Co robić, żeby mięso nie było suche?

Sprawdzony pomysł na pyszny obiad? Soczysta pieczeń albo kruchy stek. Zalet spożywania mięsa jest wiele: dostarcza nam pełnowartościowego białka, witamin z grupy B, czy żelaza. Jednak jego przygotowanie może stanowić dla niektórych wyzwanie: mięso często się rozwarstwia, jest suche i przesiąka tłuszczem. Aby pieczeń czy stek zawsze zachwycał podniebienia domowników, trzeba przestrzegać kilku zasad. Co robić, żeby mięso zawsze smakowało idealnie? Sprawdźmy.

Soczysta pieczeń
Soczysta pieczeń ©123RF/PICSEL

Sposoby na pieczenie mięsa

Marynowanie mięsa
©123RF/PICSEL

Zdarza się, że upieczenie solidnego kawałka mięsa sprawia trudność. Po wyciągnięciu z pieca jest suche i pozbawione smaku. Co trzeba zrobić, aby było pieczeń była miękka i soczysta? Istnieje kilka sposobów: można mięso wcześniej zamarynować (najlepiej dzień wcześniej). Wystarczy kawałek wieprzowiny czy wołowiny dokładnie oprószyć ulubionymi przyprawami (np. czerwoną papryką, mielonym pieprzem, pietruszką czy czosnkiem) i włożyć do lodówki. Niektórzy przygotowują marynatę z dodatkiem czerwonego wina, soku z cytryny czy musztardy. W przypadku drobiu, z powodzeniem można namoczyć je w mleku.

Dodatki do pieczenia

Innym sposobem jest obłożnie jej przed pieczeniem plastrami szynki albo boczku. Pod wpływem temperatury wędlina utworzy naturalną powłokę chroniącą mięso przed nadmierną utratą soków. Poza tym wytapiany tłuszcz sprawi, że mięso nabierze wyjątkowego smaku. Jeśli niepokoisz się o jego nadmiar w potrawie, można, przed upieczeniem, obsmażyć mięso na gorącym oleju. To sprawi, że białko zetnie się i zapobiegnie wyciekaniu nadmiaru wody, a tym samym, nie będzie suche i nie rozwarstwi się.

Sposób pieczenia

Pieczony drób
©123RF/PICSEL

Ważne jest to, w jaki sposób pieczemy mięso. Warto do tego celu wybrać brytfannę albo naczynie żaroodporne, które zapobiegnie wyparowaniu nadmiernej ilości soków. Jeśli nie masz takich naczyń, sięgnij po rękaw lub worek do pieczenia. Wystarczy włożyć do niego mięso, dodać przyprawy oraz szczelnie zawinąć. Jeśli nie używasz marynaty, dolej do mięsa pół szklanki wody. Przed umieszczeniem pieczeni do piekarnika, folię bądź worek należy szczelnie zawiązać tak, aby nie wypłynęły z niej soki.

Idealne kruchy stek

Po obróbce mięso staje się albo twarde i surowe w środku, albo jest nadmiernie przesuszone? Aby temu zapobiec, przed smażeniem wyciągnij z kawałek mięsa z lodówki, aby przyjęło temperaturę pokojową: jeśli smażysz zimne mięso, czas przygotowania znacznie się wydłuża. Przed włożeniem go na patelnię trzeba upewnić się, że tłuszcz dobrze się rozgrzał – w przeciwnym razie mięso szybko nim nasiąknie.

Odpowiednia technika smażenia

Soczysty stek
©123RF/PICSEL

Aby stek lub kotlet się udał, najpierw należy smażyć mięso na pełnym ogniu do momentu, aż przestanie przywierać do patelni. Następnie wystarczy je obrócić i przygotowywać w ten sam sposób. Taki stek odznacza się kruchą skórką oraz soczystym wnętrzem. Aby sztuka mięsa była bardziej wysmażona, wystarczy zmniejszyć ogień i obsmażać jeszcze po kilka minut z każdej strony. Jeśli zależy nam na zachowaniu szczupłej sylwetki należy zrezygnować ze smażenia na tłuszczu. Warto w tym celu użyć dobrą patelnię z powłoką teflonową albo sięgnąć po patelnię grillową.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas