Co warto wiedzieć by nie "zgubić" się przy stole!
Oto kilka wybranych słów, których znaczenie warto poznać:
Dip: Gęsty schłodzony sos, którego podstawą jest jogurt, śmietana lub twarożek. Podaje się je najczęściej do przystawek, mięs lub słonych przegryzek.
Minestrone: jest najbardziej znaną na świecie zupą jarzynową. Pochodzi z włoskiej kuchni. Gotuje się ją z wielu warzyw w rozmaitych kompozycjach, zawsze jednak z dodatkiem parmezanu.
Consomme: Esencjonalny, mocny wywar z kości, warzyw i mięsa - odtłuszczony i sklarowany białkami. Wykwintny bulion.
Pesto: Wywodzi się z kuchni włoskiej. To sos ze zmielonych liści świeżej bazylii z oliwą, czosnkiem, orzeszkami piniowymi i parmezanem. Doskonale pasuje do wszystkich rodzajów makaronów, a także do mięs na ciepło lub warzyw na zimno. Charakteryzuje się intensywnym zielonym kolorem i mocno czosnkowym smakiem.
Chutney: Rodzaj gęstego pikantnego sosu z owoców lub jarzyn, ziół i ostrych przypraw korzennych. W smaku - dzięki owocom np. ananasowi - lekko słodkawy. Pochodzi z kolonialnej kuchni brytyjskiej, ale różne jego odmiany popularne są na całym świecie, a zwłaszcza w Azji i Ameryce Południowej.
Canelloni: Włoska potrawa z makaronu. Grube rurki nadziewa się farszem mięsnym lub np. szpinakowym i z dodatkiem sosu (najczęściej pomidorowego) zapieka w piecu, po upieczeniu posypując parmezanem.
Suflet: Wspaniały pulchny deser, mylony z gorącym biszkoptem. Masę sufletową z białek wlewa się do specjalnych foremek, wstawia do gorącego pieca. Po wyrośnięciu i zrumienieniu powierzchni, suflet natychmiast podaje na stół - w tej samej foremce, delikatnie, by nie opadł. Najsłynniejszy suflet - to suflet czekoladowy z rozpływającą się czekoladą w środku.
Flambirowanie: czyli podpalenie alkoholu, którym polane jest gotowe danie. Nadaje potrawom bardziej wykwintny i wytrawny smak. Użyć można do tego wszystkich rodzajów mocnych alkoholi; wódkę, rum, koniak, brandy. Flambiruje się najczęściej desery - słodkie omlety, naleśniki, a także mięsa. Zapalenie następuje w momencie podania na stół. Danie nie powinno płonąć zbyt długo, po kilku sekundach nakrywa się je pokrywą, aby płomień zgasł.