Do Wiednia na lampkę wina

Wino jest nieodłączną częścią Wiednia, podobnie jak Katedra Św. Szczepana i konie lipicańskie. Od kilku lat wiekowa tradycja łączy się z solidną szczyptą innowacji.

Winorośla na wzgórzach wokół Wiednia
Winorośla na wzgórzach wokół Wiedniamateriały prasowe

Tym, co łączy tych czołowych winiarzy, jest też przekonanie, że przyszłość wiedeńskiego wina leży we wskrzeszeniu jego siły, leżącej w tradycji. Szczególnie troskliwie zajęli się oni winiarskim specjałem, uprawianym od wieków w winnicach miasta. Mieszanka "Wiener Gemischte Satz" składa się z 20 różnych odmian winorośli, które - w przeciwieństwie do cuvée - rosną razem już w winnicy, potem są razem tłoczone i poddawane winifikacji.

W 2008 r. Wiener Gemischte Satz został przyjęty przez międzynarodową organizację Slowfood do "Arki smaku" i wyróżniony jako produkt "Presidio". Poza tym, pewna część znanych wiedeńskich winiarzy przestawiła już swoje winnice na uprawę biodynamiczną.

Także wiedeńskie Heurigen - lokale serwujące młode wino, przeżywają obecnie etap innowacji. Heurigen (zwane także Buschenschanken) są to typowe wiedeńskie winiarnie na skraju miasta, w których serwuje się tylko wino z własnej uprawy. Oczywiście w dalszym ciągu istnieje wiele klasycznych winiarni, jak np. w Grinzing albo Stammersdorf. Nowe winiarnie charakteryzują się ponadto ambitną architekturą, jak np. ta należąca do Rainera Christa w Jedlersdorf lub Stefana Hajszana w Heiligenstadt. Niekonwencjonalnym nowym typem winiarni jest "Buschenschank in residence" Jutty Kalchbrenner. Młoda winiarka wynajmuje kilka razy w roku 400-letni majątek w Sievering i oferuje w nim wina ze swojej uprawy (winnica Jutta Ambrositsch) i wyszukane potrawy.

(WienWein, www.wienwein.net, Slow Food Vienna, www.slowfood-wien.at, Winnica Jutta Ambrositsch, terminy "Buschenschank in residence" na www.jutta-ambrositsch.at)

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas