Dlaczego warto stosować curry?

Curry to niezwykle popularna kompozycja przypraw, która przywędrowała do Europy z Indii. Ceniona jest za egzotyczny aromat i intensywny smak. To wszystko dzięki poszczególnym składnikom, które mogą różnić się w zależności od odmiany, jednak baza mieszanki jest niezmienna. W skład curry wchodzi głównie kurkuma, czarny pieprz, chili, imbir czy też kolendra. Curry nie tylko nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku, ale również korzystnie wpływa na zdrowie. Wspomaga procesy trawienne i podkręca metabolizm, wzmacnia serce, łagodzi też stany zapalne i różne dolegliwości bólowe. Na tym jednak lista prozdrowotnych właściwości tej mieszanki przypraw się nie kończy. Jak jeszcze działa curry i dlaczego warto je stosować?

Jak curry wpływa na zdrowie?
Jak curry wpływa na zdrowie?©123RF/PICSEL

Czym jest curry?

Składniki curry
©123RF/PICSEL

W krajach azjatyckich nazwa curry (kari) oznacza sposób przygotowywania potraw w kuchni indyjskiej. Dania te są mocno przyprawiane i mają konsystencję sosów, na co wpływa zawartość masła ghee lub mleka kokosowego. Potrawy składają się oprócz tego z mięsa, warzyw, grzybów i serów. Najpopularniejszym daniem tego typu jest z pewnością kurczak curry. W kulturze zachodniej curry znane jest jako mieszanka przypraw korzennych, nadających potrawom ostrego, wyrazistego smaku i aromatu.

Skład mieszanki może nieznacznie różnić się w zależności od regionu, z którego pochodzi. Jednak podstawowe składniki są te same. Jest to przede wszystkim kurkuma, która nadaje mieszance żółty kolor. Oprócz tego w curry znajdziemy czarny pieprz, papryczkę chili, imbir, kmin rzymski, kolendrę czy gorczycę czarną. Kompozycję mogą wzbogacać również goździki, cynamon, czosnek, gałka muszkatołowa lub szalotka. Połączenie tych przypraw sprawia, że curry nie tylko podkręca smak i aromat potraw, ale też korzystnie wpływa na organizm.

Dlaczego warto stosować curry?

Curry pomoże na niestrawność
©123RF/PICSEL

Curry składa się z przypraw, które mają wiele cennych składników o prozdrowotnych właściwościach. W kurkumie znajduje się kurkumina – związek o właściwościach przeciwutleniających. Zwalcza więc wolne rodniki i zapobiega stanom zapalnym. Dzięki temu spożywanie kurkumy zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych i nowotworów. Ta przyprawa łagodzi również dolegliwości trawienne, obniża poziom cukru i „złego” cholesterolu we krwi oraz wspiera wątrobę. Działanie kurkuminy wzmacnia piperyna, która znajduje się w czarnym pieprzu – kolejnym składniku curry. Piperyna pobudza wydzielanie soków trawiennych i przyspiesza metabolizm. Niweluje też wzdęcia, zaparcia i nudności.

W curry znajduje się również papryczka chili, która zawiera kapsaicynę. To ona odpowiada za pikantny smak tej orientalnej mieszanki przypraw. Związek ten reguluje procesy trawienne i przyspiesza spalanie tłuszczu. Kapsaicyna zwiększa również wydzielanie endorfin, odpowiadających za dobry nastrój i tłumienie bólu. Przemianę materii wspomaga również kolendra, która pomaga szybciej spalić tłuszcze zwierzęce i zapobiega niestrawności oraz wzdęciom. Podobne właściwości posiada także kardamon.

Dodawany do curry imbir sprawia, że mieszanka niezwykle korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Zawiera on gingerol i zinferon, substancje żywicowe, które obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL oraz poprawiają krążenie. Dzięki temu curry zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału i innych chorób serca. Dzięki imbirowi wzmacnia również odporność i wspomaga organizm w walce z przeziębieniem i infekcjami. Takim naturalnym antybiotykiem jest również czosnek, który także dodawany jest czasem do curry. Działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo, reguluje też trawienie i niszczy pasożyty w jelitach.

Jak wykorzystać curry w kuchni?

Kurczak curry z ryżem
©123RF/PICSEL

Liczne prozdrowotne właściwości przyprawy curry powinny przekonać nas do tego, by mieć tę mieszankę zawsze w swojej kuchni. Można doprawiać nią dania mięsne i rybne, a także dodawać do sosów. Świetnie komponuje się zwłaszcza z kurczakiem i ryżem. Mieszanką curry można również przyprawiać zupy i sałatki, a weganie mogą stosować je jako dodatek do tofu. Można również zrobić sos na bazie curry. W tym celu należy zeszklić cebulę na klarowanym maśle i dodać ząbek posiekanego czosnku. Następnie posypać składniki curry i dodać śmietanę, jogurt lub mleczko kokosowe. Na koniec dusić pod przykryciem kilka minut i dołożyć mięso lub szpinak.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas