Dlaczego warto jeść jajka przepiórcze? Przysmak nie tylko na Wielkanoc

Jajka przepiórcze uznawane są za wykwintny rarytas. Po części opinia ta może wynikać z ich ceny, ponieważ są zdecydowanie droższe od popularnych kurzych odpowiedników. Smakosze zwracają jednak uwagę przede wszystkim na ich nietuzinkowy smak – niektórzy w żółtku doszukują się nawet nut dziczyzny. W kontekście jaj przepiórczych często porusza się temat właściwości zdrowotnych i wszechstronnego wpływu na ludzki organizm. Sprawdź, jakie korzyści może przynieść ich spożywanie i jak gotować jajka przepiórcze.

Poznaj właściwości jajek przepiórczych i wprowadź je do swoich posiłków
Poznaj właściwości jajek przepiórczych i wprowadź je do swoich posiłków123RF/PICSEL

Czym charakteryzują się jaja przepiórcze?

Trudno byłoby je pomylić z jakimkolwiek innym produktem. W oczy rzuca się barwa skorupki - jest szara lub beżowa, a na jej powierzchni pojawiają się brązowe plamki. Co ciekawe, kolor każdej sztuki uzależniony jest od ptasiej diety. Szacuje się, że jajko przepiórcze jest cztery razy mniejsze od kurzego i waży około 10 gramów. Po ugotowaniu i rozkrojeniu zauważymy, że żółtko zajmuje znaczną część objętości całego egzemplarza.

Choć rozmiar na to nie wskazuje, jajka przepiórki w porównaniu do kurzych zawierają więcej białka, tłuszczu i są o 10 procent bardziej kaloryczne. Nie oznacza to jednak, że ich spożywanie zniweczy nasze dietetyczne wysiłki. Raczej nie jadamy ich na co dzień w dużych ilościach, ponadto posiadają wiele walorów zdrowotnych, przez które powinniśmy przestać traktować je wyłącznie w kategoriach egzotycznej ciekawostki kulinarnej.

Małe jest wielkie, czyli właściwości jajek przepiórczych

Pod łaciatą skorupką znaleźć można naprawdę imponujące ilości witamin i składników mineralnych.

  • Każde jajko przepiórki to bardzo dobre źródło białka - budulca całego ludzkiego organizmu, niezbędnego dla utrzymania zdrowych kości, zębów i mięśni. Uwzględniać je w diecie powinny m.in. osoby, które postanowiły zrezygnować z jedzenia mięsa.
  • Witaminy z grupy B, których w jajkach przepiórki też nie brakuje, wzmacniają procesy metaboliczne, układ nerwowy i koncentrację. Są niezbędne dla dobrego samopoczucia i niwelowania uczucia znużenia.
  • Witaminy A oraz C sprzyjają odporności i urodzie. Dzięki nim skóra zachowuje ładny wygląd i elastyczność.
  • Oprócz tego w każdym jajku przepiórki znajdziemy także witaminę D, selen, magnez, potas, fosfor, cynk, żelazo i fosfor. Tak solidny zestaw wspiera pracę serca, krzepliwość krwi oraz produkcję czerwonych krwinek, co zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii.

Jajko przepiórcze kontra alergia

Białko kurzych jaj może być powodem występowania alergii pokarmowych, dlatego wciąż trwają poszukiwania wartościowych zamienników. Wiele osób uznaje jajka przepiórki za całkowicie bezpieczne dla alergików. Nie należy jednak popadać w nadmierny optymizm, a wiedzę na temat dozwolonych produktów lepiej czerpać bezpośrednio od lekarza. Każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na dane składniki.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że białko jaj przepiórczych jest łatwiej przyswajalne niż w przypadku kurzych. Co więcej, w ich składzie wyróżnia się enzymy, które według licznych badaczy mają hamować występowanie reakcji alergicznych związanych nie tylko z układem pokarmowym. Wykazują zdolność eliminowana uciążliwego kataru siennego, alergicznego kaszlu i chorób skórnych, zwłaszcza egzemy i łuszczycy.

O ile te niewielkie jajka mogą na różne sposoby nam się przysłużyć, o tyle trudno traktować je jako sprawdzone remedium na wszelkie alergie. Szacuje się, że jajeczna terapia musiałaby obejmować spożywanie na czczo kilkudziesięciu surowych jajek w ciągu niespełna miesiąca, by miała szanse istotnie wpłynąć na zniwelowanie alergii.

Jak gotować jajka przepiórcze?

Teorię mamy już całkiem nieźle opanowaną. Czas więc na praktykę! Jak długo gotować jajka przepiórcze i jak się za to zabrać?

  • W niewielkim rondelku zagotuj wodę. Jajka włóż, gdy osiągnie ona punkt wrzenia. Jeśli któreś z nich od razu wypłynie na powierzchnię, wyłów je bez wahania. Niestety, to jednoznaczny sygnał, że jajko jest nieświeże i nie nadaje się do jedzenia.
  • Ugotowanie jajka przepiórczego na miękko potrwa około 1,5 minuty. By uzyskać jajko na twardo, musisz poczekać nieco dłużej. Zajmie to 3 lub 4 minuty, w zależności od wielkości danego egzemplarza.
  • Po wyłączeniu kuchenki jajka przepiórki od razu zalej zimną wodą, aby zahamować proces dalszego gotowania.
  • Jajko przed obieraniem warto naciąć ostrym nożem. Dzięki temu zdjęcie skorupki i dość twardej błonki, która znajduje się bezpośrednio pod nią, będzie jeszcze łatwiejsze.
Przepiórcze jaja mogą pełnić rolę efektownej ozdoby świątecznego stołu
Przepiórcze jaja mogą pełnić rolę efektownej ozdoby świątecznego stołu123RF/PICSEL

Jak jeść jaja przepiórcze? Do czego je dodawać?

Niezwykle apetycznie prezentują się jajka przepiórki na wielkanocnym stole. Jako wykwintny przysmak doskonale pasują do odświętnego menu - niezależnie od okazji.

Udekorujemy nimi sałatki - świetnie komponują się z nicejską i klasyczną jarzynową. Możemy również zmodyfikować nasz sprawdzony przepis na obiad i dodać jajka przepiórki do słynnej pieczeni rzymskiej. Pięknie będą prezentować jako element szykownych koreczków. Jajka przepiórcze warto serwować przekrojone na pół z dodatkiem domowego majonezu (tu znajdziesz go w wersji wegańskiej), pasty z rzodkiewki i świeżych kiełków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas