Co zrobić, by mięso w gulaszu było idealne? Oto babcine patenty!

Gulasz to jedno z najpopularniejszych dań obiadowych. Jest lubiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. By gulasz był idealny, mięso musi być miękkie i kruche. Czasami jednak zdarza się tak, że robi się twarde, a to od razu rujnuje całą potrawę. Są jednak sposoby, dzięki którym mięso jest delikatne. Co trzeba zrobić?

By zapobiec stwardnieniu mięsa, gulasz należy posolić dopiero na sam koniec gotowania
By zapobiec stwardnieniu mięsa, gulasz należy posolić dopiero na sam koniec gotowania123RF/PICSEL

Babciny patent na gulasz

Gulasz dość często gości na naszych stołach. Wszystko przez to, że jest pysznym i sycącym posiłkiem. Poza tym świetnie się sprawdza w towarzystwie zarówno ziemniaków, jak i na przykład kaszy gryczanej lub jęczmiennej.

Aromatyczny sos i kruche, rozpływające się w ustach mięso smakuje niemal każdemu. Tak naprawdę gulasz gotuje się na różne sposoby. Można przygotować klasyczną wersję, czyli mięso w sosie własnym lub wzbogacić go ulubionymi warzywami. Robiąc gulasz, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym mięso będzie delikatne.

Zamarynowanie mięsa w soku z cytryny sprawi, że stanie się miękkie
Zamarynowanie mięsa w soku z cytryny sprawi, że stanie się miękkie123RF/PICSEL

Co zrobić, by mięso w gulaszu było miękkie?

Należy mieć na uwadze, że ważną rolę odgrywa rodzaj mięsa, ale jego obróbka jest równie istotna. Mięso będzie delikatne, jeśli poświęcimy czas na zamarynowanie go. W ten sposób wydobędziemy z niego wszystkie smaki i sprawimy, że gulasz będzie jeszcze lepszy. Wiele osób sięga po ocet, alkohol, sok z cytryny czy mleko lub maślankę, czyli produkty, które zmiękczają mięso.

Poza tym gulasz należy posolić dopiero na sam koniec gotowania. W przeciwnym razie mięso może stać się nawet gumowate. Trzeba również mieć na uwadze temperaturę. Mięsa nie powinno się gotować od razu po wyjęciu z lodówki. Taki szok termiczny może niekorzystnie wpłynąć na jego konsystencję. Jeśli mięso jest wcześniej podsmażane, to należy unikać podlewania go zimną wodą. Ponadto gulaszu nie można za długo gotować. Mięso powinno się dusić na niewielkim ogniu.

***

Zobacz także:

„Ewa gotuje”: Placki ziemniaczane z blachyPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas