Czy to jedna z najpyszniejszych past do chleba? Wszystko na to wskazuje
Kanapka to prawdopodobnie najszybsza i najprostsza forma posiłku, który powinien zaspokoić nasz głód. Sęk w tym, że kanapka powinna zawierać wartościowe odżywczo składniki i w dodatku doskonale smakować. W związku z tym watro przygotować pyszną i zdrową pastę kanapkową z cukinią w roli głównej.
Lato w pełni, a to oznacza, że trwa sezon na cukinię, która jest bardzo popularnym składnikiem wielu, smakowitych dań. Tym razem przedstawiamy przepis na smarowidło z cukinii do chleba, którym z powodzeniem możemy zastąpić masło.
Tę bardzo smaczną, ale prostą w przygotowaniu pastę z cukinii przyrządzimy w ekspresowym tempie, korzystając z zaledwie kilku, dodatkowych składników.
Pasta z cukinii do chleba - składniki
Do przygotowania pasty z cukinii potrzebujemy następujących składników:
- 1 kg cukinii,
- 300 g marchewki,
- 250 g cebuli,
- 2 główki czosnku
- sól,
- 1 łyżka wędzonej słodkiej papryki,
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich,
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego,
- 100 g koncentratu pomidorowego,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- olej do smażenia.
Pasta z cukinii - przepis
Cukinię dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, pozbywamy się z niej pestek i kroimy w drobną kostkę. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Cebulę siekamy w piórka, a czosnek w drobne plasterki.
Na patelnię wlewamy olei, dodajemy posiekaną cebulę i smażymy ją do momentu, aż zmięknie. Następnie dokładamy pokrojoną marchewkę i czosnek. Wszystko dokładnie mieszamy, zmniejszamy moc pod patelnią i dusimy pod przykryciem.
Warto wiedzieć: Eliminuję jeden składnik z przepisu. Każdy kęs placuszków z cukinii smakuje obłędnie
Po upływie kilku minut, gdy marchewka zrobi się miękka, wszystkie warzywa z patelni przekładamy do miski. Na patelnię ponownie wlewamy odrobinę oleju i wkładamy pokrojoną cukinię, którą solimy. Cukinię dusimy, aż zrobi się miękka. Do cukinii przekładamy podduszone wcześniej warzywa i doprawiamy solą, wędzoną papryką, słodką papryką, ziołami prowansalskimi i pieprzem ziołowym.
Całość dokładnie mieszamy, dodajemy koncentrat pomidorowy i dwie łyżki octu jabłkowego. Ponowie mieszamy, by wszystkie składniki dobrze się połączyły, a następnie dusimy aż wszystkie warzywa zaczną się rozpadać i odparuje z nich woda.
Warzywa z patelni przekładamy do miski i blendujemy. Jeśli okaże się, że konsystencja pasty jest rzadka, ponownie przekładamy na patelnię i dusimy aż woda dokładnie odparuje i wszystko zgęstnieje. Tak przygotowaną pastę należy przestudzić i wówczas możemy przełożyć ją do czystych słoików. Gotowe!