Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Jeszcze nie tak dawno wszystkie znaki na ziemi i na niebie wskazywały, że kasza jaglana odeszła w zapomnienie i zostanie wyparta z codziennych jadłospisów przez nowoczesne - często określane jako super zdrowe - produkty. Na szczęście tak się nie stało i dziś przeżywa swój renesans. Trend cieszy o tyle, że hołubiona przez nasze babcie jaglanka skrywa w sobie prawdziwe bogactwo składników odżywczych i ma wiele właściwości leczniczych. Jakie korzyści wiążą się z jedzeniem kaszy jaglanej i kto w szczególności powinien zwrócić na nią uwagę? Odpowiedź może zaskoczyć.

Kasza jaglana usuwa stany zapalne
Kasza jaglana usuwa stany zapalne ©123RF/PICSEL
Regenerujący koktajl z kaszą jaglanąInteria Kulinaria

Właściwości kaszy jaglanej

Kasza jaglana nie zawiera glutenu
©123RF/PICSEL

Lista korzyści wnikających z jedzenia kaszy jaglany imponuje. Można śmiało stwierdzić, że w żaden sposób nie ustępuje popularnej kaszy gryczanej. Znajdziemy w niej mnóstwo witamin i składników mineralnych, które pomagają ludzkiemu organizmowi funkcjonować bez zarzutu. Dostarcza między innymi witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz cennych minerałów, m.in. miedzi, fosforu, magnezu, żelaza czy krzemu. Ten ostatni sprawia, że jaglanka stymuluje do pracy układ pokarmowy, przyspiesza trawienie i podkręca metabolizm, a tym samym wspiera efektywne odchudzanie. Nie można też nie nadmienić, że kasza jaglana nie zawiera ani grama glutenu, sprzyja zatem osobom zmagającym się z celiakią i jest wykorzystywana w rozmaitych dietach oraz traktowana jako zdrowy zamiennik ziemniaków, ryżu czy makaronu. Jeśli chodzi o kaloryczność kaczy jaglanej, to jest ona zbliżona do tej, jaką posiada kasza gryczana.

Na 100 gram produktu przypada ponad 300 kalorii. Warto jednak podkreślić, że nie są to puste kalorie. Jaglanka dostarcza cennego łatwo przyswajalnego białka pochodzenia roślinnego, a przy tym zawiera mało skrobi. Dietetycy wskazują także, że perfekcyjnie oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, a przy tym działa antywirusowo. Zmniejsza rozmaite stany zapalne, między innymi błon śluzowych nosa, i doskonale się sprawdza w walce z katarem.

Z czym najlepiej jeść kaszę jaglaną?

Kasza jaglana z warzywami
©123RF/PICSEL

Kasza jaglana pozwala na rozmaite wariacje w kuchni. Doskonale komponuje się z różnymi gatunkami mięs czy sałatkami. W wersji na słodko perfekcyjnie sprawdzi się w połączeniu z jogurtem jako przekąska na śniadanie bądź podwieczorek. Do ugotowanej kaszy oprócz jogurtu trzeba dodać ulubione owoce (pokrojone lub w postaci musu). Aby wzbogacić smak przysmaku, można dodać trochę cukru bądź miodu. W wersji obiadowej kasza jaglana będzie świetnym dodatkiem do mięs, szczególnie tych serwowanych z sosem, i świetnie zastąpi klasyczne ziemniaki, podobnie jak sałatkę. Ulubione warzywa trzeba ugotować lub podsmażyć na patelni i wymieszać z kaszą. Fantastyczny smak gwarantowany.

Jak przygotować kaszę jaglaną?

Kasza jaglana dostarcza błonnika
©123RF/PICSEL

Kasza jaglana jest stosunkowo prosta w przygotowaniu. Należy jednak zadbać o to, żeby nie była zbyt gorzka w smaku. Przed gotowaniem trzeba ją najpierw starannie wypłukać w zimnej, a następnie w gorącej wodzie. Niektórzy zalecają nawet, aby ją dzień wcześniej wymoczyć. Ten prosty zabieg sprawi, że będzie bardziej miękka i łatwiej przyswajalna. W zależności od tego, czy chcemy uzyskać kaszę sypką czy bardziej kleistą, proporcje powinny wyglądać następująco: około 1 szklanka kaszy na 2 do 3 szklanek wody. Gotujemy ją tak długo, aż wchłonie wodę, a następnie odstawiamy na godzinę. Następnie gotujemy powoli, przez około 15 do 20 minut i łączymy z wybranymi składnikami oraz komponujemy z potrawami. Smacznego!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas