Co to jest sklarowane masło?
Poznaj masło z jego najlepszej strony!
Masło zawiera 82 proc. tłuszczu. Kiedy stopimy większy kawałek masła w rondelku, zauważymy, że na powierzchni pojawia się piana, a na dnie biały osad. To właśnie one szybko się przypalają i sprawiają, że tak trudno jest usmażyć coś na maśle. Jeśli odszumujemy pianę z góry i zlejemy sam tłuszcz bez osadów z dna, uzyskamy sklarowane masło. To masło ma już inne właściwości.
1. Zawiera 99,5 proc. tłuszczu (woda i resztki białka zostały usunięte)
2. Ma dłuższy okres przydatności do spożycia (w lodówce nawet 15 miesięcy)
3. Może być przechowywane w temperaturze pokojowej nawet przez 9 miesięcy
4. Nadaje się do smażenia, frytowania i gotowania (można podgrzewać do ok. 220 st. C, w 235 st. C zacznie się przypalać.
5. Idealnie podkreśla smak potraw.
6. Nie uczula (alergię mogą powodować resztki laktozy i kazeiny)
Jak przygotować sklarowane masło w domu?
Masło należy ostrożnie (aby się nie przypaliło) podgrzać do temperatury wrzenia. Używamy garnka o grubym dnie, gotujemy na bardzo małym ogniu, aby cała woda odparowała. Cały czas zbieramy z góry pojawiająca się pianę, a następnie zlewamy ostrożnie sam tłuszcz - bez osadów z dna.
Do klarowania używamy tylko prawdziwego masła o zawartości 82 proc. tłuszczu. Mixy, masła z dodatkiem olejów roślinnych nie nadają się do tego procesu.
Masło stopione vs. sklarowane
Masło stopione nie jest jeszcze masłem sklarowanym! W wielu przepisach np. na ciasta możemy użyć po prostu stopionego masła (chociaż usunięcie osadów poprawi smak). Przy dodawaniu stopionego masła do ciast należy pamiętać o jego przestudzeniu. Gorące masło może spowodować ścięcie się białka w innych składnikach np. jajkach.
IG
Przepisy z użyciem sklarowanego masła: