Deser, obok którego rodzice i dziadkowie nie przejdą obojętnie. Najlepiej upiec dużą blachę

Z kilku łatwo dostępnych składników wyczarujemy ciasto, które szczególnie upodobali sobie Polacy wychowujący się w trakcie lub u schyłku PRL-u. Rozpływający się w ustach biszkopt, gęsty krem śmietanowy i obłędna polewa czekoladowa, od razu przywodzą na myśl widok apetycznej wuzetki. Skąd wzięła się ciekawa nazwa wypieku i jak go przygotować, by zawsze rozpieszczał podniebienie? Podpowiadamy.

Wuzetkę możemy bez problemu samodzielnie upiec w domu
Wuzetkę możemy bez problemu samodzielnie upiec w domu123RF/PICSEL

Klasyczna wuzetka na śmietanie

Wuzetki raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. To jedno z najbardziej kultowych polskich ciast, których nie brakuje zarówno na wielkich uroczystościach, jak i podczas spotkań ze znajomymi. Jej powstanie jest związane z konkursem na ciastko, ogłoszonym w latach 40. XX wieku przez Cech Rzemiosł Spożywczych. Część specjalistów wiąże nazwę deseru z trasą W-Z i znajdującą się w jej pobliżu cukiernią.

Inni zaś twierdzą, że określenie wzięto od pierwszego producenta przysmaku, czyli Warszawskich Zakładów Ciastkarskich. Słodki wypiek, który podbił serca nie tylko Polaków, ale także odwiedzających kraj turystów, to nic innego jak intensywnie czekoladowy biszkopt, przełożony porcją dżemu, marmolady lub konfitury, warstwą kremu śmietanowego, kolejnym blatem ciasta i udekorowany polewą czekoladową, wraz z charakterystycznymi rozetami wykonanymi z bitej śmietany.

Lista zakupów na wuzetkę

Doświadczeni cukiernicy prześcigają się w wersjach deseru, a każda pani domu stosuje własne sztuczki podczas przygotowań. Wszystkie receptury łączy jednak jedna podstawowa zasada. Wszystkie składniki na biszkopt do wuzetki powinny zawsze mieć temperaturę pokojową.

Jakich składników nie może zabraknąć w kuchni, jeśli chcemy upiec wuzetkę?
Jakich składników nie może zabraknąć w kuchni, jeśli chcemy upiec wuzetkę?123RF/PICSEL

Składniki na biszkopt czekoladowy

  • 180 g cukru białego
  • 6 jajek
  • 50 g gorzkiego kakao
  • 90 g masła
  • 160 g mąki pszennej
  • 30 g mąki ziemniaczanej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Składniki na krem śmietanowy

  • 700 ml śmietany 30%
  • 150 g cukru pudru
  • 40 ml wody
  • 8 g żelatyny

Składniki na polewę czekoladową

  • 200 g czekolady deserowej
  • 100 g masła
  • 100 ml śmietany 30%
  • 30 g wiśni kandyzowanych

Dodatkowo

  • 250 g powideł śliwkowych, konfitury wiśniowej lub marmolady wieloowocowej

Jak zrobić dobrą wuzetkę?

  1. Zaczynamy od oddzielenia białek od żółtek, a następnie dodajemy do nich cukier i ubijamy na puszystą pianę.
  2. Kiedy białka będą gotowe, dodajemy do nich żółtka i krótko mieszamy. Do osobnej miski przesiewamy mąkę pszenną, kakao, proszek do pieczenia oraz mąkę ziemniaczaną.
  3. Po dokładnym wymieszaniu suchych składników dodajemy je do jajek razem z rozpuszczonym i wystudzonym masłem.
  4. Formę do ciasta smarujemy masłem, podsypujemy mąką i wlewamy masę. Biszkopt na wuzetkę pieczemy w 180 st. C przez ok. 35-40 minut, a następnie studzimy.
  5. Kiedy ciasto się studzi, zabieramy się za przygotowanie kremu. Dobrze schłodzoną śmietankę wlewamy do miski, dosypujemy cukier puder i ubijamy na sztywno. Odkładamy porcję do dekoracji.
  6. W osobnym naczyniu namaczamy żelatynę, a kiedy całkowicie się rozpuści, mieszamy ją z porcją kremu śmietanowego i łączymy z resztą.
  7. Wystudzony biszkopt wyciągamy z formy i kroimy na pół. Powinniśmy uzyskać dwa gotowe do przekładania blaty.
  8. Dolny blat wkładamy do czystej formy i dokładnie smarujemy wybraną konfiturą lub marmoladą, a następnie wykładamy na niego porcję kremu i wyrównujemy.
  9. Na warstwie bitej śmietany umieszczamy drugi blat ciasta i delikatnie go dociskamy. Tak przygotowaną formę z ciastem wkładamy do lodówki.
  10. W międzyczasie przygotowujemy polewę czekoladową. W tym celu do garnka wlewamy śmietankę, podgrzewamy i wrzucamy pokruszoną czekoladę deserową.
  11. Gdy czekolada rozpuści się pod wpływem temperatury, dodajemy miękkie masło i całość mieszamy. Polewę pozostawiamy do lekkiego ostudzenia, a następnie równomiernie rozprowadzamy po wierzchu wuzetki.
  12. Ciasto ponownie odstawiamy do lodówki, by polewa stężała. Gotową wuzetkę dekorujemy rozetami z bitej śmietany i kandyzowanymi wiśniami. Smacznego!
„Ewa gotuje”: Szarlotka z jabłkami prażonymi i budyniemPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas