Detoks sokowy: Zasady. Jak przeprowadzić?

Przełom lata i jesieni to doskonała okazja, by dowiedzieć się, czym jest detoks sokowy. Nadal mamy do dyspozycji mnóstwo dorodnych sezonowych owoców i warzyw, więc nie istnieje lepszy moment na jego przeprowadzenie. Znany również jako dieta sokowa wzbudza skrajne emocje. Jego zwolennicy zachwycają się efektami, wśród których wymieniają utratę wagi, poprawę koncentracji oraz samopoczucia. Sceptycy zwracają uwagę na to, że radykalizm dietetyczny nie może mieć dobrego wpływu na organizm na dłuższą metę. Zatem czym jest detoks dla organizmu? Jak go przeprowadzić i jakich zasad należy przestrzegać, by zrobić to w pełni bezpiecznie?

Dowiedz się, jak poprawnie przeprowadzić detoks sokowy
Dowiedz się, jak poprawnie przeprowadzić detoks sokowy123RF/PICSEL

Czym jest detoks organizmu?

Przede wszystkim nie należy uznawać go za dietę odchudzającą, której efekty zostaną z nami na długo. Co daje detoks sokowy? Głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, które dostają się do ciała za sprawą przetworzonej żywności oraz niekorzystnych warunków środowiska. Zabieg ten umożliwia pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii zalegających w układzie pokarmowym, a także wyeliminowania nadmiaru wody, przez który często czujemy się ociężali. W skrócie można stwierdzić, że detoks ma na celu przyniesienie ulgi organizmowi zmęczonemu codziennymi przyzwyczajeniami żywieniowymi.

Detoks w domu - czy odchudza?

Dieta sokowa oparta jest głównie na świeżo wyciskanych sokach owocowych i zmiksowanych warzywach, więc bardzo prawdopodobne jest, że szybko zobaczymy efekty w postaci utraty wagi. Musimy być przygotowani na to, że będą to tylko chwilowe rezultaty. Detoks nie powinien trwać dłużej niż trzy dni. Do prawidłowego funkcjonowania na dłuższą metę potrzebujemy kompletu składników odżywczych - nie tylko witamin i węglowodanów, ale też białka czy zdrowych tłuszczów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że kilkudniowy detoks sokowy może być bardzo dobrym wstępem do wprowadzenia zdrowego i przemyślanego jadłospisu (w tym diety nastawionej na redukcję), pod warunkiem, że będzie właściwie przeprowadzony.

Detoks: Jak wygląda i od czego zacząć?

Gwałtowne zmiany nigdy nie wychodzą organizmowi na dobre. Z tego powodu detoksu sokowego nie należy wprowadzać z dnia na dzień bez żadnego przygotowania. Tydzień przed planowaną dietą sokową warto odstawić słodycze, słodzone napoje, fast foody oraz alkohol, stopniowo zmniejszając porcje spożywanych posiłków. Jadłospis opierać należy przede wszystkim na warzywach i owocach z niewielkim udziałem chudego mięsa, niskotłuszczowych produktów nabiałowych, jajek oraz żywności pełnoziarnistej. Dwa dni przed planowaną detoksykacją poleca się zrezygnować z kawy i czarnej herbaty. Już na tym etapie na talerzach powinny gościć tylko owoce i warzywa.

Detoks sokowy: Dozwolone produkty

Jak można się spodziewać, dieta sokowa polega na przyjmowaniu pożywienia w formie płynnej: soków oraz koktajli. Podzielić je należy na posiłki spożywane co dwie lub trzy godziny. Te, w których składzie dominują owoce, dobrze jest przyjmować w pierwszej części dnia. W godzinach popołudniowych i wieczornych zaleca się skupić głównie na warzywnych składnikach. Jednorazowa porcja nie powinna przekraczać 500 ml.

Soki przygotowuj tuż przed spożyciem
Soki przygotowuj tuż przed spożyciem123RF/PICSEL

Czy coś jeszcze możemy spożywać podczas detoksu sokowego? Dzień warto zacząć od szklanki przegotowanej wody z cytryną, by pobudzić metabolizm do działania i nawodnić organizm po całej nocy. Dopuszczalne są również: niegazowana woda mineralna, warzywne beztłuszczowe buliony, zielona herbata oraz napary ziołowe. Smak soków i koktajli można wzbogacać przyprawami: cynamonem, imbirem, kardamonem, kurkumą, gałką muszkatołową oraz chili. Sól i gotowe mieszanki przypraw są zakazane.

Co z aktywnością fizyczną?

Z racji tego, że dziennie spożywamy nie więcej niż 1000 kcal, lepiej jest zrezygnować z długich i intensywnych treningów siłowych i cardio. Lepiej ograniczyć się do spacerów lub rozciągania w spokojnym tempie, by nie narażać organizmu na nadmierny wysiłek.

Jak zakończyć detoks sokowy?

Choć po zakończeniu kuracji możemy czuć się świetnie, nie należy wracać do dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych. Również na tym etapie łatwo o niepożądany szok dla organizmu. Etap wyjściowy trzeba przeprowadzać stopniowo, w pierwszych dniach bazując na owocach i warzywach w całości i niewielkich porcjach produktów zbożowych. Dopiero potem możemy włączać do menu gotowane chude mięsa i nabiał. Najlepiej byłoby, gdyby celem detoksu okazało się wprowadzenie zdrowych i różnorodnych posiłków na stałe, bez powrotu do gotowców czy dań prosto z barów szybkiej obsługi.

Dla urozmaicenia smaku soków i koktajli używaj korzennych przypraw
Dla urozmaicenia smaku soków i koktajli używaj korzennych przypraw123RF/PICSEL

Detoks sokowy: Przeciwwskazania

Przeszkodą do zastosowania diety sokowej są dolegliwości na tle układu pokarmowego. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny jej unikać. Ze względu na dużą ilość cukrów prostych, ostrożność muszą zachować cukrzycy oraz osoby ze skłonnością do podwyższonego poziomu glukozy we krwi.

Kluczowe jest słuchanie swojego ciała. Jeśli podczas oczyszczania organizmu według zasad detoksu sokowego będziemy czuli się źle, słabo, doskwierać będzie nam rozdrażnienie lub zawroty głowy, kurację należy przerwać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas