Czy jedzenie z grilla jest zdrowe? Wady i zalety

Gdy w końcu wiosna rozgości się na dobre i dni są coraz cieplejsze, chcemy jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu. To również świetna okazja, by w ogrodzie czy na działce rozpalić grilla i spędzić czas z rodziną przy pysznym jedzeniu. Rozpoczynający się sezon grillowy przynosi jednak ze sobą wątpliwości, czy jedzenie z grilla jest zdrowe. Niektórzy uważają, że grillowane produkty są mniej kaloryczne, gdyż podczas pieczenia wytapia się z nich tłuszcz. Inni ostrzegają przed wydzielającymi się szkodliwymi substancjami podczas spalania. Jak jest w rzeczywistości? Czy takie jedzenie może nam zaszkodzić? Jakich zasad się trzymać?

Grillowane jedzenie
Grillowane jedzenie©123RF/PICSEL

Czy grillowane jedzenie jest zdrowe?

Uważaj na substancje rakotwórcze
©123RF/PICSEL

Grillowanie to bardzo popularna forma przygotowywania jedzenia, z której często korzystamy wiosną i latem. Smak pieczonych na grillu kiełbasek czy karkówki umila nam spotkania z rodziną i znajomymi. Takie posiłki mogą nam jednak zaszkodzić, zwłaszcza gdy nie kontrolujemy ilości spożytego jedzenia, dodajemy do niego ketchup czy majonez i popijamy napojami z alkoholem. To spora dawka kalorii, która może przyczyniać się tycia, zaburzeń pracy serca i układu krążenia oraz problemów z układem pokarmowym. Do tego dochodzi kwestia szkodliwych substancji powstających podczas grillowania. Podczas spalania tłuszczu, który wycieka z mięsa i spływa z rusztu, wydzielają się szkodliwe związki, które wraz z dymem przemieszczają się z powrotem do jedzenia. To m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne na czele z benzo-alfa-pirenem, które mają działanie rakotwórcze.

Jednak z grilla wcale nie trzeba rezygnować, a spożycie, od czasu do czasu, jedzenia z grilla wcale nie musi być szkodliwe. Do mięsa nie dodajemy wtedy tłuszczu, a ten obecny w żywności po części wytapia się pod wpływem wysokiej temperatury. Takie mięso jest więc chudsze i zdrowsze od smażonego. Oprócz tego, przy grillowaniu tracimy mniej witamin niż podczas gotowania (30-40 proc. witamin rozpuszczalnych w wodzie i ok. 50 proc. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach). Przy gotowaniu straty dochodzą nawet do 80-90 proc. Aby jednak jedzenie z grilla było zdrowe, należy przestrzegać kilku zasad.

Co najlepiej grillować?

Unikaj czerwonego mięsa
©123RF/PICSEL

Na grillu pieczemy zazwyczaj kiełbasę, dużym powodzeniem cieszy się też karkówka. Jednak czerwone mięso nie powinno być zbyt często spożywane, gdyż jest tłuste i ciężkostrawne. Najlepiej więc na grilla wybierać mięso chude, np. kurczaka czy indyka. Jeśli jednak trudno nam zrezygnować z karkówki, warto ją wcześniej zamarynować (min. 3 godz. przed grillowaniem). Wystarczy odrobina oleju, wino, czosnek i ulubione zioła. Takie mięso szybciej się upiecze, a użycie przypraw zawierających związki utleniające zapobiegnie niektórym reakcjom chemicznym. Najlepiej też nie kupować gotowego, przyprawionego mięsa na grilla, ze względu na obecne w nim sztuczne dodatki jak glutaminian sodu. Grillować można również ryby, które są bogate w korzystne kwasy omega-3. Wtedy warto użyć folii aluminiowej, żeby straty tych cennych tłuszczów były jak najmniejsze. Równie świetny wybór to owoce morza.

Grillowanie warzyw i owoców

Grilla warto urozmaicić zdrowymi warzywami i owocami. Są niskokaloryczne i zawierają dużo witamin. Jeśli chodzi o warzywa, może to być pyszna cukinia, bakłażan, szparagi czy papryka. Na grillu można też piec plasterki jabłka, gruszki, ananasa czy brzoskwini. Będą stanowić pyszny deser.

Dodatki do grillowanego mięsa

Do grillowanego jedzenia najczęściej dodaje się ketchup, musztardę, majonez lub inne sosy. Niestety, takie dodatki podnoszą kaloryczność potraw. Mało ludzi zdaje sobie sprawę, że w tego typu produktach oprócz konserwantów i soli może znajdować się także cukier. Najlepiej więc zrezygnować z tych dodatków, a mięso przyprawić zdrowymi ziołami, np. bazylią, oregano, czosnkiem lub tymiankiem. Do grillowanego mięsa lub ryby możemy podać sałatkę ze świeżych warzyw. Wzbogaci ona posiłek witaminami i antyoksydantami. Do grillowanych potraw często serwuje się gazowane napoje lub alkohol, szczególnie piwo. Nie jest to najlepszy wybór, to kolejna dawka kalorii. Lepiej wybrać niegazowaną wodę, soki owocowe lub ewentualnie lampkę wina.

Jak grillować, żeby było zdrowo?

Grilluj na rozżarzonych węglach
©123RF/PICSEL

Aby jedzenie było zdrowe, należy także zadbać o odpowiedni sposób grillowania. Przede wszystkim grill nie może być brudny, więc ważne jest jego czyszczenie po każdym użyciu. Podczas spalania tłuszczu na ruszcie osadzają się polimery kwasu tłuszczowego, które są szkodliwe dla zdrowia.

Kolejną ważną kwestią jest wybór podpałki. Najlepiej, jeśli będzie to węgiel drzewny albo drewno drzew liściastych (z iglastych wydzielają się szkodliwe związki podczas spalania). Nie wolno natomiast używać do rozpalania papieru, kartonów i malowanego drewna. W nich też znajdują się niebezpieczne substancje.

Jedzenie można piec dopiero wtedy, gdy grill się rozgrzeje, a węgle pokryją się popiołem. W dodatku, żeby do żywności nie przedostawały się szkodliwe substancje, warto umieszczać ją na folii lub tackach aluminiowych. Zapobiegną one nadmiernemu ściekaniu tłuszczu z grillowanego mięsa i przedostawaniu się do niego toksycznych związków. Ważne jest też, by nie piec jedzenia zbyt długo, więc najlepiej pokroić mięso na drobniejsze kawałki.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas