Dlaczego warto jeść bakalie nie tylko w święta?

Bakalie to jeden z produktów, które chętnie wykorzystujemy w świątecznych kulinarnych przygotowaniach. Dodajemy je nie tylko do ciast, ale także do potraw wigilijnych, na przykład do kutii. Bakalie są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe, dlatego polecamy jeść je przez cały rok.

article cover
©123RF/PICSEL
Jak zrobić tradycyjną paschę wielkanocną?Interia Kulinaria

Rodzynki świetnie wpływają na układ krwionośny

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od rodzynek, które zdecydowanie są najpopularniejszymi z bakalii. A jaki wpływ na nasze zdrowie mają rodzynki? Poprawiają przemianę materii, wzmacniają odporność organizmu, świetnie wpływają na układ krwionośny, a także na wygląd skóry. Po rodzynki warto sięgnąć, gdy doskwierają nam zaparcia związane z przejedzeniem. Rodzynki przez niektórych uznawane są również za afrodyzjak.

Daktyle

©123RF/PICSEL

Z kolei daktyle świetnie sprawdzą się w diecie sportowców oraz osób, które potrzebują solidnej dawki energii. W daktylach znajdziemy sporo błonnika, witaminy B3, a także minerałów. Ponadto, daktyle bogate są w przeciwutleniacze i salicylany, które działają podobnie jak aspiryna. Daktyle pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, dlatego ich spożywanie zaleca się osobom, które przeszły udar lub zmagają się z chorobą wieńcową. W daktylach znajdziemy sporo witamin: A, C, E, K, a także kwasu foliowego, wapnia, żelaza, magnezu oraz fosforu. Są doskonałą przekąską podczas nauki oraz treningu. Pomogą również złagodzić problemy układu trawiennego.

Migdały

©123RF/PICSEL

Migdały warto jeść, ponieważ są bogatym źródłem kwasów nienasyconych, a także błonnika, miedzi, magnezu, witaminy E oraz ryboflawiny. Mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz regulują poziom cholesterolu.

Orzechy arachidowe

Orzechy arachidowe często wykorzystuje się w kuchni azjatyckiej. Znajdziemy w nich dużo białka, witaminy B3, błonnika oraz minerałów. Ponadto, orzechy ziemne zawierają polifenole, które wykazują zdolność niwelowania wolnych rodników, odpowiedzialnych za większość chorób. Orzechy arachidowe wspomagają pracę mózgu i pozytywnie wpływają na układ krążenia.

Orzechy laskowe

Z kolei w orzechach laskowych znajdziemy spore ilości błonnika, magnezu, witaminy E oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jedzone regularnie mogą podnosić poziom dobrego cholesterolu, a zbijać ten szkodliwy. Orzechy laskowe mają również pozytywny wpływ na układ nerwowy.

Suszona żurawina

©123RF/PICSEL

Owoce żurawiny to bogate źródło witamin: C, B1, B2, B3, B6, E, K, a także: minerałów: sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu, miedzi, manganu, żelaza. Ponadto, znajdziemy w nich błonnik, flawonoidy, karotenoidy oraz kwasy organiczne. W jej owocach znajdziemy również antyoksydanty, które działają bakteriobójczo i wzmacniają organizm. Doskonale sprawdza się jako dodatek do mięs, sosów, a także deserów oraz musli.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie to świetna przekąska podczas nauki. Zaspokajają głód, a także poprawiają koncentrację oraz pamięć. To dzięki wartościom odżywczym, które w nich znajdziemy. Orzechy laskowe to dobre źródło witaminy B9, zwanej kwasem foliowym, witaminy B1, witaminy B5, fosforu, cynku, selenu, a także antyutleniaczy. Orzechy włoskie świetnie sprawdzają się jako przekąska, a także dodatek do sałatek.

Suszone morele

©123RF/PICSEL

Do naszego jadłospisu warto włączyć również suszone morele. Są nie tylko smaczne, ale mają również pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Znajdziemy w nich dużo beta-karotenu, żelaza, wapnia, fosforu oraz witaminy PP. Warto jeść je, gdy mamy problemy trawienne lub gdy potrzebujemy zastrzyku energii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas