Co warto wiedzieć by nie "zgubić" się przy stole!

Oto kilka wybranych słów, których znaczenie warto poznać:

Dip: Gęsty schłodzony sos, którego podstawą jest jogurt, śmietana lub twarożek. Podaje się je najczęściej do przystawek, mięs lub słonych przegryzek.

Minestrone: jest najbardziej znaną na świecie zupą jarzynową. Pochodzi z włoskiej kuchni. Gotuje się ją z wielu warzyw w rozmaitych kompozycjach, zawsze jednak z dodatkiem parmezanu.

Consomme: Esencjonalny, mocny wywar z kości, warzyw i mięsa - odtłuszczony i sklarowany białkami. Wykwintny bulion.

Pesto: Wywodzi się z kuchni włoskiej. To sos ze zmielonych liści świeżej bazylii z oliwą, czosnkiem, orzeszkami piniowymi i parmezanem. Doskonale pasuje do wszystkich rodzajów makaronów, a także do mięs na ciepło lub warzyw na zimno. Charakteryzuje się intensywnym zielonym kolorem i mocno czosnkowym smakiem.

Chutney: Rodzaj gęstego pikantnego sosu z owoców lub jarzyn, ziół i ostrych przypraw korzennych. W smaku - dzięki owocom np. ananasowi - lekko słodkawy. Pochodzi z kolonialnej kuchni brytyjskiej, ale różne jego odmiany popularne są na całym świecie, a zwłaszcza w Azji i Ameryce Południowej.

Canelloni: Włoska potrawa z makaronu. Grube rurki nadziewa się farszem mięsnym lub np. szpinakowym i z dodatkiem sosu (najczęściej pomidorowego) zapieka w piecu, po upieczeniu posypując parmezanem.

Suflet: Wspaniały pulchny deser, mylony z gorącym biszkoptem. Masę sufletową z białek wlewa się do specjalnych foremek, wstawia do gorącego pieca. Po wyrośnięciu i zrumienieniu powierzchni, suflet natychmiast podaje na stół - w tej samej foremce, delikatnie, by nie opadł. Najsłynniejszy suflet - to suflet czekoladowy z rozpływającą się czekoladą w środku.

Flambirowanie: czyli podpalenie alkoholu, którym polane jest gotowe danie. Nadaje potrawom bardziej wykwintny i wytrawny smak. Użyć można do tego wszystkich rodzajów mocnych alkoholi; wódkę, rum, koniak, brandy. Flambiruje się najczęściej desery - słodkie omlety, naleśniki, a także mięsa. Zapalenie następuje w momencie podania na stół. Danie nie powinno płonąć zbyt długo, po kilku sekundach nakrywa się je pokrywą, aby płomień zgasł.

Magazyn Wesele
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas