Dieta ketogeniczna: Zasady, działanie, dla kogo jest najlepsza?

Kojarzona z alternatywnym do farmaceutycznego leczeniem padaczki, dieta ketogeniczna, zwana też ketogenną, sprowadza się do ograniczenia spożycia węglowodanów na rzecz tłuszczy. Co ciekawe, jest także uważana za dietę odchudzającą. Jak działa dieta ketogeniczna i kto może, a kto nie powinien jej stosować?

W diecie ketogennej można pozwolić sobie na tłuste potrawy
W diecie ketogennej można pozwolić sobie na tłuste potrawy123RF/PICSEL

Na czym polega dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna może być skuteczna, bo jej działanie polega na konkretnym mechanizmie zachodzącym w naszym organizmie. Jej najważniejszą zasadą jest ograniczenie ilości węglowodanów oraz zwiększenie przyjmowania tłuszczów. Eliminuje się węglowodany przyjmowane wraz z pożywieniem i zastępuje się je tłuszczami, w wyniku czego wprowadza się organizm w stan ketozy. Kiedy jemy dużo węglowodanów, ich nadmiar zamienia się w tłuszcz odkładany w tkankach. Ale jeśli dostarczymy organizmowi tłuszcz w nadmiarze, a przestaniemy spożywać węglowodany, powstanie mechanizm porównywany do mechanizmów głodówek. Organizm szukając źródeł energii, zacznie spalać tłuszcz. Wykluczenie węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami to wymuszenie na naszym organizmie konkretnych procesów. W stanie ketozy w wątrobie w wyniku obniżenia poziomu insuliny i rozkładu tłuszczu powstają tzw. ciała ketonowe. Jednym słowem, energia powstaje z zapasów tłuszczu, a nie glukozy. Brzmi kusząco, skutecznie, ale czy zdrowo?

Zagrożenia diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna nie jest jedną z tych diet, które stosować można bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Skomponowanie posiłków i dobranie produktów nie jest proste. To nie jedna z diet odchudzających, która, w najgorszym wypadku, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Dieta ketogeniczna stosowana w sposób nieodpowiedzialny może zaszkodzić. Jeśli potraktujemy ją jako okazję do spożywania tłustych pokarmów bez ograniczeń, możemy doprowadzić organizm do stanu cholesterolemii.

Proporcje diety ketogenicznej

Zasady diety to tłuszcze w ilości nawet 90% pożywienia dziennego. Pozostałe 10% to przede wszystkim białko i w minimalnych ilościach węglowodany. Pamiętajmy, że te proporcje są docelowymi, dietę warto wprowadzać powoli. Ograniczamy węglowodany na rzecz tłuszczów stopniowo zmieniając jadłospis.

Co należy jeść w diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna powinna trwać  3-4 miesiące
Dieta ketogeniczna powinna trwać 3-4 miesiące123RF/PICSEL

Dieta ketogeniczna powinna obfitować w pełnotłuste produkty o niskiej zawartości węglowodanów. W diecie musi znaleźć się mięso czerwone, wędliny, boczek, drób, łosoś, pstrąg, tuńczyk, makrela, jaja kurze, masło i pełnotłusta śmietana, sery, migdały, orzechy włoskie, siemię lniane, pestki dyni, nasiona chia, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej z awokado. Dopuszcza się także świeże awokado oraz kapustę, kalafior, brokuły, jarmuż, sałatę, seler naciowy, pomidory, cebulę, paprykę. Bardzo ważne jest picie odpowiednich ilości wody. Co najmniej 2 litry wody dziennie, do tego kawa, herbata bez cukru, w dowolnych ilościach.

Białka i węglowodany w diecie ketogenicznej

Awokado jest jednym z nielicznych produktów poza tłuszczami dozwolonymi w diecie ketogenicznej
Awokado jest jednym z nielicznych produktów poza tłuszczami dozwolonymi w diecie ketogenicznej

Znikoma część codziennego jadłospisu należy do białka i węglowodanów, ale jednak te 10% także trzeba zagospodarować umiejętnie. Dlatego źródłem białka w diecie ketogenicznej powinno być chude mięso i wędliny, a węglowodanów warzywa i owoce o niskiej zawartości cukru. Wśród owoców wymienia się truskawki i grejpfruty.

Produkty zakazane w diecie ketogenicznej

W diecie ketogenicznej musimy zapomnieć o miodzie
W diecie ketogenicznej musimy zapomnieć o miodzie123RF/PICSEL

Niestety, decydując się na dietę ketogenną, musimy zrezygnować z produktów zbożowych, słodyczy, miodu i wszelkich słodkich łakoci. Dieta ta też nie polega na jedzeniu bez ograniczeń tłustych produktów odzwierzęcych, jak słonina, boczek, golonka, smalec. Nie można pozwolić sobie na żadne soki owocowe, napoje gazowane ani na większość napojów alkoholowych.

Szybki test stanu ketozy

Podczas diety pojawia się nieprzyjemny zapach z ust
Podczas diety pojawia się nieprzyjemny zapach z ust

Aby dowiedzieć się, czy nasz organizm jest już w stanie ketozy (jeśli od jakiegoś czasu staramy się stosować tę dietę), możemy przeprowadzić prosty test. Ciałem ketonowym, które znamy i które nasz organizm zacznie wytwarzać jest aceton. Charakterystyczny, choć niezbyt przyjemny zapach będzie miał nasz oddech, ale i mocz. Nieprzyjemny zapach z ust można niwelować przez stosowanie gumy do żucia bez cukru.

Zalety i wady diety ketogenicznej

Badania naukowe dowodzą, że stan ketozy zmniejsza częstotliwość napadów padaczkowych. Stan ten można wykorzystywać także w terapii cukrzycy. Dieta ketogeniczna uważana jest za skuteczną dietę odchudzającą, z małym ryzykiem efektu jo-jo, ale niewolną od ryzyka i powikłań. Jako dieta odchudzająca nie jest polecana osobom z chorobami wątroby i trzustki oraz zaburzeniami pracy nerek. Osoby stosujące dietę ketogeniczną muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia biegunek, nudności, bólów brzucha. Mogą pojawiać się niedobory błonnika, wapnia i witamin.


Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas