Czy wiesz co jesz?
Makaron kolejnym bohaterem kampanii „Zboże smakuje i inspiruje”.
Skąd pochodzi makaron? Pewnie większość odpowie bez wahania - Włochy. Otóż nie! Długie kawałki ciasta gotowane w wodzie były popularnym daniem w Chinach już 2000 lat przed naszą erą. O tym jak mało wiemy o jednym z najbardziej popularnych składników potraw świadczy również fakt, jak wiele osób wyklucza go ze swojej diety z obawy o jego wpływ na szczupłą sylwetkę. Naszą wiedzę o makaronie i innych produktach zbożowych możemy jednak poszerzyć, dzięki trwającej właśnie kampanii "Zboże smakuje i inspiruje", która dostarcza również kulinarnych wskazówek na smakowite dania z pastą w roli głównej.
Z wyników badania przeprowadzonego przez Krajową Federację Producentów Zbóż na potrzeby kampanii wynika, że większość Polek nie jest świadoma bogactwa składników, jakie kryje w sobie makaron. Blisko 60% respondentek wskazuje węglowodany, jako główny składnik tego produktu zbożowego. Makarony mogą być jednak jednym z doskonałych źródeł składników odżywczych, takich jak błonnik pokarmowy, mangan, fosfor czy żelazo.
- Makaron wytwarzany jest z mąki z pszenicy twardej (durum), bądź z mąki z pszenicy zwyczajnej i produkowany jest w wersjach jajecznych lub bezjajecznych. Makarony pełnoziarniste zawierają mangan i fosfor, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego naszego organizmu. Oznacza to, że w połączeniu ze zdrowym trybem życia i przy zachowaniu zbilansowanej diety makarony są jednym z niezwykle cennych źródeł energii, nawet dla osób dbających o figurę! Produkty zbożowe, w tym makarony nie przez przypadek znalazły się na podium Piramidy Zdrowego Żywienia opracowanej przez IŻŻ. Zaraz za aktywnością fizyczną, owocami i warzywami, powinny stanowić podstawę naszej diety - przekonuje dietetyk i ekspert kampanii "Zboże smakuje i inspiruje" Ania Jelonek.
Polki przebadane na potrzeby kampanii deklarują, że makaron najczęściej gości u nich na stołach jako podstawa obiadu - przeważnie w formie spaghetti lub świderków. O tym z jakimi składnikami warto jest go łączyć wyjaśnia ekspert:
- Makaron nie musi być nudny i kojarzyć się tylko z kilkoma najpopularniejszymi składnikami, z którymi zwykle jest łączony. Sposobów na ciekawe dania z makaronem w roli głównej jest mnóstwo, a dodatkowo są one często bardzo proste w przygotowaniu. Najlepszym dodatkiem do makaronu są sezonowe warzywa, chude mięsa i świeże przeciery warzywne z przyprawami np. bazylią czy oregano. Danie warto polać odrobiną oliwy, dodać czosnek i mamy na talerzu smak słonecznej Italii w najlepszym wydaniu - dodaje dietetyk i ekspert kampanii "Zboże smakuje i inspiruje" Ania Jelonek.
"Zboże smakuje i inspiruje" to druga edycja kampanii, w ramach której prowadzone są działania edukacyjne mające na celu propagowanie wiedzy na temat produktów zbożowych - makaronów, pieczywa, mąk, kasz i płatków.
Makaronowe inspiracje Ani Jelonek:
Makaron świderki z warzywami i serem
Składniki:
- 100 g makaronu świderki
- 100 g szparagów lub fasolki szparagowej
- 80 g sera mozzarella lub gorgonzola
- 3 łyżki pestek dyni oraz słonecznika
- 3 łyżki oliwy extra vergine
- 2 łyżki posiekanej rukoli
- 4 łyżki tartego sera pecorino
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
- maliny (10 szt.) lub pomidorki koktajlowe
Przygotowanie:
1. Zagotować wodę, wrzucić makaron, posolić i ugotować al dente. W międzyczasie dodać do makaronu pokrojoną fasolkę lub szparagi (na ok. 7 minut przed końcem gotowania).
2. Gdy makaron i fasolka będą miękkie, odcedzić je na sitku, włożyć z powrotem do garnka.
3. Dodać pokrojony na kawałki ser mozzarella i wymieszać. Dodać pestki dyni oraz słonecznika zrumienione na patelni, oliwę.
4. Wymieszać, nałożyć na talerze, posypać rukolą , tartym serem oraz malinami lub pomidorkami koktajlowymi.