Reklama

Reklama

Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa?

Jednym ze stałych elementów polskich świąt i uroczystości rodzinnych jest sałatka jarzynowa. Trudno wyobrazić sobie imieninowy stół u babci bez tradycyjnego, jarzynowego akcentu. Choć w naszym menu nie brak dziś frykasów, lubimy sentymentalne powroty do kuchni sprzed lat. Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa?

Sałatka jarzynowa: smaki domowej kuchni

Choć do dziś nie rozstrzygnięto, czy inspiracją była dla niej kuchnia francuska, czy rosyjska, sałatka jarzynowa ma mocne miejsce w polskiej kuchni. Największą popularność zyskała w latach 70. i 80. XX wieku, kiedy rozpowszechniono ją w polskich zakładach gastronomicznych.

Ale są potrawy, które najlepiej smakują w domu, do tego w każdym odrobinę inaczej. Mimo że przepis na sałatkę jarzynową wydaje się uniwersalny, bywa powszechnie modyfikowany. Zgodnie z powiedzeniem: "wolnoć Tomku w swoim domku", każda kuchnia ma swoje sekrety, a każda sałatka jarzynowa, podobnie jak bigos, smakuje odrobinę inaczej. Co jest w jej składzie podstawowym?

Reklama

Sałatka jarzynowa: składniki

Sałatka powstaje na bazie gotowanych warzyw. Najsmaczniejsza jest, gdy jarzyny gotowane są w całości - bez obierania, jedynie po dokładnym umyciu.

Bazą są:

- ziemniaki,
- marchew,
- pietruszka,
- seler


Niegotowanymi, stałymi dodatkami z kolei:

- kukurydza i groszek konserwowy,
- ogórki kiszone,
- majonez,
- sól i pieprz.

Wśród dodatków, które często się pojawiają, powtarzają się:

- jajka,
- jabłka,
- pory.

Świąteczna sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa w tak zwanej "szybkiej" wersji powstaje z warzyw gotowanych w rosole. Nie ma w niej wówczas ziemniaków. Pełna, świąteczna opcja sałatki, to warzywa gotowane w wodzie, w mundurkach. Obierane i krojone po ugotowaniu. W drobną kostkę kroi się wszystkie warzywa, a także jajka i jabłka. Następnie dodaje się majonez i sól i pieprz.

Czy sałatka jarzynowa jest zdrowa?

Najlepiej smakuje, gdy po przygotowaniu chwilę postoi, by smaki składników mogły się przeniknąć i nasiąknąć sobą. Ważne jednak, by nie stała zbyt długo. Nagminnie powtarzanym błędem jest przygotowywanie sałatki w dużych ilościach, a przecież jest ona, zarówno na bożonarodzeniowym, jak i na imieninowym stole, jednym z wielu przysmaków. Finał jest taki, że półmisek z sałatką stoi w lodówce długo po spotkaniu. Zjadana kilka dni po przygotowaniu będzie nieświeża i na pewno niezdrowa.

Świeżo przygotowana sałatka (warzywa, jajka i majonez) jest źródłem makro i mikroskładników. Znajdziemy w niej niewielkie ilości białek, a także węglowodany, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie z majonezu i jaj) oraz witaminy - głównie A, E i D, składniki mineralne i błonnik. 

Świeża, zjadana w rozsądnych ilościach, jest korzystna dla zdrowia, zwłaszcza jeśli majonez zastąpimy dobrej jakości jogurtem naturalnym (bez zagęszczaczy) albo sosem powstałym z połączenia majonezu i jogurtu. Ograniczenie spożycia majonezu jest szczególnie ważne dla osób z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi oraz będących w trakcie diety odchudzającej.

Ewa Koza, mamsmak.com

Włosy wróżki to hit! Czym się charakteryzują?    

Odmładzający hit: Dowodem skuteczności wygląd Meghan Markle

Szmaragdowe paznokcie to teraz hit. Odważysz się je zrobić?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje