Czym są produkty pochodzące ze zrównoważonego rolnictwa?
Płatna współpraca
Na sklepowych półkach coraz częściej spotykamy produkty oznaczone jako pochodzące ze zrównoważonego rolnictwa. Ale... co to właściwie oznacza? Czy to tylko modne hasło? Poznajmy bliżej tę ideę i dowiedzmy się, dlaczego warto zwrócić na nią uwagę.
Określenie "produkty pochodzące ze zrównoważonego rolnictwa" słyszymy i widzimy coraz częściej. Pojawia się na etykietach niektórych produktów i w reklamach, ale też przewija podczas rozmów o ekologii. Nie zawsze wiemy, co dokładnie kryje się za tymi słowami. A kryje się wiele dobra - w największym skrócie smaczniejsze i zdrowsze produkty. Nie poprzestawajmy jednak na uproszczeniach i przyjrzyjmy się uważniej.
Czym zrównoważone rolnictwo nie jest...
Zacznijmy od tego, czym zróżnicowane rolnictwo nie jest. A z pewnością nie jest pustym chwytem marketingowym, modnych hasłem czy chwilowym trendem, który przeminie szybciej, niż się pojawił. Dość powiedzieć, iż pierwszym wprowadzonym na rynek przez sieć sklepów Carrefour w ramach zrównoważonego rolnictwa produktem były jabłka - w ofercie pojawiły się już w 1998 roku i do dziś cieszą się ogromną popularnością.
Zrównoważonego rolnictwa nie należy też mylić z rolnictwem ekologicznym - to coś nieco innego. Mimo że oba pojęcia mają ze sobą wiele wspólnego, produkty zrównoważone nie zawsze posiadają certyfikat BIO. Mimo to stoją bardzo blisko tej idei, tyle że wysoką jakość łączą dodatkowo z przystępnością cenową.
...a czym jest?
Zrównoważone rolnictwo to jednocześnie filozofia i praktyka, które stawiają na harmonię pomiędzy naturą, konsumentami i gospodarką. Chodzi więc o to, by wytwarzanie żywności odbywało się w taki sposób, aby nie obciążać nadmiernie środowiska, ale równocześnie zapewniać wysoką jakość produktów. W praktyce oznacza to podejście, łączące tradycyjne metody uprawy z nowoczesną wiedzą i zaawansowaną technologią.
Konkretnych przykładów nie trzeba daleko szukać: to choćby stosowanie przez rolników różnego rodzaju technik minimalizujących zużycie chemicznych nawozów czy pestycydów, ale też dbanie o bioróżnorodność i zdrowie gleby. Kluczowym elementem pozostaje ponadto kwestia ograniczenia marnotrawstwa cennych zasobów, takich jak woda czy energia, co z kolei przekłada się na mniejszy wpływ na klimat.
Zrównoważone rolnictwo, czyli filar odpowiedzialnego podejścia do przyszłości naszej planety
Elementem, obok którego nie sposób przejść obojętnie, jest również szeroko rozumiana etyka. Mowa tu o godnych warunkach pracy oraz poszanowaniu lokalnych społeczności. Warto w tym miejscu dodać, iż zrównoważone rolnictwo kładzie ogromny nacisk na efekty długofalowe. Innymi słowy, uwagę zwraca się na to, by ziemia, na której uprawiane są rośliny, pozostawała w dobrej kondycji przez możliwie najdłuższy czas. Cel takiego podejścia pozostaje jasny: ma ona służyć następnym pokoleniom.
Dlaczego warto wybierać produkty ze zrównoważonego rolnictwa? Przede wszystkim dlatego, iż są one wysokiej jakości. Dzięki ograniczeniu stosowania chemicznych środków ochrony roślin, owoce i warzywa cechuje intensywniejszy smak i bogatszy aromat. To zawsze naturalne produkty bez sztucznych ulepszaczy. Co więcej, sięgając po takie produkty, wspieramy rolników, którzy stawiają na odpowiedzialność wobec środowiska. Inwestujemy zatem nie tylko w nasze zdrowie, ale także w przyszłość lokalnych społeczności.
Jak rozpoznać produkty zrównoważone?
Na rynku nie istnieje jeden, powszechnie obowiązujący certyfikat dedykowany wyłącznie produktom z rolnictwa zrównoważonego. Co za tym idzie, uwagę należy zwracać na inne oznaczenia jakości oraz na to, jaką filozofię produkcji deklaruje dany producent.
W przypadku Carrefoura nie jest to jednak trudne zadanie: sieć sklepów zaproponowała bowiem linię produktową, bazującą na zasadach zrównoważonego rolnictwa. To linia "Jakość z Natury", gdzie proces produkcji żywności podlega ścisłej kontroli.
"Jakość z Natury": przyszłość, która smakuje lepiej
Dostępna w Carrefour linia "Jakość z Natury" obejmuje gamę produktów, które powstają w ścisłej współpracy z lokalnymi dostawcami. To zarówno polskie artykuły spożywcze, takie jak kurczak z chowu wybiegowego, jaja z wolnego wybiegu, pstrąg świeży i wędzony, wołowina i wieprzowina, owoce, warzywa, sery czy masło. Ale też produkty importowane, jak na przykład łosoś z Norwegii czy szynka serrano z Hiszpanii.
Z punktu widzenia konsumentów oznacza to... ogromną różnorodność. Przykładowo owoce ze zrównoważonego rolnictwa stanowią świetną bazę do soków, deserów czy zdrowych przekąsek, warzywa nadają się do sałatek, a ryby czy mięsa do bardziej wyrafinowanych potraw.
Linia "Jakość z Natury" kładzie duży nacisk nie tylko na jakość i ekologię, ale także na transparentność. Produkty są regularnie kontrolowane, a gospodarstwa, z którymi współpracuje Carrefour, muszą spełniać restrykcyjne normy dotyczące uprawy, hodowli i przechowywania. O skuteczności tego rodzaju podejścia niech świadczy fakt, iż aż 80 proc. dostawców "Jakość z Natury" współpracuje z siecią nieprzerwanie od momentu podpisania pierwszych umów.
Zrównoważone rolnictwo harmonijnie łączy zatem kilka pozornie sprzecznych aspektów: lepszy smak, wyższą jakość, przystępną cenę i troskę o dobro naszej planety. Warto pamiętać, że zdrowsze gleby, czystsze wody i lepsze warunki życia dla ludzi i zwierząt to nie tylko kwestia wyboru, ale w dzisiejszych czasach wręcz konieczność. Wybierając produkty pochodzące ze zrównoważonego rolnictwa, podejmujemy więc decyzję, która naprawdę ma znaczenie.
Płatna współpraca