mogło, że sałatka jarzynowa nie sprawia w przygotowaniu większego problemu. Faktycznie, wystarczy ugotować kilka składników, przestudzić je, pokroić w kostkę i wymieszać z majonezem. Zatem, co na pewno musi się znaleźć w sałatce jarzynowej? Przede wszystkim warzywa korzeniowe: gotowana marchew oraz pietruszka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić w niej ugotowany seler, jeśli pozostał nam z bulionu, a nie chcemy go wyrzucać. Sałatka jarzynowa to także ugotowane w mundurkach, a później obrane, ziemniaki, jajka na twardo, groszek oraz dla przełamania smaku i nadania lekko kwaskowej nuty - surowe jabłko.
Sałatka jarzynowa może posiadać również składniki, które nie zawsze znajdują zrozumienie u miłośników tego specjału. Okazuje się, że wiele osób lubuje się w dodatku cebuli oraz pora. Najczęściej są one jednak pomijane, ponieważ - z racji obecności związków siarki - nadają im ostrego smaku. Jeśli ktoś chce spróbować innowacji w sałatce jarzynowej albo po prostu wersja z surową cebulą nie zawsze znajduje zrozumienie, można ją albo pominąć, albo przed umieszczeniem z pozostałymi składnikami sparzyć wrzątkiem. Ten sprytny zabieg również spowoduje, że to świeże warzywo nie zepsuje się szybko i nie zniszczy smaku naszej świątecznej sałatki.
"Kontrowersyjne" dodatki
Co warto dodawać do sałatki jarzynowej, aby miała unikalny i świąteczny smak? Okazuje się, że istnieje wiele wariacji na temat - wydawać by się mogło - klasycznego dania. Jednak wiele osób hołduje tradycji i dodaje do niej kilka kiszonych ogórków. Warto pamiętać, aby przed umieszczeniem ich z pozostałymi składnikami, po przekrojeniu odcisnąć nadmiar znajdującego się w nich soku. Dlaczego? Wszystko wynika ze względów praktycznych. Nadmiar płynów w sałatce nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może także sprawić, że pozostałe dodatki zaczną pod ich wpływem rozmiękać. Ale znajdują się również i tacy, którzy sięgają po korniszony albo kwaszone. Jednak warto pamiętać, że ich obecność w świątecznej sałatce jarzynowej sprawią, że będzie kwaśniejsza.
W sklepach dostępne są również specjalne mieszkanki sałatkowe, które należy odsączyć i umieścić w sałatce jarzynowej na święta. A co w nich można znaleźć? Przede wszystkim kukurydzę! Jednak jej ilość powinna być dostosowywana przed finalnym przyprawieniem, ponieważ to właśnie ona nadaje tradycyjnej potrawie nutę słodyczy. Aby zminimalizować ten smak albo go troszkę stonować tak, by zaspokoić kulinarne gusta każdego domownika lub gościa, trzeba do sałatki dodać więcej ziemniaków.
Z czym można spotkać się jeszcze w sałatce jarzynowej? Okazuje się, że znajdują się miłośnicy wersji, która optuje za dodatkiem konserwowej czerwonej fasoli. Jej obecność w tym daniu może wprawiać w zdziwienie, jednak nie jest taka przypadkowa i jest zgodna z rodowodem sałatki jarzynowej. Istnieją dwie hipotezy, skąd sałatka jarzynowa pochodzi. Jedni przypuszczają, że jej ojczyzną jest Francja, natomiast inni skłaniają się, że pochodzi z Rosji. W Polsce danie stało się popularne dopiero w czasach powojennych, ale w zależności od dostępnych produktów, niektóre przepisy zakładały, aby znajdowała się w niej ugotowana fasola biała albo zielona.
Idealna sałatka jarzynowa na święta: Siła przypraw
Czym charakteryzuje się idealna sałatka jarzynowa na święta? Kompozycją przypraw! Na szczęście, w tej materii większych sporów i kontrowersji nie ma, ponieważ prawie wszyscy stawiają na klasykę: sól, pieprz, odrobinę musztardy oraz majonez. Ten ostatni dodatek często jest wykonywany własnoręcznie zwłaszcza wtedy, gdy ma mieć wyjątkowy charakter. Należy również mieć na uwadze, że produkcja majonezu różni się w zależności od wytwórcy i mogą mieć wyczuwalny, inny smak.
Majonez wydaje się dość kalorycznym dodatkiem do sałatki jarzynowej, co może być zamachem na szczupłą sylwetkę. Jeśli chcemy wykonać wersję fit, można zastąpić go jogurtem naturalnym albo po prostu wymieszać w proporcji 1:1.
Zobacz także:
Piernik na święta na wiele sposobów