Dlaczego warto pić sok z selera naciowego jesienią?
Seler naciowy jeszcze kilka lat temu był warzywem, którego zastosowania kulinarne dla wielu Polaków były zagadką. Dziś już wiadomo, że smaczne i zielone łodygi mogą być nie tylko dodatkiem do wielu dań, ale także składnikiem odżywczych soków. To właśnie te ostatnie biją rekordy popularności na całym świecie i ich działanie zachwalają gwiazdy z dużego i małego ekranu. Poznajmy więc, dlaczego warto pić sok z selera naciowego, a szczególnie jesienią.
Kiedy pić sok z selera naciowego?
Seler naciowy posiada wiele cennych substancji odżywczych, które korzystnie działają niemal na cały organizm. Aby zauważyć działanie tego cennego warzywa, najlepiej pić sok z selera naciowego jak najczęściej. Z racji tego, że seler jest dostępny przez cały rok, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyrobić sobie nawyk codziennego picia soku na czczo. Wystarczy duża szklanka dziennie, by szybko zauważyć efekty!
Sok z selera naciowego: Działanie
Jak działa sok z selera naciowego? Listę dobroczynnych substancji otwiera błonnik pokarmowy. To właśnie on reguluje pracę jelit i całego układu pokarmowego. Poza tym pomaga pozbyć się wszelkich stanów zapalnych, ale także ułatwia usunięcie zalegających w jelitach złogów, które są rezerwuarem toksyn. Poza tym błonnik pokarmowy pomaga przyspieszyć przemianę materii, co ułatwia kontrolowanie wagi.
Ale to niejedyne działanie selera naciowego na układ pokarmowy! Sprzyja regulacji wypróżnień, niweluje biegunki czy zaparcia, a także ułatwia usuwanie toksyn z organizmu. Dzięki tej ostatniej funkcji poprawia się kondycja skóry, a także odciąża się wątrobę.
Sok z selera naciowego: Na co jeszcze pomoże?
Sok z selera naciowego powinien być pity szczególnie jesienią. Dlaczego? To przede wszystkim zasługa ogromnej ilości witaminy C, a jak wiadomo, to właśnie ona poprawia odporność organizmu. Ułatwia walkę z wirusami i bakteriami, które są głównymi przyczynami infekcji.
Warto przypomnieć również fakt, że witamina C pomaga uszczelniać naczynia krwionośne, co przekłada się na regulację ciśnienia tętniczego krwi. Wreszcie nie wolno zapominać o obecności w selerze naciowym potasu i magnezu, które w duecie mogą chronić układ krążenia przed nadciśnieniem, miażdżycą, zawałem czy udarem.
Jak przygotować sok z selera naciowego?
Przygotowanie soku z selera naciowego jest bardzo łatwe. Wystarczy wziąć kilka łodyg selera naciowego (wcześniej dokładnie umytych i pozbawionych grubych końcówek) i zblendować je lub zmiksować w sokowirówce z dodatkiem wody. Niestety, smak selera naciowego nie każdemu może przypadać do gustu, więc warto go urozmaicać innymi warzywami. Godnymi uwagi jest obrane jabłko, marchew, burak lub pomidor.
Czy każdy może pić sok z selera naciowego?
Sok z selera naciowego - choć bardzo zdrowy - nie może być pity przez każdego. Przede wszystkim ze względu na fakt, że jest bardzo silnym alergenem oraz zawiera szczawiany, które są niewskazane przy chorobach nerek oraz pęcherza moczowego. Kobiety w ciąży przed zastosowaniem kuracji z selerem naciowym powinny poradzić się lekarza prowadzącego.