Dlaczego warto jeść chrzan?
Liczne korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia chrzanu są głównie zasługą wysokiej zawartości substancji odżywczych i mineralnych, takich jak: błonnik, witamina C, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, cynk i mangan, a także specyficznych enzymów i olejów (np. sinigryna z grupy glukozynolanów). Składniki te współpracują ze sobą, zapewniając naszemu organizmowi spore korzyści zdrowotne.
Odchudzanie:
Ciśnienie krwi: Potas jest wyjątkowo istotną substancją, regulującą przepływ płynów komórkowych i napięcie naczyń krwionośnych. Niedobór potasu wywołuje wyższe ciśnieniem krwi, co z kolei prowadzi do zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca, zawały serca i udary. Jedzenie chrzanu (obfitego źródła potasu) poprawi zdrowie naszego serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi i regulację przepływu płynów i substancji odżywczych.
Trawienie: Niektóre z obecnych w chrzanie składników stymulują pracę żołądka, natomiast sama roślina znana jest ze swojego dobroczynnego wpływu na trawienie i wchłanianie substancji odżywczych. Zawarte w niej fitochemikalia stymulują pracę rożnych gruczołów - w tym gruczołów odpowiedzialnych za produkcję śliny, soków żołądkowych i jelitowych. Wspierają one również (w połączeniu z błonnikiem) perystaltykę przewodu pokarmowego i pracę mięśni gładkich w jelitach. Chrzan może skutecznie złagodzić problemy trawienne i regulować proces wypróżnienia, jednocześnie zapobiegając pojawieniu się takich dolegliwości, jak zaparcia i biegunka.
Zdrowe kości:
Wady cewy nerwowej: Zawarte w chrzanie wysokie stężenie kwasu foliowego chroni matki i niemowlęta podczas ciąży oraz pomaga w prawidłowym kształtowaniu się płodu. Dzięki niemu można skutecznie wyeliminować wiele zagrożeń - np. wadę cewy nerwowej. Warto jednak pamiętać, że zbyt duże ilości chrzanu mogą być niebezpieczne dla ciężarnej kobiety. Zawsze warto skonsultować jego dawkowanie z lekarzem.
Metabolizm: Chrzan zawiera duże ilości białka, witamin i minerałów. Nie posiada natomiast tłuszczu i nadmiaru kalorii. Oznacza to, że białko może być bezpośrednio wykorzystane do uzyskania energii, wytwarzania nowych tkanek, przyrostu masy mięśniowej oraz jako materiał stosowany do naprawy i wzmocnienia organizmu przed toksynami i chorobami. Obecna w chrzanie sinigryna zapewni nam zdrowy przypływ energii i poprawi naszą koncentrację.
Właściwości antybakteryjne:
Właściwości moczopędne: Zawarte w chrzanie substancje stymulują również proces oddawania moczu. Pozwala to pozbyć się z organizmu niebezpiecznych toksyn, zachować czystość nerek, a także zmniejszyć masę ciała - w końcu mocz zawiera w sobie do 4% tłuszczu.
Układ oddechowy: Intensywny zapachu chrzanu często wywołuje u ludzi krzywienie nosa i łzawienie oczu. Może on jednak również pomóc w usuwaniu wydzieliny śluzowej z zatok i układu oddechowego. Wdychanie czystego chrzanu stymuluje wydzielanie soków organicznych, które pomagają pozbyć się zatorów (powstałych z powodu zimna, chorób lub alergii).