Reklama

Czym zastąpić biały cukier? Zdrowe zamienniki

Nie masz pomysłu, czym zastąpić zwykły cukier? Sięgnij po cukier palmowy, syrop z agawy lub syrop yacon. Szczególnie polecamy ten ostatni. Nie zawiera glukozy, a tym samym nie podwyższa poziomu cukru we krwi; dlatego śmiało mogą po niego sięgać osoby cierpiące na cukrzycę lub narażone na ryzyko jej rozwinięcia. Znajdziemy w nim też solidną porcję przeciwutleniaczy oraz fruktooligosacharydów (FOS). Ponadto wyróżnia go bogaty i delikatnie słodki smak, który często porównuje się do melasy, karmelu lub miodu. Doskonale sprawdza się jako zamiennik syropu klonowego. Przyjrzyjmy się zdrowszym zamiennikom białego cukru nieco bliżej.

Cukier stołowy

Rafinowany, granulowany cukier stołowy produkowany jest z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Składa się w pięćdziesięciu procentach z glukozy i w 50 procentach z fruktozy. Podlega skomplikowanej obróbce z wykorzystaniem różnorodnych procesów. Warto zaznaczyć, że ponad 65 procent dostępnego w sklepie białego cukru pochodzi z modyfikowanych genetycznie buraków. Produktu w takiej postaci należy unikać za wszelką cenę. Z kolei krystaliczna fruktoza jest nieco lepszej jakości niż cukier stołowy i stosuje się ją w proszkowanych miksturach, takich jak aromatyzowana żelatyna (galaretki) i budynie/kisiele oraz proszkowane napoje. Jedna płaska łyżeczka białego cukru lub 4 g dostarcza 68 kJ (16 kalorii), 4 g węglowodanów, 4 g cukrów - 2 g fruktozy i 2 g glukozy.

Reklama

Cukier brązowy

Brązowe zabarwienie tego rodzaju cukru bierze się stąd, że w przeciwieństwie do białego cukru nie odsączono z niego całej melasy. Najmniej przetwarzane odmiany, czyli rapadera lub panela, często zawierają nienaruszone enzymy i minerały.

Brązowy cukier palmowy konsystencją i smakiem różni się od brązowego cukru trzcinowego. ale podlega tylko minimalnej obróbce, dzięki czemu znajdziemy w nim także odrobinę minerałów. Cukry brązowe można stosować zamiennie i w tych samych proporcjach co biały. Jego wadą jest to, że ma tendencję do naturalnego zbrylania się.

Cukier palmowy

Cukier palmowy to najwygodniejszy w produkcji rodzaj cukru na świecie. Pozyskuje się go poprzez nacinanie i sączenie drzew palmowych, które wymagają niewielkiego nawadniania i pozwalają budować systemy rolno-leśne. Pierwotnie

wytwarzany był ze słodkiego soku roślinnego pochodzącego z palmy Palmyra oraz z daktylowca właściwego. Obecnie produkuje się go także z soku palm kokosowych i sagowca odwiniętego.

Cukry palmowe mogą mieć różne kolory - od jasnozłotego po ciemnobrązowy. Zwykle są one gruboziarniste, łatwo się kruszą i podlegają tylko minimalnej obróbce. Cukier palmowy znajduje szerokie zastosowanie w kuchni; znajdziemy go przede wszystkim w wielu potrawach kuchni azjatyckiej. Delikatna obróbka sprawia, że jego aromat jest niemal nienaruszony. Do jego walorów zaliczyć należy, że ma niższy indeks glikemiczny niż cukier trzcinowy lub buraczany. Reklamuje się go także jako nektar kokosowy, miód palmowy lub cukier jaggery. Dobrym miejscem do nabycia tego typu cukru są rynki azjatyckie, można go także zamówić przez internet.

Syrop z agawy

Syrop (nektar) z agawy produkowany jest najczęściej z niebieskiej agawy, która rośnie na wulkanicznych glebach południowego Meksyku. Agawy są ogromnymi, kolczastymi roślinami, które przypominają kaktusy; mają do nich bardzo podobne wymagania środowiskowe. Stanowią jednak odrębny gatunek i należą do roślin soczystych; podobnych do aloesu (aloe vera). Słodzik na bazie agawy zyskuje coraz bardziej na popularności, jednak eksperci zaczynają kwestionować jego dobroczynne właściwości. Dlaczego? Technika jego przetwarzania skutkuje tym, że zawiera około 75 procent fruktozy i jest ubogi w wiele enzymów i substancji odżywczych.

Syrop yakon

Syrop yacon to zamiennik cukru pochodzący z obszarów Andów w Ameryce Południowej. Nie zawiera glukozy, a tym samym nie podwyższa poziomu cukru we krwi, dlatego szczególnie zaleca się go osobom cierpiącym na cukrzycę lub narażonym na ryzyko jej rozwinięcia się. Syrop yacon stanowi bardzo bogate źródło przeciwutleniaczy, fruktooligosacharydów (FOS) , których spożywanie nie podnosi poziomu cukru we krwi. Przygotowywany jest zazwyczaj przy minimalnej obróbce; w parowniku - takim, jakiego używa się do produkcji syropu klonowego. Smak syropu porównuje się często do melasy, karmelu lub miodu - jest głęboki, bogaty i delikatnie słodki. Doskonale sprawdza się jako zamiennik syropu klonowego; bądź melasy. Można nim też słodzić napoje. Sprzedawany jest zazwyczaj w słoikach. Można nabyć go w internecie lub sklepach ze zdrową żywnością.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy